Colette

1920'li yıllarda bolca tartışma yaratan kitapları ile tanınan Fransız yazar Sidonie-Gabrielle Colette, fırtınalı yaşamı ile beyaz perdeye konuk oluyor.

Bu farklı ve cesur kadını canlandırmak ise İngiliz oyuncu Keira Knightley'e kısmet olmuş. Kendisinden oyunculuk anlamında pek hazzetmesem de bu rolün hakkını verdiğini belirtmeliyim. 


Yönetmen:      Wash Westmoreland
Senaryo:         Richard Glatzer, Wash Westmoreland
Oyuncular:      Keira Knightley, Fiona Shaw, Dominic West, Robert Pugh

Biyografi / Drama / Tarih   ·    111 dakika    ·     2018    ·   İngiltere / ABD / Fransa

Fransa'nın kırsal kesimlerinde, bir kır evinde başlayor Colette'in Paris'e uzanan hikayesi.

Genç ve güzel Colette, Willy adıyla tanınan yazar Henry Gaulthier-Villars ile tutkulu bir aşk yaşar. Ve bu aşk kaçınılmaz olarak evlilikle tamamlanır. Paris'e giden Colette  bir anda kendini Willy'nin kalabalık ve bol eğlenceli hayatının içinde bulur. 


Gel zaman git zaman faturalar yığılmaya başlayınca alarm zilleri çalmaya başlar. Willy kalemiyle para kazanan biridir, Ve şu an ihtiyacı olan tek şey, kafasındaki hikayeye kaleme dökecek bir "hayalet yazar" bulmaktır.

Her şeyden önce Keira Knighley ile "The Affairs" dizisinden tanıdığımız Dominic West güzel bir ikili oluşturmuşlar. Özellikle Knightley, Colette'in genç kızlık elbisesinden sıyrılıp cesur ve  tabularını yıkan cesur bir kadına dönüşmesini başarılı bir şekilde yansıtmış.


Filmde Willy-Colette çiftinin temel dinamiğinin "aşk & arzu" olarak vurgulandığını görüyoruz. Özel hayatlarında yaşadıkları bu bol çalkantılı (ve cesur) seçimleri, edebiyat alanında dönüyor çiftimize. Dönemin Paris'inde bu kitapların deli gibi okunmasının en büyük nedeni de bu sanırım.

Colette'in kadını ikinci sınıf gören bir toplumda, önce eşine sonra bu ayrımcı bakış açısına karşı ayakta durmaya, mücadele etmeye çabalaması ise takdire şayan. Aslına bakarsanız o dönemden bugüne bu bakış açında çok değişiklik olduğunu söyleme de zor!!!

"Skandallar kraliçesi" olarak da bilinen Colette, aslında edebiyat alanında kadının en özgün biçimde yer almasının kapılarını açan isimlerin başında geliyor. Sırf bu nedenle bile olsa bu cesur kadının hikayesi izlenmeyi hak ediyor.

Ben sıkılmadan keyifle izledim "Colette"i. 
Dönem filmi sevenlerin ama özellikle edebiyata ilgi duyan sinema-severlerin bu filmi beğeneceklerini düşünüyorum.

Herkese iyi seyirler!


8 yorum :

 1. Vaouvv süper; yeni dönem filmlerini pek takip edemiyorum; teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar fazla film var ki izlenmeyi bekleyen çok haklısın
   Ben teşekkür ederim.
   Sevgiler...

   Sil
 2. Geçen gün film ararken seyretsem mi dediklerimden biriydi bu film. Sonra deyip başkasını seçmiştim.

  YanıtlaSil
 3. Bazı zamanlar aşerer gibi dönem filmi izlemek istiyor canım. O zamanlar için aldım kayda filmi. Ayrıca "kadının fendi" konulu filmleri de cinsiyet icabı seviyoruz sanırsam. Bi de edebiyat eklenince... Sağolasın paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanın testosteron sarılı atmosferinde bir kadının böylesine "cesur" olabilmesi takdine şayan, Sırf bunun için bile izlenmeli bence.

   Ben teşekkür ederim. Sevgiler :)

   Sil
 4. Keira Knightley'e bu tarz dönem filmleri yakışıyor. Yazarı daha önce hiç duymamıştım. Hemen araştırıyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarı ben de duymamıştım. Çok da güzel oldu.
   En yakın zamanda filmde bahsedilen seriyi okumayı planlıyorum bakalım :p

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates