Hotel Mumbai

Yakın zamanda - 2008 yılında- tüm dünyayı dehşete uğratan bir olay yaşandı. Hindistan'da eş zamanlı olarak bir çok terör saldırısı düzenlendi. Polis ve yetkililer neler olduğunu anlamaya çalışırken, insanlar tüm bu olan biteni canlı yayında izlediler.

İşte bu terör saldırılarının gerçekleştirildiği yerlerden biri de Bombay (ya da Mumbai) şehrinde 1903 yılından beri hizmet veren Taj Mahal Palas Otel'di.


Yönetmen:     Anthony Maras
Senaryo:         John Collee, Anthony Maras
Oyuncular:    Dev Patel, Armie Hammer, Nazanin Boniad, Jason Isaacs, Amandeep Singh, Anupam Kher

Drama / Tarih / Gerilim   ·    125 dakika    ·     2018    ·   Avustralya / ABD / Hindistan

Film, botlarla Hindistan'a gelen silahlı gençlerin görüntüsü ile açılıyor. Cep telefonlarından aldıkları talimatlarla hareket eden saldırganların farklı farklı görevleri var. Bir tren istasyonunda insanlara açılan yaylım ateşi ile başlayan terör eylemi dakikalar içinde sokaklara yayılmaya başlıyor.


Sonrasında yönetmen bizi Taj Otel'ın o büyülü ortamına sokuyor. Kalburüstü kesimin, yabancıların, iş adamlarının ya da ünlü isimlerin tercih ettiği yerlerden  bu lüks otelde yaşananlara tanık olmamızı istiyor. 

Ve o andan itibaren nefeslerimizi tutarak izleyeceğimiz bir hayatta kalma savaşı başlıyor. Cesur otel çalışanlarına hayran olurken böylesine büyük bir şehrin polis ekibinin aciz kalmasıysa inanılmaz gibi geliyor insana.


174 kişinin öldüğü 300'den fazla kişinin yaralandığı bu saldırıların neden yapıldığını da genç saldırganların aralarında yaptıkları sohbetlerden öğreniyoruz. Din adına inanılan yalanlar, eğitimsizlik, toplumsal sınıflar arasındaki uçurumun derinliği, farklı olandan nefret etme hepsi birer sebep aslında. Belki bu nedenle Arapça dua okuyan bir kadına -kendilerinden olmasa da- basmıyor o tetik. 

Kadrosunda Armie Hammer, Jason Isaacs, Nazanin Boniad gibi isimlerin yer aldığı ama başrol oyuncusu Dev Patel'ın resmen parladığı "Hotel Mumbai" izlemesi zor bir film. Öylesine etkileyici ki 2 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile - özellikle son yarım saatin! 

Mutlaka izleyin derim. İyi seyirler!
2 yorum :

  1. Şimdi filmlere bakarken buna gitsem diye düşünmüştüm :)

    YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates