Kursk

Yakın tarihte yaşanmış, tüm dünyanın nefeslerini tutarak izlediği bir olaydı Kursk faciası. Baersk Denizinde tatbikatta olan bir Rus denizaltısının taşıdığı nükleer füzelerin patlaması sonucu tam 118 denizcinin hayatlarını kaybetmesi daha dün gibi. İnsanı asıl kahreden ise denizaltının patlama sonrası -içinde hayatta kalmış 25 insan varken- Rus Devleti tarafından resmen ölüme terk edilmiş olması. 

İşte 2019 yapımı "Kursk" bu hikayeyi hem denizin altındakileri, hem aileler hem de devlet yetkilileri gözünden anlatmaya çalışıyor.


Yönetmen:    Thomas Vinterberg
Senaryo:       Robert Boore (kitap), Robert Rodat
Oyuncular:    Lea Seydoux, Matthias Schoenaerts, Colin Firth, Max Von Sydow

Aksiyon / Drama /  Tarih   ·  117  dakika   · 2018  ·  Belçika / Lüksemburg

Birbirlerine bir aile gibi bağlı Kursk ekibi ile tanışıyoruz filmin ilk dakikalarında. Bu göreve çıkmadan önce ekipten birinin düğününde iyici kurtlarını döküyorlar kaptanları Mikhail Averin'le... 

Hepsi arkalarında eşlerini, çocuklarını, anne babalarını bırakarak çıkıyorlar her yolculuğa. Eşleri ise her yolculuğun son yolculuk olduğunun bilinci ve ağırlığı ile yaşıyorlar bu hayatı, Düğünde eşlere teşekkür edilmesi de bu yüzden çok anlamlı.
Donanmanın en özel deniz altısı olduğu söylenen "Kursk" denize açıldıktan kısa bir süre sonra büyük bir talihsizlik yaşıyor ve taşıdığı füzelerden biri patlıyor.

Bu kaza giderek ölümcül bir hal almaya başlarken yukarıda da bir hareketlilik başlıyor. Aileler bir duyum alıyorlar ama hükumet yetkililerinin ilgisizliği ile karşılaşıyorlar. Soruları sürekle "devlet sırrı" sözleriyle geri püskürtülüyor. Zaten filmde bana çaresizliği en çok hissettiren bahaneler bunlar oldu.

Düşünsenize sevdiğiniz biri denizin binlerce metre altında ve size neler olup bittiğiyle, ölü ya da diri olduğuyla ilgili hiçbir bilge verilmiyor. Sadece beklemeniz söyleniyor. Korkunç bir durum.
Ve olay giderek uluslararası bir hal alırken bürokrasinin ezici çarklarıyla bir kere daha yüz yüze geliyoruz. Yönetmen denizaltının içinde çırpınan onlarca kişiyi gösterirken bir yandan onlar için mücadele eden Amiral Grudzinsky'nin çaresizliğini de gözler önüne seriyor.

Kendilerine sunulan onca yardım teklifine rağmen Rus Hükumeti Nuh diyor peygamber demiyor ve milattan önceden kalma ekipmanı ile sözde kurtarma çalışmalarına devam ediyor.
Baş rollerdeki oyuncular Matthias Schoenaerts ve Lea Seydoux ajitasyon içermeyen, o soğuk Rus ifadeleri ile başarılılar - bence Seydoux bır tık önde hatta. Ve minik oğulları finalde kapanışı harika yapıyor! Max Van Sydow Vladimir Petrenko rolüyle izleyeni sinir etmeyi başarırken, ünlü İngiliz oyuncu Colin Firth keşke daha uzun görünseydi dedirtiyor.

Robert Moore'un "A Time To Die" kitabından Danimarkalı yönetmen Vinterberg tarafından sinemaya uyarlanan "Kursk" gerçek hikayesinin yanı sıra klostrofobik havası ve melankolik müzikleriyle izleyeni etkilemeyi başarıyor. Özellikle sonlara doğru duygusallığı artan film, dünya tarihinin en trajik olaylarından birinin bilinmeyenlerini öğrenmek isteyenleri bekliyor.

İyi seyirler!

10 yorum :

 1. Bu filmin yorumunu okurken dahi içim sıkıştı. Yaşanan buhranı satır satır hissettim. İzlemek ve yorumlamak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi izlerken ben de o günleri düşündüm hep. Sanki canlı yayın izlerken gibi izlemişti tüm dünya.

   Umarım kısa zamanda izleyebilirsin. Yorumlarını merak ediyorum şimdiden.

   Sil
 2. Ne üzücüydü bu hikaye 😪

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve birer yaşadığımız zamanlar olması çok daha üzücüydü

   Sil
 3. Belçika luxemburg bakalım altından kalkabilmişlermi?

  YanıtlaSil
 4. Notumu aldım ! Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 5. Bu olayı hatırlamıyorum ama gerçekten çok üzücüymüş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihin en trajik olaylarından biri olarak hatırlanacak maalesef
   Göz göre göre 25 kişinin can vermesi :(

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates