O (Bölüm İki)

Kısa bir yaz sonu molasından sonra tatlı, sevimli palyaçomuz Pennywise ile geri döndüm. Stephen King'in romanından uyarlanan "O" filminin ilk bölümünü geçen sene izlemiş ve çocuklarımızı "Pennywise" yeminlerini ederken bırakmıştık. 

Şimdi, hikayenin ikinci bölümünde, yönetmen Muschietti bizi tam 27 yıl sonraya götürüyor. 

Yönetmen:  Andy Muschietti
Senaryo:     Stephen King (kitap), Gary Dauberman
Oyuncular:  Jessica  Chastain, James McAvoy, Bill Skarsgard, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan


Drama / Fantastik / Korku  ·    169 dakika    ·     2019    ·   Kanada / ABD

Küçüklerimiz büyümüş koca adam olmuş, ülkenin dört bir yanına dağılmışlar. Kimileri evlenmiş, kimileri kariyer yapmış ama anladığımız kadarıyla birbirlerinden mümkün olduğunca uzakta geçirmişler bunca zamanı. 

Döngünün tamamlandığı 27 yıl sonra bir akşam, hepsinin telefonu teker teker çalmaya başlıyor (maalesef). Telefondaki ses onlara yıllar yıllaar önce ettikleri o yemini hatırlatıyor. 

Ve Ezikler Kulübümüzün yetişken ergenleri hiç istemeseler de bu görevi tamamlamak için küçük, korkunç kasabalarına doğru yola çıkıyorlar.

İlk bölümde çocukların Pennywise ile mücadelelerini izlemiştik, ikinci bölümde ise konuda pek fazla değişiklik olmadan yetişkin hallerinin mücadelesini izliyoruz. Hepsinin hayatlarına tanık oluyoruz, korkularını öğreniyoruz. Filmin süresinin bu kadar uzun olmasının sebebi de bu. Yönetmen bence bu konuda büyük bir risk almış. Çünkü 169 dakika bir filmi (özellikle de korku türünde) dinamik tutmak için oldukça uzun bir zaman.

Ayrıca ilk bölüme oranla görsel efektler çok daha yoğun olarak kullanılmış - ki kimi yerlerde inandırıcılıktan uzak bulduğumu söyleyebilirim. Mesela çin lokantasındaki sahne oldukça gereksizdi bana göre.

Pennywise'ı dolayısıyla Bill Skarsgard'ı daha fazla görmemiz güzeldi, filmin ana elementi korkutuculuğunu hiç kaybetmemiş. Oyuncu kadrosundan bahsetmeye gerek yok Chastain, McAvoy, Jack Ryan, minik bir rolde Xavier Dolan ve yazarımız King'in olmazsa olmaz sahneleri :)

Özetle beklediğimden daha iyi bulduğumu söyleyebilirim ikinci bölümü. Kırmızı balon & Pennywise'lı sahneleri, finaldeki  Jessica Chastain'li "The Shining" göndermesini, oyuncu kadrosunu ve hikaye konseptini sevdim. Süresinin gereksiz uzun olmasını ve efektlerin fazlaca kullanılmasını ise sevemedim maalesef. 

Bir 27 yıl sonra tekrar görüşür müyüz ne dersiniz?
14 yorum :

 1. Kitabına bayılmıştım, filmin ilk partı da hayal kırıklığına uğratmamıştı en azından. O gerilim duygusunu nasıl aktarmışlar merak ediyorum. Elinize sağlık bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın yerini tutar mı bilemem ama bana ilkini aratmadı diyebilirim.
   Sadece görsel efektlerle bu kadar oynamanın gereği var mıydı bilemedim. Biraz daha az kullanılsa sanki daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için

   Sil
 2. Ben hiç sevmemiştim açıkçası ilk filmi. Hem gereksiz uzun oluşu hem de işlenişini garipsedim (ki King hayranıyımdır <3). 2000'lerin en büyük hatası korku sineması ve dizilerinin süreleri. Maksimum 90 dakika, hadi bilemedin 100 dakika olmalı (diziler de mümkünse antoloji). Çünkü ürkütücülük eşiği düşüyor süre arttıkça ve hayaletlerle katiller "evimizin Casperı" kıvamına dönüşüyor :D Şimdi bu Itgillerin toplam süresi 5 saat mi oldu 6 mı? Akıldışı. Kitabı hacimli olabilir ama o bir kitap. Çok meraklısıysa yönetmen diziye uyarlasaymış. Sinemadaki konsantrasyonla edebiyatınki bir değil bence :( Yazı çok güzel fakat filmi izlemeyeceğim :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Itgiller :)))
   Süre konusunda haklısın, bana da gereksiz yere uzun geldi.
   Korku türü başlı başına kaygan bir zemin. Korkutacağım derken komediye dönüşmek an meselesi. Biraz da King'in kitaplarının başarısı bu tabii. Kitaplar öyle güzel yazılmış ki ekrana yansıtmak kolay olmuyor.

   İlkini beğenmediysen bunu sevmemen garanti. Bu arada dizi fikrin güzelmiş 👍
   Teşekkürler yorumun için, sevgiler

   Sil
 3. Bu filmi ilki de dahil olmak üzere çok merak ediyorum. Ama günlerce uyuyamayacağımı bildiğimden uzak durmaya çalışıyorum. Merakıma yenik düşmem inşallah diye diye..
  Ne yapayım korkuyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar etkileniyor musun?
   İşin içinde korkunç palyaçomuz olunca pek de haksız sayılmazsın aslında :p

   Sil
 4. Korku türünü sevmediğim için ilk film ne kadar beğenilse de ilgimi çekmemişti ama bu filmde çok sevdiğim oyuncular var. Bu yüzden izlemek istiyorum ama şimdi de süresi gözümü korkutuyor. 3 saatlik korku filmi mi olur ya :-(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süresi bence de biraz uzun olmuş ama yönetmenimiz öyle uygun görmüş diyerek kabullendik ne yapalım. Ama çocukları tekrar görmek keyifliydi

   Sil
 5. İlkini izlemiştim bunu daha izleyemedim. Lakin adamlar müthiş palyanço dan korku filmi yapabiliyorlar, bizim onca tarihimize rağmen hala cin filmlerinden öteye gidemiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim jenerasyonun palyaço korkusunun sebebi belli ;)

   Sanırım senaryo konusunda biriz kısır ve gelenekseliz. Belki biraz daha kalıpları kırmak gerekiyor bu konuda.

   Sil
 6. Iıh ben bunu es geçeyim 🙈🙈🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haahaaaa
   Pennywise'ı iyi bilen bizim jenerasyon için gayet anlaşılır ;p

   Sil
 7. Kitabını korkup yarım bırakmıştım :D ama özellikle ilk filmi baya sevilmiş, izleyim diyordum ikincisi bile gelmiş o arada bu yazından sonra daha da merak ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimileri korkutucu bulmuş. Bazı sahneleri geriyor ama öyle abartılı bulmadım ben açıkçası. Umarım keyifle izlersin.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates