Lanetli Maraton | The Blackwell Hayaleti

"Lanetli Maraton" kapsamında seçtiğim ilk kategori "hayalet"

"Paranormal Aktivite" ya da "The Blairwitch Cadısı" türü filmleri sevdiğim için yine bu tarza yakın oldu seçimim. Yani gerçek olaylardan esinlenildiği söylenen ve aktüel kamera çekimleri ile "insana o an oradaymış hissi veren" türden bir belgesel/film "The Blackwell Hayaleti"


Yönetmen:  Turner Clay
Oyuncular:  Turner Clay, Terri Czapleski


Korku / Belgesel   ·    59 dakika    ·     2017    ·   ABD

Filmin yönetmeni Turner Clay sinema okulunu bitirdikten sonra zombi filmleriyle piyasada isim yapmaya çalışan bir isim. Bu konuda pek başarılı olduğu da söylenemez. Sevdiği öğretmenlerinden birinin takdiri kazanmak için böyle bir hikaye peşine düştüğünü söylüyor Clay ilk dakikalarda.

Clay, araştırmalarına başlamışken (ne tesadüf ki!!!) internette yayılan ilginç bir "otel odası hayaleti" videosu gözüne çarpıyor ve hikayesine onunla başlamaya karar veriyor.

Clay bu videonun gerçek mi kurgu mu olduğunun peşine düşmeye hazırlanmışken bir terslik oluyor ve ilgili kişi kayıplara karışıyor. Ama hiç üzülmeyin doktor hastanın ayağına gelin misali (yine ilginç bir tesadüfle) yepyeni bir hikaye düşüveriyor yönetmenimizin kucağına: 
Hayaletli olduğu söylenen bir ev ve görüntülenmesi gereken bir hayalet!

Karısıyla birlikte bu evde kalmaya karar veriyorlar ve tüm evi kameralarla donatıp beklemeye başlıyorlar. Sonrası mı? Geceleri duyulan ayak sesleri, açılan kapılar, yanıp sönen lambalar... Yönetmenimiz arada değişik lensler kullanarak fark da yaratmaya çalışmış ama hakkını verelim :)

Clay hikayesini ikna edici kılmak için sürekli kendisinin de bir "şüpheci" olduğundan bahsediyor ama "Paranormal Aktivite" benzeri gece kameralarını da kanıt olarak sunuyor bizlere. Bu hayaletin kim olduğunu, neler yaptığını falan buluyor. Hatta ikinci bölümde hayalet dair tuhaf kanıtlar dahi buluyor.

Hadi ilkinin biraz izlenirliği var çünkü evin içindeki gece çekimleri, sesler,korkutucu bodrum vs. insana o atmosferi yaşatıyor ama 2. bölüm gerçekten fiyasko! İlk bölümün avantajından yararlanmaya çalıştığı o kadar bariz ki!

Ciddiye almadan izlemek için tamam. Ama izlerken minik bir "acaba, olabilir mi?"niz olursa,  Clay'in başarısız zombi filmleriyle dolu filmografisini unutmayın derim. Ama izleyici de düşündüğü kadar "saf" değil!

O zamaannn "Lanetli Maraton"a devam!!
4 yorum :

 1. ilk filmi mi izlesem imdb puanı 5.7 diyor ama çalışırken izleyeyim. tipe bak iştahımı kaçırdı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence ne ilki ne de ikincisiyle hiç vaktini boşa harcama.
   Zaman israfı çalışmalar olmuş. Gözlere zarar!

   Sil
 2. Ayy okurken bile korktum 🤣

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşin içinde hayalet olunca gayet normal sevgili Derya
   Ama beni hayal kırıklığına uğrattığını söylemeliyim bu çakma belgeselin :(

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates