Herkes Biliyor | Todos Lo Saben

Merkür geri hareketini sürdürüyor ay sonuna kadar biliyorsunuz (astroloji ile ilgilenen sevgili blog arkadaşlarıma sevgilerrr :) Galiba bu etkiden ben de payımı aldım. Son izlediğim filmleri hep bir beğenmeme, kulp bulma hallerindeyim çünkü.

Bundan en son nasibini alan, İranlı ünlü yönetmen Farhadi'nin son filmi "Herkes Biliyor" oldu. Farhadi'yi zaten seviyorum, Bardem &  Cruz çiftinin oyunculukları da malum. Ama maalesef ben o eski Farhadi filmlerinin tadını alamadım desem konuyu kısaca özetlemiş olacağım.


Yönetmen:    Asghar Farhadi
Senaryo:      Asghar Farhadi
Oyuncular:    Penelope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darin, Eduard Fernandez, Inma Cuestra

Suç / Drama /  Gizem   ·  113  dakika   · 2018  ·   İspanya / Fransa / İtalya

Filmlerinde aile, ilişkiler, toplumsal yargılar gibi insanı merkeze alan bir yönetmen Farhadi. Zaten çıktığı coğrafyanın yazılmış kaderi de bu. Var olma mücadelesi veren insan hikayeleri (özellikle kadın üzerineyse) bir başka güzel oluyor. 

Şimdiye kadar hep bu toprakların, buraya ait insanların öykülerini anlatan Farhadi, bu kez bizi İspanya'nın ufak bir kasabasına götürüyor.
Burada büyümüş ama evlilik nedeniyle Buenos Aires'e yerleşmİş Lara'nın doğduğu yere dönüşünü izliyoruz filmin başlarında. Ve Lara'nın kalabalık, gürültücü ama bir o kadar da coşku dolu  ailesiyle tanışıyoruz. (Ee Akdeniz künı ne de olsa!) Hem de dansın, kahkahaların su gibi aktığı bir düğün seremonisiyle...
Lara ve çocukları buradaki zamanlarının keyfini çıkartırken yaşanan bir olay, sadece Lara ve ailesini değil koca bir kasabayı da alt üst ediyor. Ve gizlenen, derinlere  gömülmüş tüm sırlar  da bir bir ortaya çıkmaya başlıyor.

Aslında hikaye Farhadi sevenler için çok da yabancı değil. Penelope Cruz ve Javier Bardem çifti de bence son filmleri "Loving Pablo"dan çok daha etkileyici oyunculuklara imza atmışlar. Ama yine de "Herkes Biliyor" bana bir "Elly Hakkında" ya da "Satıcı" tadını vermedi. 
Bir Almadovar filmi olsaydı, bu yorumları muhtemelen yapmazdım. Ama bunun sebebi Farhadi'yi çok sevmem ve beklentimi ona göre yüksek tutmam olabilir. Kendi topraklarını ve kendi insanlarını anlatan hikayeleri bambaşka. Ben yine o hikayeleri bekliyor olacağım.

Sizin böyle bir takıntınız yoksa konusundan çok Cruz & Bardem çiftinin oyunculuklarını beğeneceğiniz bir film olabilir "Herkes Biliyor" 

İyi seyirler!6 yorum :

 1. Benim sevdiğim bir film oldu bu. Yönetmeni ben de çok seviyorum. Dediğim gibi doğal oyunculuk, insana dair konular, seyrettiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben diğer Farhadi filmlerinin tadını alamadım. Ama oyunculuklar gayet başarılıydı.
   Yine de yönetmen başımızın tacı

   Sil
 2. Ruh halim benim de filmi beğenip beğenmememi etkiler.
  "Satıcı" izlemek istediklerim arasındaydı, iyi ki hatırlattın yeniden bana ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satıcı çok güzel bir filmdi. Elly Hakkında'yı da çok beğenmiştim mesela.
   Bu farklı bir coğrafya olunca garipsedim galiba bilmiyorum.

   Diğer filmlerini de seveceğine eminim. İyi seyirler ;)

   Sil
 3. Bu film hakkında daha iyi bir yorum duymadım zaten, bence filmde sıkıntı Merkür falan hikaye :).
  Almodovar demişken Julieta hayal kırıklığından sonra yeni filmi için az da olsa heyecanlanmadım değil :). Gelse de gitsek :).

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates