Yönetmen Sineması | Agnes Varda

Sevgili Öneri Makinesi'nin başlattığı "Yönetmen Sineması" meydan okumamız devam ediyor! 

Bu etkinlik için ilk seçtiğim isim uluslararası alanda kendini kanıtlamış Türk asıllı Alman yönetmen Fatin Akın'dı. İkinci isim ise Fransız Yeni Dalga akımının en önde gelen isimlerinden biri olan (ve yakın zamanda hayata gözlerini yuman) Agnes Varda.

Geçmişin üzerine bambaşka bir bakış açısı inşa eden bu akım 60'lı yıllarda ortaya çıkmış. Sanatın farklı olma ve isyankar yönü daha fazla vurgulanmaya başlanmış. Yönetmenler kuralların dışına çıkarak kendi tarzlarını oluşturmuşlar. Günlük hayata ve sıradan insanın istekleri, arzları, sıkıntıları daha fazla yansımaya başlamış beyaz perdeye.  Alışılmadık kamera çekim teknikleri ve kurgu da bu akımın en belirgin özellikleri olmuş.

İşte Varda'nın en bilinen filmlerinden biri "Cleo 5'ten 7'ye" de bu akımın öne çıkan filmlerinden. Siyah beyaz çekilen ve güzelliğini -bana göre- biraz da bundan alan "Cleo" aynı adı taşıyan güzeller güzeli bir şarkıcının 1 gününe tanık ediyor bizi.

Deli dolu, güzel ve biraz da şımarık bir karakter Cleo.
Çevresindekilerden ilgi bekleyen ama ilgiyi biraz da yanlış insanlarda arayan genç, güzel bir kadın. 

Cleo'nun hayatı "hasta" olduğunu öğrenmesiyle tepetaklak oluyor. Hastalığıyla ilgili doktor randevusu olduğu gün Varda, bizi onunla bir geziye çıkarıyor. Bir gün boyunca Cleo ile Paris sokaklarını dolaşıyor, yavru kedileri seviyor, tarotla geleceği öğrenmeye çalışıyor, hüzünleniyor ama arada da yakışıklı yabancılarla flört ediyoruz. 

Gerek başrol oyuncusu Corinne Marchand'a gerekse görselliğe bayıldım. Keyifli izledim diyebilirim.
Ve Varda'nın bir diğer bilenen filmi "Mutluluk"
O zamana değin tabu sayılabilecek bir konuyu cesur sahnelerle işlediği "isyankar" olmanın hakkını veren bir film.

Film François adında yakışıklı bir marangozu hikayenin merkezine alıyor. Sevdiği bir işi, arkadaşları, tatlı çocukları ile genç adamın hayatı dışarıdan bakıldığında eksiksiz gözüküyor. Ama mutluluk öyle bir şey ki insan elindekiyle yetinmek yerine hep daha fazlasını arıyor. François de istisna değil.

Sonlara doğru beni şaşırtan, hiç beklemediğim bir sahne ile beni terk köşe yaptı sevgili yönetmenimiz Varda :) 
Ve finaldeki o renk değişimi de hoş bir ayrıntıydı...

İki filmden "Cleo 5'ten 7'ye" görselliği ile beni daha fazla etkileyen bir film oldu diyebilirim. Bu akımın tek kadın temsilcisi olan Varda'yı keşfetmeye devam!Şimdi sırada yönetmenin (Öneri Makinesi'nin de tavsiyesiyle) "Vagabond" filmi var. O da etkinliğimizin bonusu olsun benim için!

Herkese iyi seyirler!
14 yorum :

 1. Le bonheur'ü seyretmedim ama Agnes zevkle takip ettiğim isimlerden biriydi. Büyük kayıp. Nouvella Vague'ın temsilcilerinden. Geriye sadece Godard'cığımız kaldı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için de güzel oldu bu etkinlik. Bu sayede sinema klasiklerini keşfetme imkanı buldum - ki daha yığınla film var.

   Sil
  2. Konuyla alakasız olacak biraz. Prince ve Madonna'nın yeni albümleri çıktı. Çok beğendim ilkini (5/5) ikincisi de çok acayip olmuş (4/5). Yorumunuzu beklerim :) Daha önce böyle bir Madonna albümü yapılmamıştır. Beklenti oluşturmak istemem. Fazla sevmedim ama değişik geldi :)

   Sil
  3. Evet evet bugün gördüm Madonna'nın yeri albümünü.
   Bir ön-dinleme yaptım ama bu hafta iyice bir dinlemem gerek karar vermek için.
   Prince'i de listeye yazdım 👍

   Çom teşekkür ederim haber verdiğin için. Sevgiler

   Sil
 2. Yönetmene hiç dikkat etmiyorum film vs izlerken :D onu farkettim. Güzel bir yazı olmuş, filmleri izlemedim teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bazı isimler var, onların filmi olunca gözü kapalı izlerim diyorum. Ama genel anlamda haklısın pek yönetmene dikkat edilmiyor :S

   Güzel yorumun için ben teşekkür ederim.

   Sil
 3. tavsiye için teşekkürler birazda bu tarz filmlere vakit ayırmak gerekli aslında saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle!
   Klasikleri daha fazla izlemeliyiz özellikle sinemaya ilgiliysek...
   Saygılar benden efenim

   Sil
 4. süper bir liste :)
  film yazıları...
  ben de beklerim sayfama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler.
   Eskilerin yeri bambaşka ne de olsa değil mi?

   Sevgiler

   Sil
 5. Avrupa sinemasini severim ben. Kimine sıkıcı gelir ama ben keyifle izlerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok bilgi sahibi değilim bu konuda ama sevgili Öneri Makinesi sayesinde keşfediyorum.
   Güzel oldu bu etkinlik :)

   Sil
 6. Bonheur'u da ben izleyeyim senin önerinle :). Gelecek yönetmenin film yorumlarını da merakla bekliyorum. Ayy ne güzel bir yazı olmuş, keyifle okudum :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Severek izleyeceğini tahmin ediyorum. Şimdiden iyi seyirler!

   Çok teşekkürler. Senin sayende biliyorsun. Ne güzel ki sayende birbirinden güzel filmler keşfettik, keşfediyoruz :) Harika bir etkinlikti, tekrar teşekkürler. Yenilerinde görüşmek dileğiyle diyelim mi? 💐

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates