Beyaz Karga | The White Crow

Geçtiğimiz senelerde ortalığı kasıp kavuran 'Siyah Kuğu"dan sonra şimdi nurtopu gibi bir de "Beyaz Karga"mız oldu. Tıpkı ilk film gibi bizi balenin o büyülü dünyasına sokuyor ama bu kez hikayemizin kahramanı dünyaca ünlü Rus balet Rudolf NureyevYönetmen:     Ralph Fiennes
Senaryo:         Julie Kavanagh (kitap), David Hare
Oyuncular:    Oleg Ivanko, Ralph Fiennes, Louis Hofmann, Adele Exarchopoulos

Biyografi / Drama   ·    127 dakika    ·     2018    ·  İngiltere / Fransa

Aslında "Beyaz Karga" Rusça'da yetenekli ama sıra dışı, aykırı insanları tanımlamak için kullanılan bir deyim. Tatar bir aileden gelip tüm dünyayı dansıyla büyüleyen Nureyev de bunun en güzel örneklerinden biri.

Film ünlü baletin hayatına çeşitli pencereler açıyor ve bunların bize eş zamanlı izletiyor. Mesela annesi ile olun ilişkisini öğrenirken bir sonraki sahnede hocası Pushkin ile olan ilginç öyküsünü izliyoruz. Balet olmaya karar verdiği anı anlatırken bir sonraki sahnede "Sizi izledim mi?" diye soran birine "İzleseydiniz mutlaka hatırlardınız" deyişine kulak misafiri oluyoruz.


Her tutkulu insan gibi Nureyev'de de bitmez bilmez bir çalışma ve başarı isteği var. Bur özellikler onu aynı zamanda ters ve zor biri de yapıyor. Ama sahneye çıktığı anda tüm gözlerin üzerine çevrilmesine neden olan o "ışık" Nureyev de fazlasıyla var.

İşte bu nedenle filmin ortalarına doğru ünlü baletin Fransa ve SSCB arasında diplomatik bir kriz çıkartan olaylar zincirini de izliyoruz. Ki bence filmin en akıcı, ilgi uyandıran kısımları buralar.
Kendisi de bir balet olan Oleg Ivanko'yu Ralph Fiennes özel olarak seçmiş. Kimi eleştirmenlerce bu seçim biraz eleştirilse de bence Nureyev'in etkileyiciliğini -elinden geldiği kadar yansıtabilmiş ekrana genç oyuncu. (İlk filmi olduğunu da düşünürsek)

Filmde bol bol Rusça'ya yer verilmesi de gerçeklik konusuna takılanları memnun edecektir diye düşünüyorum. (ya Fiennes'ın filmdi en fazla Rusça konuşan oyuncu olması !?)

Gel gelelim (son yarım bölümü saymazsak) film akmıyor. Senaryo Nureyev gibi  ikonik bir ismi anlatmada, onun ihtişamını yeterince yansıtmada (bence) çok yetersiz kalıyor. 

Ne Ivanko'nun çabaları ne de diğer oyuncuların desteği yetmiyor ve "Beyaz Karga" muhteşem bir film olabilecekken vasatlık sınırına takılan bir film olarak Fiennes filmografisindeki yerini alıyor.

Herkese iyi seyirler!
8 yorum :

 1. Festivalde izlediğimde bana gayet akıcı gelmişti. Festival filmlerinin yanında öyle hissetmiş olabilirim tabi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki beklentim daha farklıydı sanırım.
   Oyunculuklar güzel ama senaryo çok vasat geldi bana.

   Sil
 2. Kaydediyorum filmi. O halde beklentiyi yükseltmeden izlemeli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En azından benim için öyle oldu ama bakalım sen neler düşüneceksin?

   Sil
 3. Ah ah yok sen yaşımızı ortaya dökmekte kararlısın 😂😂😂. Bir zamanlar kültür ve sanat ülkemizde sevilirken 😅 Nureyev i çok severdim adam nasıl dansediyordu ama ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahahaha öyle oldu galiba!
   Ama ne şanslıyız ki sanatın en keyifli zamanlarını yakaladık 80'ler 90'larda.
   Ne dersin?

   Sil
  2. Bence de haklısın. Dolu dolu sanat, edebiyat ve kültürle sindire sindire yaşamışız. Mutlaka kişiliklerimize de etkisi olmuştur. O dönemlerde ünlü olan sevdiğimiz sanatçılar hala dünyanın gözdesi. Aynı dönemlerde yaşadığımız blog arkadaşlarımda da bu kaliteyi görüyorum. Hızlıca değer ve insan harcama kültüründe büyümediğimiz için ilişkilere önem veriyoruz ve ilkelerimizi koruyoruz 😊

   Sil
  3. Sanırım her dönem kendi ihtiyacı olan tipte bireyler yaratıyor. Biz, şimdiye oranla bireyselliğin daha az olduğu, kişisel gelişime değer verilen ve sanata saygı duyulan bir dönemde yetiştik. X kuşağı olmak böyle bir şey işte :)

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates