NASA'nın İlk Kez Yayınladığı Görüntülerle Apollo 11 Yolculuğu

50 yıl önce, 20 Temmuz 1969'da insanlık tarihinin en büyük olaylarından biri yaşandı. Mavi dünyamızın dışındaki o karanlık evreni keşif adına ilk adım en yakın komşumuz Ay'da atıldı. Bu adımı atan Neil Armstrong'un dediği gibi "Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım"

İşte bu keşfin yıl dönümünde muhteşem bir belgesel sunuldu. Yönetmen Todd Douglas Miller NASA'nın gün ışığı görmemiş arşivinde tam 3 yıl süren bir çalışma yaptı. Ve ortaya muazzam görüntüler (yeniden düzenlenmiş 70 mm kayıtlar), kamera arkası ayrıntıları ile dolu nefis bir çalışma çıkardı. 


Yönetmen:      Todd Douglas Miller
Oyuncular:      Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins

Belgeseli / Tarih   ·    93 dakika    ·     2019    ·   ABD 

Belgesel devasa boyutlardaki Apollo 11'in  taşınması görüntüleri ile başlıyor. Onlarca, yüzlerce çalışanın karınca gibi oradan oraya koşturmasına tanık oluyoruz. En ufak ayrıntıya bile azami dikkat gösterilmesi şart çünkü 1 vidanın yerinden çıkması sonucu yaşanan faciaları acıyla hatırlıyoruz.


Ve sonrasında bu zor görev için yıllardır hazırlanan 3 astronot Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins'in son hazırlıklarına bakıyoruz. Aynı anda NASA'nın kontrol merkezindeki gergin yüzleri ve bu tarihi ana tanıklık etmek isteyen insan selini görüyoruz. 

Her şey sanki o an, birebir yaşanıyormuş hissiyatı yaşatıyor izleyiciye çünkü yolculuğun her anı -daha önce hiç izlemediğimiz bir şekilde- sunuluyor bize. Öyle ki mekiğin fırlatılma aşamasında ister istemez nefesinizi tutuyorsunuz.


Mekiğin atmosferden ateşlenmesi, atmosferden çıkışı ve Ay'a atılan o ilk adım ile devam eden Apollo 11 yolculuğunun ardında nasıl büyük bir çalışma ve ekip olduğunu görmek çok heyecan verici. Bizler için Armstrong'un ayak izini görmek final noktası olabilir ama NASA kumanda merkezinden izliyoruz, astronotların asıl yolculuğu o zaman başlıyor.

Yenilenmiş renkli ve son derece net görüntüler, mekik içinden videolar ve NASA-astronot konuşmalarının ayrıntıları ile "Apollo 11" size dana önce hiç izlemediğiniz güzellikte bir uzay macerası yaşatacak.

CNN bünyesinde gösterimi yapıldığı için büyük ekranda izleme şansına henüz kavuşamadık ama bu muhteşem belgeseli dev ekranda izlemek için kendi adıma sabırsızlanıyorum.

Herkese iyi seyirler!


6 yorum :

 1. güzel tavsiyeniz için teşekkür ederim burada görünce hızlı bir göz attım, bir akşam keyifle izlemek üzere listeye aldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muazzam bir belgesel/filme hazır olun.
   İyi seyirler!

   Sil
 2. Felaketle sonuçlanan Challenger Faciası belgeselini çok beğenmiştim. Bu belgeselide listeme aldım. Tavsiye ettiğiniz için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ben de Challenger'ı izleme listeme ekliyorum.
   Ben teşekkür ederim.

   Keyifle seyredin

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates