Elveda Berlin | Tschick

"Yönetmen Sineması Meydan Okuması" etkinliğimiz için ilk seçtiğim isim Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın oldu.

"Temmuzda" (Im Juli), "Duvara Karşı"  (Gegen Die Wand) ve "Soul Kitchen" gibi birbirinden güzel filmlere imza atmış olan Akın, sinema dünyasının yakından takip ettiği genç yönetmenlerden biri. Gözlerimiz onu, Cannes Festivali başta olmak üzere uluslararası festivallerde görmeye alışık.

Bizdeki adıyla "Elveda Berlin" orijinal adıyla "Tschick" yönetmenin sevdiği yol hikayelerinden birini ergen gözüyle anlattığı tatlı bir film.


Yönetmen:    Fatih Akın
Senaryo:       Wolfgang Herrndorf, Lars Hubrich
Oyuncular:    Tristan Göbel, Anand Batbiles Chuluunbaatar, Aniya Wendel , Justina Humpf

Drama / Komedi  ·    93 dakika    ·     2016    ·    Almanya

Filmimizin iki kahramandan ilki Maik.
14 yaşında, sessiz, içine kapanık ve sorunlu bir anne-baba gölgesini hep üzerinde hisseden biri. Sınıfında da görünmez olan öğrencilerden...

Kendi dünyasında yaşayıp giderken yeni bir öğrenci gelir. Adı gibi (Tschick) kendisi de oldukça garip olan bu öğrenci, ne tesadüf ki Maik'ın yanına oturur.

Başta sınıfın geri kalanı gibi, bu yeni çocuğu mesafeli yaklaşsa da, zamanla Tschick'i tanımaya başlar. Ve onun hiç da dışarıdan göründüğü gibi biri olmadığı keşfeder.

Gençlik rüzgarları başlarında tüten bu iki kafadar o yaz hayatlarının macerasını yaşamaya hazırdırlar.

Yol hikayelerini herkes gibi ben de çok seviyorum. Bu hikaye de az-çok yol filmlerinin temel iskeletini oluşturuyor. Üç aşağı beş yukarı benzer hikayeler -ama farklı bir anlatımla-  izliyoruz.

Bu film de keyifli bir yol hikayesini "ergen" karakterler üzerinden anlatarak daha şirin ve sevimli olmayı başarmış. Genç çocukların asilikleri, "kurallar yıkılmak içindir" düşüncesiyle birleşince tam bir genç hikayesi olmuş çıkmış "Tschick"

İki başrol oyuncusunun doğal oyunculukları filmin samimi olmasının en büyük nedeni. Her ikisi de izleyene -en azından bana- kamera karşısında rol yaptıklarını unutturuyorlar. Sanki gerçekten yolculuğa çıkmışlar ve biz de arka koltukta onları izliyoruz gibi hissettiriyorlar. Bunun dışında müziklerin de altını çizmeden geçmemeli!

Her ne kadar kendisi öyle tanımlamasa da ben filmin hitap ettiği yaş kitlesinin biraz daha küçük olduğunu düşünüyorum. Doğal olarak Akın filmleri arasında biraz daha farklı olduğunu da...

Bazı izleyiciler Cuaron'un  "Ananı da!" (Y Tu Mama Tambien) filmini benzetseler de ben pek katılmıyorum. Çıkış hikayesi aynı olsa da sapakta ayrılıp farklı yönlere giden iki film bence.

Keyifli vakit geçirten, tatlı ama yönetmenin diğer filmlerini düşündüğümde iyimser bir bakışla en fazla "vasat" diyebileceğim bir film olmuş "Elveda Berlin"


12 yorum :

 1. Senin zevkini öğrendim galiba, vasat bulacağını öngörmüştüm, doğru çıktı. Hahaha :). Altın Eldiven'i izledin mi? Yerden yere vuruyorlar ya da güzel diyorlar, ben izleyemedim daha.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklı çıktın 👍
   O filmini hiç duymadım. Bir araştırayım bakayım...

   Sil
 2. Fatih Akın'ın filmleri hiç dikkatimi çekmemişti, bu filmle FA'na fırsat verebilirim gibi geldi. Anlatım tarzınızın katkısı büyük.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler.
   O kadar çok keşfedilecek isim var ki yetişemiyoruz çoğuna
   Biz de Öneri Makinesi'nin etkinliğiyle arayı kapatalım dedik işte

   Sil
 3. O zaman listeye alalım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Türk filmi neredeyse hiç izlemiyorum, bir gün bu konuda ödev vereceğim kendime. Duvara Karşı'yı çok sevmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin gibiyim. Sırf gişe için yapılmış komedi(msi) filmlerden hiç hazzetmiyorum mesela. Ama bazı yönetmenler başımızın tacı tabii. Onları ne yaparsa izleriz.

   "Duvara Karşı" etkileyici filmlerinden biriydi, Özellikle Birol Ünel'e bayılmıştım ;)
   Acayip bir adam o!

   Sil
 5. Izlemem lazim ve hala yazimi bitiremedim 😃 çok tembelim çoook 😅

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun ben de yavaş yavaş izliyorum :p
   Uzuun bir yaz var önümüzde, bol bol izleriz nasılsa

   Sil
 6. Sağda Çernobil'i izlediğini görüyorum. Bu aralar herkes bu diziyi konuşuyor. Senin yorumunu da merak ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveeeet :)
   3, bölümü bitirdim. Zaten topu topu 5 bölümmüş.
   İlk izlenimim etkileyici olduğu. Biraz belgesel tadı da var.

   Bitirince mutlaka yazarım yorumlarımı 👍

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates