Michael Jackson: Azizlikten Pedofil Suçlamalarına Uzanan Bir Öykü

Mart ayının başında HBO kanalı sadece popun kralı Michael Jackson hayranlarını değil müzik dünyasını da ikiye bölecek bir biyografi/belgesel yayınladı.  

Ölümünün üzerinden yıllar geçse de Jackson, bu belgesel ile uzun süre gündemi meşgul edecek bu kesin!


Yönetmen:    Dan Reed
Oyuncular:    Michael Jackson, Jimmy Safechuck, Wade Robson, Joy Robson, Stefanie Safechuck

Belgesel / Biyografi   ·  240  dakika (2 bölüm / 120 dak)   · 2019  ·   İngiltere / ABD

Küçüklüklerinden beri Jackson'ın yanında olan, turnelere katılan, onun evinde kalan 2 isim Jimmy Safechuck ve Wade Robson hikayenin anlatıcıları.

Her iki isim de ünlü şarkıcı ile çok iyi bir ilişkileri olduğunu, sürekli telefonda konuştuklarını hatta MJ'in resmen aileden biri gibi davranmaya başladığından söz ediyorlar.


Uzun sürecek turnelerde kendisine katılması için bu aileleri ikna ediyor şarkıcı. Başta ailelere son derece masumane bir istek gibi geliyor bu ve hiç düşünmeden "evet" cevabını veriyorlar. Sonuçta dünyanın en ünlü ismi size böyle bir teklif yapsa ilk düşüneceğiniz şey "ne kadar şanslıyız" olur.

Ancak turne zamanı aileler (daha çok anneler diyelim) çocuklarının gideren kendileriyle daha az MJ'le daha çok zaman geçirdiklerini gark etmeye başlıyorlar. Öyle ki önceleri aynı katta tutulan otel odaları zamanla olabildiğince en uzak odalara dönüşüyor. Kimi zaman MJ oyun oynamak, film izlemek gibi sebeplerle çocukların kendi odasında kalmasını falan istiyor.

İşte benim anlamadığım kısım da burada başlıyor. Hangi anne 34 yaşındaki bir adamla 7 yaşındaki oğlunun aynı odada kalmasına razı olabilir ki? Tabii ailelerin açıklamaları başka, kendilerince sebep buluyorlar bu soruya.


Ve sonrasında MJ ile bir yakın/ bir uzak olan ilişkilerinin kendi hayatları ve çevresindekilerin hayatlarına olan etkilerini izliyoruz (ki bu isimlerden Robson Britney Spears, N'sync gibi isimlerle çalışan dünyaca ünlü bir koreograf)

Farklı zamanlarda benzer şeyler yaşamış bu çocukların anlattıkları detaylar kesinlikle mide bulandırıcı. Benim diyen bu belgeseli izledikten sonda etkilenmeden kalamaz. Bir aziz gibi gösterilen, çocuklara olan sevgisi dünyaca bilinen bir isim hakkında bunları dinlemek resmen tüyler ürpertici.

Yıllar sonra bu açıklamaları yaptıkları için eleştirilen Robson ve Safechuck şimdiden pek çok kişinin - özellikle MJ fanatiklerinin - nefretini kazanmış durumdalar. Zamanlama konusunda kesinlikle ben de öyle düşünüyorum. Artık kendini savunamayacak bir isim söz konusu çünkü!


https://www.dailymail.co.uk/news/article-6784403/Michael-Jackson-paraded-friendships-young-boys-millions-fans-did-nothing.html
Ama gel gelelim yetişkin bir erkeğin çocukları ne kadar severse sevsin, aileleri yanında değilken  - bırakın aynı odada kalmayı- fazla yakın davranmaları bile yanlış bir şey diye düşünüyorum. Her iki anneye de belgesel boyunca kızıp durmamın en büyük sebebi de bu zaten!

Gerçek ne, kim doğruyu söylüyor gibi sorulara cevaplar asla bulunamayacak bu bir gerçek. Ama keşke MJ de  bu tarz söylentilere mahal vermeyecek şekilde yaşasaydı da(her gördüğümüzde yanında elini tuttuğu bir erkek çocuğu olmasaydı mesela) adı hep en tepede, ışıl ışıl parlar şekilde kalsaydı!
6 yorum :

 1. Belgeselin ikinci kısmını izlemedim. Fakat ilk bölümde en rahatsız olduğum kısım, annelerin çocuklarını tanımadığı bir adamın odasına gönderirken -nedense!!- ilk zamanlar hiç şüphelenip kıllanmaması ve bir zaman sonra odalar arası mesafeler giderek artınca şüphelenmeleri (!).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkinci bölümü de fırsat bulursan izlemeni tavsiye ederim. İşin içine aileler ve bebekler girince daha duygusal olmuş.
   Hatta yanlış hatırlamıyorsam Robson'ın şöyle bir cümlesi var "Çocuğum olunca anneme daha çok kızdım. Nasıl olur da çocuğunun yaşadıklarını anlayamaz" gibi bir şeyler söylüyor.

   Anlamak dediğin gibi mümkün değil zaten! Para ve lüks yaşam gözlerini boyamış olabilir diye düşünüyorum.

   Sil
 2. Bir zamanların idolü, hayran hayran dinlediğimiz kişilerin ne olduğunu görmek. Para bazı olmazları nasıl da örtebiliyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçeği hiçbir zaman net olarak öğrenemeyeceğiz ama belgeseldeki bazı detaylar gerçekten mide bulandırıcı. Keşke hep adı tertemiz kalabilseydi zihinlerimizde...

   Sil
 3. Yaa ben de bu konuda ikilemde olanlardanim. Jackson un sanatciligi tartisilmaz benim de en sevdiklerimdendi ama yazdigin sebeplerden olabilir de diyor insan. Ama artik öldükten sonra bunlarin cikisi para amacli gibi görünüyor. Anneleri anlamam zaten mümkün degil. Feristahi gelse cocuklarimi birakmazdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanlama beni en çok rahatsız eden şey oldu, Çünkü karşıda kendini savunamayacak biri var.

   Ama belgeseli izlerken inanılmaz rahatsız olduğumu itiraf edeyim. Özellikle anne-baba olan izleyicilerin çok dana fazla etkilenebileceğini tahmin ediyorum.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates