Steve Jobs | Walter Isaacson

"Bazı insanlar 'Müşterilere istedikleri şeyi verin' diyorlar. Ama benim yaklaşımım bu değil. Bizim işimiz müşterilerin ne isteyeceklerini onlardan önce bilmek."
Sadece bu söz bile Steve Jobs'un ileri görüşlülüğü hakkında bilgi veriyor bize. 

Walter Isaacson'un yazdığı - ve Jobs'un buna bizzat ön ayak olduğu- bu biyografi de bu ünlü ismin gizli kalmış yönlerine ışık tutmayı amaçlıyor.

Herkesin bildiği o ünlü bilgi ile başlıyor kitap. Eved, Steve Jobs bir göçmen çocuğu. Annesi Alman asıllı, babası ise Suriye asıllı bir Amerikalı. Her iki öz ebeveyni de yıllar yıllar önce Amerika'ya yerleşmiş ailelerden geliyor. 

Ancak kendisi çok küçükken evlat veriliyor ve yıllar boyu bu "terk edilme" duygusunu aşamıyor. İşin ilginç yanı "tarih tekerrürden ibarettir" sözünü doğrularcasına kendi yetişkin hayatında da benzer şeyler yaşıyor ve yaşatıyor.


 "Bu dünyada hepimizin zamanı az. Gerçekten muhteşem çok az şey başarma şansımız var herhalde. Hiçbirimiz bu dünyada ne kadar kalacağımızı bilmiyoruz, ben de bilmiyorum ama hala gençken bir sürü şey başarmam gerektiğini hissediyorum."

Ve Apple'ın temellerinin atıldığı o garaj. Mekanikle çok ilgili olan babasının yönlendirmesi ve kişisel yetenekleri birleşince kısa sürede dünyayı saracak bin teknoloji akımının da yaratıcılarından biri oluyor.

Kitapta en sevdiğim şey Jobs'un "neden" ve "nasıllarının" ayrıntılı anlatılması oldu diyebilirim. Bir şeyi yapmaya karar vermesinin her yönü çoğunlukla kendi (ya da en yakın çevresindekiler) tarafından açıklanıyor.  Her bir ürünün gelişimini (Macintosh, iPhone, iPad, dokunmatik ekran vs.), o sancılı süreci ve Jobs'un bu süreci yönetiş şeklini okumak heyecan verici. 

Mesela benim merak ettiğim iPhone'ların açılamaması ya da ekstra bir program yüklenememesi gibi detayların altında yatanları öğrenebiliyoruz. Teknoloji meraklıları muhtemelen biliyorlardır ama kitabı okuyan her kesim için bu bilgilerin sade ve anlaşılır bir dille yazılmış olması önemli.

Apple'ın işleyişinden Jobs'un satış stratejilerine, inanılmaz mükemmeliyetçi ve ayrıntıcı olmasından ilginç davranış özelliklerine kadar bu dahi adamın hayata bakış açısını daha yakından tanıyabiliyoruz. 

Bir de bilinen yanlışlar var ki onları da bizzat kendi ağzından öğreniyoruz. Mesela Apple'ın logosu ısırılmış elma gibi... 


 "Yaşadığım yıllardan şunu öğrendim ki, gerçekten iyi adamlar çalıştırıyorsan onları sıkboğaz etmen gerekmez. Muhteşem şeyler yapmalarını bekleyerek onlara muhteşem şeyler yaptırabilirsin."

Jobs hastalığının ilerlemeye başladığı dönemlerde Isaacson'dan özellikle rica etmiş biyografisini yazmasını. Isaacson da bir tek şey söylemiş: "Yazarım ama iyi ve kötü her yönünün saklamadan, olduğu gibi yansıtırım."


Evet kitap bu cümlenin hakkını vermiş. İyi-kötü her yönü ile anlatmış kendini Steve Jobs. Huysuz, inatçı ve acımasız bir karaktere sahip olduğu doğru ama teknolojiye yön veren muhteşem bir beyin olması da  böyle biri oması ve "hayır" cevabını kabul etmemesinde yatıyor. 

Keyifle okuyacağınız ve Apple ürünlerinin kusursuzluğuna şapka çıkartacağınız (en azından kendi adıma bunu söyleyebilirim) bir hayat hikayesi sizi bekliyor. "Steve Jobs"
Yazar: Walter Isaacson
Çevirmen: Dost Körpe
2011 Domingo Yayıncılık, 540 sayfa6 yorum :

 1. Okuyacağım teşekkür ederim! :)

  YanıtlaSil
 2. Bu kadar başarılı adamların illaki arıza tarafları oluyor. Kitabı okumadım ama Steve Jobs'u anlatan filmlerden az çok fikir sahibi oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitaptan sonra Apple ürünlerine bakış açım değişti diyebilirim.
   Mükemmeliyetçi olması çalışanlarına çok zor olsa da müşteriler için muhteşem bir şey!

   Sil
 3. Apple şirketine sempatim var. Çünkü ürünleri hep kaliteli.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates