Bol Bol John Lennon

Geçen hafta benim için biraz Beatles haftası gibi oldu. 
En çılgın Beatle Jonh Lennon'ın hayatı ve trajik ölümü üzerine iki film (biri belgesel/film) izledim:

 • Looking For Lennon
 • Chapter 27

"Looking For Lennon" John Lennon'ın hikayesini en baştan anlatmaya başlıyor. Büyük babasının İngiltere / Liverpool'a yerleşme hikayesinden... 

Minik John, bu zamanın işçi şehrinde anne ve babasıyla çok kısa bir süre yaşama şansı buluyor. Kendine farklı bir hayat kurmak isteyen bir baba, sevgi arayışı içinde birden çok evlilik yapan ve kimi zaman çocuklarını ihmal eden bir anne figürüne sahip oluyor. Zaten çocukluğunun büyük kısmı amcasının yanında geçmiş.


Bu zorlu koşullar onu asi ve kuralsız bir genç olmaya itmiş. Belgeselde de Lennon'ın bu yanı okul arkadaşlarından komşularına pek çok kişinin röportajıyla ayrıntılı olarak anlatılıyor. 

Küçüklüğünde yaşadığı evler, şarkılarına ilham kaynağı olan yerler, sınıf arkadaşlarının gözünden gerçek John ve hayatının trajik dönüm noktaları... Bir sürü bilinmeyeni gözler önünü seren bu belgeselde, beni en heyecanlandıran kendisi gibi müziğe aşık bir genç olan Paul McCartney ile olan tanışma kısmı oldu :)

Bir Beatles, özellikle de Lennon hayranıysanız keyifle izleyeceğinizi söyleyebilirim.


Lennon'ın hayat hikayesindeki bilinmeyenleri öğrendikten sonra o trajik sona geliyoruz.Yönetmenliğini J.P.Schaefer'ın yaptığı "Chapter 27"de işte su olayı ayrıntılarıyla anlatıyor.

Evet film Lennon üzerine ama burada asıl hikayesi anlatılan katil Mark David Chapman.

Chapman aslında grubun ve Lennon'ın hayranlarından biri. Ama kendine ait bir hayal dünyası var ve olayları bu dünyaya göre yorumluyor. Yanından ayırmadığı 2 eşyası var: Biri otel çıkışında Lennon'a imzalatmayı düşündüğü bir plak, diğeri ise kafasındaki dünyayı çizmesine destek olan başucu kitabı J.D. Salinger'in "Çavdar Tarlasındaki Çocuklar"ı... 

lindsay lohan
2007 tarihli film yoğunlukla Chapman'ın kişiliği ve motivasyonlarının üzerinde durmaya çalışıyor. Onu beyaz perdeye yansıtan ise - bu rol için inanılmaz bir fiziksel değişim geçiren- Jared Leto. Chapman'ın o tutarsız ruh halleri ve rahatsız edici tavırlarını izleyiciye geçirmeyi başarmış.

Filmden sonra kitabı bir daha okumak isteyebilirsiniz diyerek herkese iyi seyirler
dilerim.6 yorum :

 1. Başıma iş gelmeyecekse Lennon'ı hiç sevmiyorum :/ Müzikal kişiliğini de çizdiği politik imajı da (işçi sınıfını övüp de Rolls Royce'lardan inmemesi :/). Mccartney ve Harrison gibi birbirinden yetenkli iki adamla tanışması bir şans(büyük adam Harrison). İlginç bir şekilde Yoko'yu da severim :D Lennon'dan çok daha tutarlı ve iyi bir müzik insanı.

  Linç edilmeyi bekliyorum ahahaha

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Politik duruşu için bir şey diyemem eme Beatles'a müzikal katkısı inkar edilemez bence.
   Ama bana sorarsan grubun front-man'i Lennon ise beyni McCartney'dir.

   Yoko için müzikal anlamda olumlu bir yorum yapamam maalesef ama cesur bir kadın. Evet

   Sil
 2. Mutlaka izlemeliyim. Gençken deli gibi Beatles dinlerdim hala da çok severim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de bendensin :D
   Film boyunca bol bol şarkı söylemeye hazırlan o zaman!

   İyi seyirler

   Sil
 3. Ölümün hayranının elinden olsun. Hayat işte.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates