Elektrik Savaşları | The Current War

Tarihin gelmiş geçmiş en büyük keşfi ne diye sorsalar sanırım bir çoğumuz buna "elektrik" diye cevap verir. Değil 1 gün, 1 saat bile onsuz kaldığımızı düşünün ve sonra dünyada meydana gelecek kaosu bir hayal etmeyi deneyin.

İşte "Elektrik Savaşları" bu inanılmaz gücü insanlıkla tanıştıran isimlerden ikisinin Edison ve Westinghouse'un bitmek bilmez rekabetini konu ediyor.


Yönetmen:  Alfonso Gomez-Rejon
Senaryo:     Michael Mitnick
Oyuncular:  Benedict Cumberbatch, Michael Shannon, Nicholas Hoult, Tom Holland, Matthew Macfadyen


Biyografi / Drama / Tarih   ·    107 dakika    ·     2017    ·   ABD

1880 yılında ampulü keşfeden Edison'un yolu Westinghouse tarafından kesilir. Edison'un keşfi inanılmaz olsa da oldukça maliyetli ve kullanışsızdır çünkü kısa mesafelerde çalışmaktadır. 

Bu soruna "alternatif akım" tekniği ile çözüm getiren Westinghouse, bir anda bu keşfin yayılmasında öne geçen isim olur.

Filmin konusu elektrik ya da nasıl keşfedildiğinden çok işte bu rekabet.

Her iki tarafın bir adım daha öne geçme hırslarını izlerken bir yandan da onların hayatlarına göz atıyoruz. Edison'un ilginç kişiliğinin ardında yatan hüzünlü nedeni öğreniyoruz mesela. Ya da Westinghouse titiz ve pratik düşünmesinin kendisine sağladığı avantajları...

Filmin gölgede kalan bir ismi daha var: Tesla

Tesla, bu iki bilim insanının arasında kalan toy bir karakter olarak gösteriliyor - ki filmi izleyenlerin en büyük tepkisi buna olmuş.  (Konuda ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığım için yorumu bilenlere bırakıyorum.) Ancak şu bilinen bir gerçek ki Edison o dönem inanılmaz bir servet sahibi olurken, bir zamanlar yanında çalışan Tesla'nın hayatının sonuna dek sıkıntı içinde yaşamış. Çoğu keşfinin de ne isim babası olmuş ne de patentlerini alabilmiş.

İşin teknik kısmını bir yana bırakıp sinemasal kısmına gelirsek kolay izlenen, detaylarda boğulmayan ve  ilginç bir hikayeyi anlatıyor "Elektrik Savaşları". Kısacık bir dönemde insanlığın kaderini değiştirecek buluşların yapılmasını izlemek (mesela sinemanın ilk basamaklarından biri sayılan kinetoskop gibi) çok güzel.

Bunun dışında bazı sahneleri (mesela filmin başında Edison'un ampul şovu ve NY Borsası'ndaki gösteri) görsel açıdan başarılıydı. Özellikle ışık kullanımı açısından film adının hakkını veriyor. Sevmediğim ise gözümüze sokulan balık gözü (fish-eye) sahneler oldu. Daha tadında kullanılsa daha etkili olabilirdi diye düşünüyorum.

Filmin en güçlü yanı ise sanırım kadrosu:

Benedict Cumberbatch'i Edison, Michael Shannon'u Westinghouse ve Nicholas Hoult'u ise Tesla rolünde izliyoruz. Özellikle Shannon -benim için- diğerlerinden bir adım daha öne çıktı film boyunca.

Konuya benim gibi yabancıysanız "Elektrik Savaşları" hoş bir seyirlik olabilir sizin için. Ama (özellikle) Edison-Tesla hikayesine hakim bir izleyiciyseniz, beklentilerinizi karşılar mı bilemiyorum. En iyisi izleyin ve tarafınızı seçin. 

İyi seyirler!12 yorum :

 1. Daha dün akşam izledim ben de filmi...
  Konuyla ilgili çok detaylara sahip değilim ama Tesla'ya sanki daha fazla deyinebilirlerdi hissine ben de kapıldım. Çok araya sıkışmıştı.
  Favori sahnem iki savaşçının konuşmasıydı... Özellikle Edison'un hislerini anlattığı kısmı şahaneydi ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa ne güzel tesadüf olmuş ;)
   Genelde filme eleştiriler Tesla'dan yana olmuş senin de dediğin gibi.

   Evet o sahne güzeldi gerçekten. Mücadele içinde ama birbirlerine hayran iki savaşçı

   Sil
 2. Listeme dahil ettim. Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Westinghouse kim ola ki :) Elektrik ve rekabet deyince benim aklıma Edison ve Tesla gelir. Filmi de bu ikisinin üzerine kurulu sandım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de özellikle onu vurgulamak istedim.
   Kimse hayal kırıklığına uğramasın Tesla-Edison hikayesi beklentisiyle. Konu tamamen başka :p

   Sil
 4. Film mesleki nedenlerden dolayı ilgimizi çekti. Ailecek izledik. Elektronik mühendisleri olarak Tesla karakterinin yansıtılma şekli bizi hem üzdü, hem de kızdırdı. Ne de olsa Tesla bizim idolümüz. Film aslında genel olarak da fazla durağandı. Biz de oyuncu performansı konusunda sizinle aynı fikirdeyiz. Elektrik insanlığın en önemli buluşu sanki biraz daha iyi hissetirilebilirdi. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii konuya hakim biri olarak bakışınız da farklı olmuştur.
   Ben yeni bir sürü bilgi öğrendiğim ve oyunculukları da beğendiğim için sıkılmadan izledim.

   Ben teşekkür ederim yorumunuz için

   Sil
 5. Sonuna kadar Teslacıyım ama bu filmi de izlemeden durmayacağım. Erkek oyuncu kadrosu ne kadar iyi seçilmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cumberbatch ve Shannon aşık atışması gibi izleyeni mest ediyorlar :)

   Tesla'yı bilenler için sanırım normal böyle düşünmen. Ben çok takılmadan izleyebildim bilmediğim için

   Sil
 6. Iyi ki bulmuşlar karanlıkta ve elektriksiz bir iş olmuyor 😂. Filme bakayım bir ara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 saat olmasa dünyamız duruyor değil mi?

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates