Lanetli Maraton | An American Werewolf In London

"Lanetli Maraton" serimizde sırada "kurt adam" kategorisi var. 
Benim bu kategori için seçtiğim film alanında klasik olmuş filmlerden biri. 

"An American Werewolf In London" özellikle makyaj konusunda zamanına göre oldukça ileri sayılabilecek bir film. Ve bundan 38 yıl önce çekilmiş olmasına karşın keyifle izlenebilen bir film.


Yönetmen:  John Landis
Senaryo:     John Landis
Oyuncular:  David Naughton, Jenny Agutter, Joe Belcher, Griffin Dune


Korku / Komedi   ·   97 dakika    ·     1981    ·   İngiltere / ABD

David ve Jack Amerika'dan Londra'ya tatile gelmiş iki kolej öğrencisi.  Gayet heyecanlı ve gezgin ruhlular. 

Londra'nın kırsal bölgelerinden birini gezerken tuhaf isimli bir bara denk geliyorlar. Pek de misafirperver olmayan yerli halk gençlerimize gayet ters davranıyorlar. David ve Jack buna bir anlam veremeseler de gecenin ilerleyen saatlerinde sebebini istemeden de olsa öğreniyorlar.

Çünkü gecenin karanlığı, bu 2 gencin hayatını tamamen değiştirecek bir "şeyler" saklamaktadır.

Çok uzatmadan konuya hemen girmesi artı puan. Fazla beklemeden kendinizi olayların içinde buluyorsunuz. Sis efektleri, tekinsiz gece karanlığı vs. bunda gayet yardımcı. (Hatta gerçek kurtlarla çekilmiş bir sahne bile var)

Ama filmin asıl başarısı muhteşem plastik makyaj uygulamasında yatıyor. Öyle ki Oscar ödüllerine "En İyi Makyaj" kategorisi sırf bu filme ödül verebilmek için oluşturulmuş. 

Günümüzde bazı filmlerdeki makyajları/efektleri izlerken dahi gülebiliyoruz. 1981 yılında çekilmiş bir filmin bu konuda bu denli başarılı olması muazzam. (Hatta bir dönüşüm sahnesi var ki izlemeniz gerek!)Daha sonraları "Men In Black", "Grinch" ve "Planet of The Apes" gibi filmlerde de çalışmış olan makyaj sanatçısı Rick Baker'a hakkını teslim etmek gerek 👏


kurt,adam,efekt,makyaj
Filmin müziklerine değinmeden geçmek olmaz. Van Morrison'dan The Marcels'e
çeşitli isimlerin parçalarını dinleme fırsatı buluyoruz. (Landis, Cat Stevens'ın "Moonshadows" şarkısını da kullanmak istemiş ama rivayete göre şarkıcı buna izin vermemiş) Hepsinin ortak özelliği ise "ay" ile ilgili olmaları. Konsepte gayet uygun anlayacağınız.

Başrollerde oynayan David Naughten (Sylvester Stallone'ye oğlu olacak kadar benziyor) sonrasında kaybolurken diğer isim Griffen Dune'u  ise "Damages" , "This Is Us", "Goliath", "The Romanoffs"a kadar pek çok dizide izleme imkanı buluyoruz.

Kurt adam filmleri arasında en başarılılarından biri olarak kabul edilen "An American Werewolf In London" korku klasikleri-severlerin kaçırmaması gereken filmlerden biri!

Herkese iyi seyirler!
4 yorum :

 1. Sürprizbozan vereyim... Geçen sene yapmamıştım fakat tekrardan "yılın korku filmleri listesi" hazırlıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine zor bir işe girişmişsin. Kolay gelsin.

   Şimdiden merakla beklemekteyim

   Sil
 2. Oscar'a kategori ekletebilmek büyük başarı. İlgimi çekti. Yorum için teşekkürler :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönemine göre çok başarılı bir film. Keyifli izlemeler
   Ben teşekkür ederim 👽

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates