Hazırlanın, Soyguna Gidiyoruz! 💣

Yaz sıcağında kendimizden geçmişken içinde bir tutam aksiyon olan 2 soygun filmi nasıl olurdu? 

"Neden olmasın?" diyorsanız ilk filmimizle başlayalım.

Yakın zamanda bizde de vizyonda olan "Amerikan Soygunu" şimdiye kadar izlediğiniz soygun filmlerinden biraz daha farklı. 4 üniversite öğrencisi ergenusun planladığı bu soygunda bahsi edilen şey ne mücevher ne de yeşil dolarlar! 

Gerçek bin olaydan uyarlandığı söylenen film aslında tam bir gençlik heyecanı içinde, son derece amatörce planlanan bir soygun girişimi... Sıkıcı buldukları hayatlarına biraz eğlence biraz da para katmak için harekete geçen 4 kafadarımız, bu planlarıyla Amerikan tarihine "ilk" olarak geçecek bir olayın kahramanı olacaklarından henüz habersizler.

Belgesel-film olarak çekilen hikayede, aralarda minik söyleşiler şeklinde olayın gerçek kahramanları ile tanışma fırsatı da buluyoruz.

Karakterlerin kendi kişisel hikayelerine yer verilmesi, ergenlerimizi bu aksiyona iten sebepler, soygunun planlanma aşamaları vs. her şey tam kıvamında. Ben keyifli izledim.

Yönetmenliğini "The Imposter" (Hayat Avcısı) filminden tanıdığımız Bart Layton'ın yaptığı filmde baş rollerde (gerçek kafadarların dışında) Evan Peters, Blake Jenner, Barry Keoghan, Jared Abrahamson ve Ann Dowd yer alıyor.


Ve bir diğer soygun filmimiz geçtiğimiz sene filmekiminde de gösterim fırsatı bulmuş Gael Garcia Bernal'lı "Müze" (Museo)

Tıpkı "Amerikan Soygunu" gibi burada da gerçek bir hikaye izliyoruz.
1985 senesinde Meksika'nın başkenti Mexico City'de gerçekleşen bir soygunu...

Bu kez dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Ulusal Antropoloji Müzesindeyiz. Soyguna konu olanlarsa Maya dönemine ait fiyat biçilemeyen 140 parça tarihi eser.

Soygunu gerçekleştiren yine genç 2 kafadar Juan ve Wilson.
Böyle bir soygunu yapmak için gereken ne bilgiye ne teçhizata sahip değiller. Ama şans onların yanında. Ne var ki soyguncularımızın problemi soygun sırasında değil beklenin aksine sonrasında başlıyor.

Biraz daha ağır ilerleyen, aksiyon dozu ilk filme göre daha düşük olan "Müze" kimi yerde izleyenin dikkatini yeterince yüksek tutamıyor. Yine de başrol oyuncuları Gael Garcia Bernal ve Leonardo Ortizgris için izlenebilir.


Herkese iyi seyirler!
6 yorum :

 1. teşekkürler paylaşımınız için, bakacağım en kısa zamanda

  YanıtlaSil
 2. İlk film ben de merak uyandırdı. Not aldım, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Ne ilginç, ben de aylar önce iki filmi çok yakın aralıklarla izledim :). İlk film bence de daha iyiydi. The Imposter'ı If'te izlediğimde hissettiğim ürpertiyi hala aklıma geldikçe hissederim, çok değişik bir belgeseldi :). Museo maalesef birkaç sahne dışında benim için sıkıcı diyebileceğim bir filmdi :(. Anlatımından kaynaklı olabilir ama fikir olarak sonunda yönetmenin ne kastettiğini anladım sanırım, o da ilginçti :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldinnn 🙌 Özlemişim yorumlarını Öneri Makinesi :)

   İlginçtir ki eleştirmenler bizimle pek aynı fikirde değil. Onlar tercihlerini Museo'dan yana kullanmışlar daha çok. "American Animals" anlayamadığım şekilde gereksiz negatif yorumlar almış. Bilemedim


   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates