Ötekileştirme Üzerine 2 Film: Sınır | Styx

Biri İranlı yönetmen Ali Abbasi'nin Cannes ödüllü, Oscar adaylığı kazanmış filmi "Sınır" (Gran) diğeri de Wolfgang Fisher'ın Berlin Film Feztivali'nden Alman Filmi Ödülleri'ne diğer onlarca festivalden ödülle dönmüş "Styx"

Bu iki film konu olarak her ne kadar farklı gözükseler de benim için ortak bir paydada birleşiyorlar: Ötekileştirme


Bu sene İstanbul Filmi Festivali'nde de gösterilmiş "Sınır" genelden farklı olmanın ne kadar zor ve acı verici olduğunu anlatan sert bir film. Kimi izleyicilerin bu filmi "mide bulandırıcı" bulduklarını söyleseler de ben böyle bir yorum yapmayacağım. Bence sadece "farklı" bir film.

Filmin ana karakteri bir sınır havalimanında çalışan Tina. Bakar bakmaz farklılığı dikkat çeken, bu yüzden topluma karışmayı pek seçmeyen bir kadın. En büyük özelliği ise koku duygusunun olağanüstü gelişmiş olması. Bu nedenle sınır geçişlerinde sadece bu yeteneği ile pek çok yaşa dışı maddeyi yakalıyor. 


Bakım evindeki babası ve evlerden ırak sevgilisi ile yaşamını idame ettirirken hayatını kökten değiştirecek o güne uyanıyor Tina.

Kendisini "öteki" hissettirmeyen, benzer bir yüz Vore karşısında durmaktadır. Ve Tina'nın ailesi, geçmişi ve kimliğine ait pek çok sır keşfedilmeyi beklemektedir.

Abbasi son derece cesur bir anlatım tarzı ve ilginç karakterlerle benzer olmamanın bedellerinin ne kadar ağır olduğunu anlatıyor izleyene. Herkesin seveceği bir film değil belki "Sınır" Diğer filmlerdeki gibi güzel bedenler (makyaj dalında bu sene Oscar adayı olduğunu belirteyim), naif tavırlar ya da yumuşak bir aşk hikayesi yok belki ama kendini keşfetmenin ve aşkın o en ilkel halinin yansımaları bolca mevcut.
İkinci filmimiz "Styx" ise ötekileştirme kavramını mülteci sorunu üzerinden anlatan bir film. 

Doktorumuz Rike'nin en büyük hayalı Darwin'in adası da denilen Ascension Adası'na gitmektir. Bu hayalini gerçekleştirme fırsatı eline geçince hemen atlar teknesine ve Atlantik'in maviliğine dümen kırar.

Yolculuk boyunca sadece tek başına olmanın zorlukları ile değil tabiatın sürprizleriyle de savaşmak zorunda kalacaktır. Ama asıl mücadelesi ıssız okyanısın ortasında birden karşısına çıkan insan dolu bir tekne olur. 

O tekne neden oradadır, yolcuları kimlerdir diye bilgi almaya çalışan Rike, acımasız dünyanın acımasız kuralları ile tanışacaktır. 

Konusu gereği ilk yirmi dakikası görece durgun geçen ama sonrasında izleyeni düşündüren, sorgulatan bir film "Styx" Özellikle tekneye misafir olan küçük çocuktan sonra boğazınızın düğümlenmemesi imkansız.

Yaşadığımız, hatta son yıllarda fazlasıyla aşina olduğumuz bir sorun bu. Ama yönetmen Fischer bu sorunu batılı bakış açısı ile irdeliyor ve  bir anlamda öz eleştiri de yapmaya çabalıyor. Sırf bu yüzden bile izlenilesi bir film "Styx"
4 yorum :

 1. Çok güzel filmler seçmişsiniz muhakkak izlemeye çalışacağım teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Sınır ilgimi çekti. Mülteci konusu hayatimizin içinde yeterince var filmini izler miyim bilmem 🙄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek diyebileceğim çok çok farklı bir film bekliyor seni. Ya çok seven ya da iğrenç bulanların yorumlarını okudum. Ortası yok galiba.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates