Madame X | Madonna

2015 "Rebel Heart" albümünden sonra tam 4 sene sürdürdü sessizliğini Madonna. Biz müzikseverler ise nefesimizi tutmuş bekliyorduk. Yıllarca  tahtını kimselere bırakmamış, müziğin yönünün belirlemiş, her hareketiyle sansasyon yaratabilen bir divadan bahsediyoruz nihayetinde!

Sessizlik nisan ayında "Medellin" ile bozuldu. Son yıllarda Portekiz'de yaşamasının etkisinden olsa gerek, albümde bolca Latin ezgisi ve Portekizce sözler yer alıyor. "Medellin" de albümün çıkan ilk şarkısı olarak kimi bünyelerce sevildi, benim gibi kimi bünyelerin de beklentisini karşılamadı.

"Madame X" evet Latin ezgilerinin yoğunlukta olduğu ama asıl olarak birbirinden farklı pek çok türü kaynaştırmaya çalışan bir albüm olmuş. 

Eleştirmenlerin "son derece deneysel", "Madonna'nın en cesur, en güzel albümü" gibi söylemlere katılmıyorum. Benim için orta sıralarda yer alacak bir albüm. Evet çok güzel parçalar var ama genel olarak baktığımda trendleri kaçırmayalım, ucundan kıyısından yakalayalım denilen vasat bir albüm olmuş. 

SEVDİM

Eğer "deneysel" kelimesini bir yerde kullanacaksak albümde bunu hak eden şarkı: "Dark Ballet" Nefis bir melodi, vurucu sözler, alışılmadık geçişler ve tüyleri diker diker eden bir klip. Madonna işte bu!

"God Control" vokal tarzını pek sevmesem de koro kısmı ve hemen ardından bizi disko müziğin kollarına atması harika. Albümün en eleştirel şarkısı olduğunu da ekleyeyim. Ve "Extreme Occident"... Dinlemekten bıkmıyorum bu şarkıyı. O ne güzel giriş, o ne güzel geçişler, o ne güzel sözler... 

"Madame X"in en kişisel şarkısı. Albümün tek balladı "Looking For Mercy" ise dinledikçe demlenen, demlendikçe seveceğiniz bir Madonna şarkısı.

Sizi 90'lara götürecek "I Don't Search I Find" var sırada. Dinler dinlemez "Vogue" benzediğini göreceksiniz. Benim gibi nostalji yapmak isteyenlere ilaç gibi gelecek. 

"Medellin" yerine neden "Faz Gostoso" ile çıkılmadı merak ediyorum. Hem daha hareketli hem melodisi daha yakalayıcı. Portekizcenin o hoş tınısının da bunda etkisi var tabii :) 

Albümün 3 bonus parçasından ikisi "Funana" ve "Ciao Bella"
"Funana" klasik bir pop-dans parçası ama Madonna'nın Elvis'ten Whitney Houston'e, Bob Marley'e yani müziğe saygılarını sunduğu bir çalışma olmuş.  "Ciao Bella" yine klasik 90'lar Madonna'sına yaklaşan bir tarz olmuş. Biraz daya etnik vokaller ve gitar eklemeleri ile... Dans etmeye hazırlanın!

SEVEMEDİM

Çıkış şarkısı "Medellin" Ne kiibi ne kendisi üzgünüm tamamen ticari. Hala sevemedim. Yine onun gibi - ama daha ruhsuz- bir Latin melodisi "Bitch I'm Loca" da vasatın çok altında bir şarkı olmuş.

Girişi piyano ile yapıp hemen reggae tınılarına kayan "Future" benim için albümün sıkıcı şarkılarından biri. Bilmiyorum belki reggae müzik sevmediğimdendir.

"Ben ezilenin yanındayım" temalı "Killers Who Are Partying" eleştirmenlerin gözdelerinden biri olsa da ben zayıf buldum. Madonna yıllar yıllar önce, kimse bu tehlikeli sulara girmez iken bunun alasını yapmıştı çünkü. 

Grup Gündoğarken girişi ile başlayan "Crave" ve 3. bonus "Back That Up To The Beat" albümün en ruhsuz parçaları. Olmasalar da olurmuş açıkçası. 


BİLEMİYORUM ALTAN

Güzel mi değil mi karar veremediğim şarkılar da var "Madame X" albümünde.
Bunlardan ilki "Crazy". Çok sıradan bir melodisi olmasına karşın dinledikçe keyifli gelmeye başladı bana. Özellikle nakarat kısmı bir süre sonra insanın diline takılıyor.

İlk dinlediğimde pek etkilenmediğim ama şimdi şimdi fena da değilmiş" dediğim "I Rise" Politik sözleriyle de dikkat çekiyor. (Go girl!!)

Hali hazırda albümden çıkmış olan son single "Batuka" Dinler dinlemez Afrika ritimleri ve vurmalılarla dikkat çekiyor. Konserde seyirciyi coşturma garantili parçalardan biri.

Hint ezgileriyle başlayıp "Haydi kalk, hayata katıl" diye seslenen hareketli "Come Alive" albümün vasatlarından bir diğeri.Farklı ve cesur şarkılara sahip olsa da "Madame X" ne bir "American Life" duruşuna ne de "Ray of Light" cesurluğu ve farklılığına sahip. Ama Madonna yıllardır oturduğu "popun kraliçesi" tahtında rakipsiz oturmaya devam ediyor.

Dileyelim daha onlarca yıl da devam etsin!

6 yorum :

 1. Faz Gostoso'yu hala tekli yapmayan Madonna'ya söyleyecek iki çift lafım var...
  Ama etmeyeceğim :D Kızmaya kıyamıyorum. Lakin Batuka'ya klip geldi <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Klibi izlemedim, hemen bakıyorum.
   Kraliçe ne yaparsa kabulümüz :p

   Sil
 2. Yazına yorum yazacaktım ama sağ tarafta Thomas Shelby'yi görünce ne diyeceğimi unuttum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peaky Blinders :p
   Ne zamandır istiyordum izlemeyi. Bu hafta başladım bakalım...

   Sil
 3. Güzel bir yazı olmuş çok fazla dinlemem ama yinede arada dinlemek hoşuma gidiyor evet bir süre ortada yoktu magazin veya haberlerde izlemiştim sanırım teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim yorumunuz için.
   Evet sessizliğini bir bozdu pir bozdu kraliçe

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates