Gör Beni | Azra Kohen

Son zamanlarda kitap yazısı girmedim ama gayet istikrarlı bir biçimde devam ediyorum kitap bitirmeye :) Kışın pencerede kenarında, tık tık damlaların sesini dinleyerek okumak ne kadar keyifliyse yazın da kumsalda, bahçede ya da balkonda kuş sesleriyle satırlara gömülmek o kadar keyifli.
Ben de son olarak Fi-Pi-Çi üçlemesinden tanıdığımız Azra Kohen'in "Gör Beni" romanı bitirdim.

Bizi insan ilişkilerinin girdaplarından uzayın derinliklerine götüren Kohen'le bu kez Kurtuluş Savaşı yıllarına gidiyoruz. Daha önceki romanlarında da okuyucusunu düşündürmeyi, sorgulatmayı amaçlayan yazar yine aynı kulvarda ilerliyor.

Dönemin çalkantısı, zıtlıkları içinde yeşeren değişimi bize Selim ve Ülkü'nün aşkında, İlmiye ve Orhan'ın keşfetme açlığında, öğretmen Fred'in bilgisi ve açık fikirliliğinde anlatıyor. 

Selim yeni kurulan Cumhuriyet'e ve "o adam"a karşı bir hanedan torunu. Ülkesinde yaşananlara, insanların yeni düzene bu kadar kolay alışmasına inanamayan bir -kendi deyimiyle- Osmanlı torunu.

Hayatta karşımıza çıkan herkesin bir görevi varsa eğer, Ülkü de Selim'in karşına tesadüfen çıkmıyor. Gözlerinden alevler çıkan bu kadın, Selim'in o ana kadar çevresinde görmeye alışık olduğu kadınlara hiç benzemiyor. Ama günler geçtikçe iki zıt kutup  birbirlerini değiştiriyor, dönüştürüyorlar.


 "Her zorluğun bir eksiklikten doğabildiğini hatırlattı kendine. Bu adamın bu kadar şık olabilmesi için kimlerin neleri kaybetmesi gerekmişti?"

Bu esnada biz bir yandan da İlmiye ve Orhan'ın hikayesini öğreniriz. Bilginin kutsallığını, öğrendikçe insanın bakış açısının nasıl geliştiğini görürüz.

Ve tabii benim kitapta okumayı en sevdiğim kısımlar:
İlmiye ve Orhan'ın öğretmenleri Fred'in Sümer tabletlerinden yola çıkarak uygarlığın gelişmesini. toplumların oluşmasını ve dinlerin ortaya çıkmasını anlattığı o bölümler... Gerçekten Kohen'in emek vererek topladığı ve bizimle paylaştığı bu bilgiler (ve de görseller) çok merak uyandırıcı!.

Ülkü-Selim hikayesinde bazı yerleri fazla Türk filmi kıvamında bulsam da ilgi çekici, kendini okutan bir kitap "Gör Beni"

Kohen herhangi bir yargıda bulunmamaya gayret ederek anlatıyor o günlerin hikayesini. Her yıkılan eski düzenin üyelerinin gözünden hem de yepyeni bir ülke kurmak için çabalayanların gözünden...

Önceki kitaplarında olduğu gibi burada da dipnotlar fazlasıyla var. Zaten Kohen her söyleşisinde amacının okuyucuyu araştırmaya itmek ve kolektif bir bilinç oluşturmaya çalışmak olduğunu dile getiriyor. Kimi yerlerde de müzik tavsiyelerinde bulunuyor yazar. Dilerseniz  kendi seçtiği şarkıları dinleyerek okuyabilirsiniz satırlarını. "Artık nasıl göründüğü değil, nasıl hissettiği önemliydi. Bedenine anlam inmiş biri zaten her haliyle etkili değil miydi? Zihinlerindeki sarayı merakla değiştirenler bu yüzden mi nasıl göründüklerini önemsemez hale gelirlerdi?"

Kitapla ilgili eleştirilerim de var elbette :

İlki, yazarın sürekli bilgi verme çabasının kimi zaman cümlenin doğallığını bozması bir diğeri de -yukarıda da söylediğim gibi Ülkü-Selim hikayesinin bazı yerlerde klişe senaryolar tadında olması gibi. Tabii bunlar tamamen benim, kişisel yorumlarım. 

Azra Kohen'in tarzını, kitaplarını sevdiyseniz "Gör Beni" benzer lezzeti verecektir size diye düşünüyorum. Hatta kitabın hikayesi ve dili  dizi olmaya da çok müsait. Yakın zamanda Fi gibi diziye uyarlanacağını duyarsam hiç şaşırmam.

Keyifli okumalar ve keyifli araştırmalar şimdiden! "Gör Beni - İki Devrin Hikayesi"
Yazar: Azra Kohen
2010 Everest Yayınları, 592 sayfa
16 yorum :

 1. Yorumunu çok merak ediyordum. Ben tamamen kitabı kusursuz bulmanı bekliyordum. Bu nedenle hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü senin incelemelerine her zaman güvenirim. Ama yine de okuyacağım tabi. Dediğin noktalara okurken dikkat edeceğim. Yeşilçam kıvamında bir durum hiç mi hiç beklemiyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusursuz değil ama hedefine ulaşmayı başaran bin katip diyelim.
   Ben Azra Kohen kitaplarına edebi eser gözüyle değil okuyanı araştırmaya yönelten didaktik kitaplar olarak bakıyorum.

   Yeşilçam dememin sebebi kişisel tercihlerim, seni etkilemesin. Fazla romantik, ağdalı film ya da dizileri de pek tercih etmiyorum.

   Keyifli okumalar!

   Sil
 2. Yazarın Aeden kitabından daha fazla etkilenmiştim ve dilini de sevmiştim. Okuma listeme ekleyebilirim. Bu arada siz de çok güzel bir eleştiri yazısı yazmışsınız. Elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   O kitabı sevdiyseniz eminim bu kitabı da beğenerek okuyacaksınız. Dili çok benzer çünkü.x

   İyi okumalar

   Sil
 3. Önce meşhur serisini okumalıyım. Çok merak ettiğim bir seri. Devamının gelip gelmeyeceği o zaman belli olur :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geriye kaldı 6 kitap
   Çok değişik yorumlar var. Bakalım sen nasıl bulacaksın?
   Keyifli okumalar :)

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş, beğeneceğimi düşünüyorum bende. Araştırma yapmaktansa böyle romanlarda farkettirmeden öğrenilen bilgileri çok seviyorum. Sevgilerimle. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sümerlerden bugüne uzanan o bilgiler gerçekten çok ilginç. Özellikle sosyoloji/din konularıyla ilgilenenler için oldukça merak uyandırıcı diyebilirim.

   Sil
 5. Sizin kitap yorumlama tarzınızı çok beğendim. Kitabı eleştirirken çok yönlü bir bakış açısıyla değerlendiriyorsunuz. Kitabı okumamıştım, notlarıma aldım. Teşekkürler, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum yaparken buna özellikle dikkat etmeye çalıştığım için yorumunuz beni gerçekten çok mutlu etti. Çok teşekkürler :)

   Sil
 6. okunacaklar arasında bekliyor bu kitap

  YanıtlaSil
 7. Fi pi çi serisini okumak istiyorum, bunu da not edeyim 😊 şimdiden mutlu bayramlar canim 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım en çok hangi kitabı seveceksin?
   Çok teşekkürler. Mutlu, huzurlu, keyifli bir bayram olsun hepimiz için

   Sil
 8. Çok nitelikli bir yazar olduğunu düşünüyorum. Emeğine sağlık 👍😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belli bir amaçla yazdığı için çabası takdire şayan!
   Çok teşekkür ederim güzel yorumun için

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates