Ela Gözlü Pars Celile | Osman Balcıgil

Bu kitabı okumadan önce Celile Hanım sadece mavi gözlü dev Nazım Hikmet'in annesiydi benim için.  Ne kadar yanılmışım.

Her şeyden önce son derece iyi bir eğitim almış, kendi ayakları üzerinde duran bir kadın Celile Hanım. Okumayı, araştırmayı, entelektüel sohbetler yapmayı seven biri. Resme olan sevgisi ise yıllar sonra ona "ilk Türk nü ressamı" unvanını getirecektir.

Oğlu Nazım şiir sevdalısı bir gençten şaire evrilirken Celile Hanım'ın hayatına bir şair girer: Yahya Kemal Beyatlı

Sevdiği kadına "ela gözlü pars" diye seslenen Yahya Kemal, onun için hepimizin bildiği o şiiri yazacaktır: "Artık demir almak günü gelmişse zamandan / Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan..."

Sonrası ise biraz hüzün, bolca kızgınlık.


 "Eskiden arada bir açardım ama birkaç aydır hep açık kötü anılar koleksiyonumun kapağı. Yoksa hep açıktı da farkında mı değildim? Biriktirmekten söz ettim ya az önce, yoksa bu sürecin sonuna mı geldim sevgili Marcel?"

Ve kitapta benim en sevdiğim kısımlardan biri olan Celile Hanım'ın Fransız arkadaşı Marcel'e yazdığı o uzun mektuplar. Celile Hanım'ın duygularını en içten şekilde yazdığı bu mektuplar adeti bir günlük gibi...
Arka planda ise Osmanlı'nın son günlerinden milli mücadeleye uzanan bir tarih çizgisi sunuyor bize yazar. Sarayın işgale karşı tutumu, Balkan ayaklanmaları Mondros, Sevr Antlaşmaları, İstanbul'un işgali gibi pek çok önemli olay  Celile Hanım'ın  hikayesine paralel şekilde anlatılıyor.


 "Selanik'in bombalarından kurtulup kapağı İstanbul'a atmasının üzerinden tam iki yıl geçmesine rağmen, ne onun nefes aldığı coğrafyalarda ne de dünyanın öteki yerlerinde kavga, gürültü bir türlü sona ermemişti, erecek gibi de görünmüyordu."

Ve kitabın en etkileyici kısımları: 
Milli mücadelenin tüm ülkede yavaş yavaş yükselmeye başlaması, Nazım Hikmet'in de bu hareketin öncülerinden biri olması. 

Tüm dünya onu ayakta alkışlar, adını en büyük şairler arasında anarken kendi ülkesinde demir parmaklıklar arkasında sürdürmeye çalıştığı bir yaşam. O yaşam mücadelesi verirken, oğlundan çok acı çeken ama mücadeleden asla vazgeçmeyen ela gözlü bir kadın!

Bir çırpıda okuyup bitireceğiniz ve "iyi ki okumuşum" diyeceğiniz bir kitap sizi bekliyor. 
Keyifli okumalar!"Ela Gözlü Pars Celile"
Yazar: Osman Balcıgil
2016, Destek Yayınları, 416 sayfa


4 yorum :

 1. Teşekkür ederiz bu güzel tanıtım için Sibel 🌷🤚😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim güzel yorumun için :)

   Sil
 2. Nazım Hikmet'in annesinin Yahya Kemal'le münasebetini biliyordum ama Sessiz Gemi şiirinin ona yazıldığını bilmiyordum. Bu kitap okunmalı.

  Yazarın diğer kitaplarına baktım da Yeşil Mürekkep kitabını da o yazmış. O kitabında da Sabahattin Ali'nin hayatını anlatıyormuş. Bir arkadaşım çok övmüştü. İlgini çektiyse onu da okuyabilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeşil Mürekkep kitabının daha çok sevildiğini okudum bazı yorumlarda. En kısa zamanda okumak istiyorum.
   Teşekkürler yorumun ve tavsiyen için 😉

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates