Vice

Aralarında "En İyi Film", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu"nun da dahil olduğu tam 8 dalda Oscar adayı bir filmli karşı karşıyayız. 

Amerikan siyasi tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri olan Dick Cheney'nin bir nevi gayri-resmi biyografisi de denebilir bu film için. Wyoming'de başlayan sorumsuz, serseri bir yaşamdan Beyaz Saray'a kadar uzanan hırslı ve acımasız bir adamın öyküsü...


Yönetmen:  Adam McKay
Senaryo:     Adam McKay
Oyuncular:  Christian Bale, Amy Adams, Steve Carrell, Sam Rockwell, Tyler Perry, Naomi Watts

Biyografi / Komedi / Drama  ·  132 dakika   · 2018  ·   ABD

En az kendisi kadar hırslı olan karısı Lynn sayesinde önce Yale Üniversitesi'ne giriyor. Sona siyaset basamaklarını koşar adımlarla tırmanmaya başlıyor Cheney. 

Tanınan politik bir figür olan Donald Rumsfeld'in yanında başlayan stajyerliği, on yıllar içinde oğul Bush'un yardımcılığı seviyesine kadar yükseliyor. Ama herkesin bildiği gibi sarsak ve fazlaca akıllı olmayan oğul Bush, iplerini Cheney'nin yönlendirdiği bir kukla olarak oturuyor o koltukta.

Peki neden Cheney birinci değil de ikinci adam olarak kalmayı tercih ediyor? İşte o sorunun cevabı da filmde gizli.

9/11 olaylarından sonra uygulamaya konulan ve Amerikan halkına "güvenlikleri" karşılığı dayatılan özgürlükleri kısıtlayıcı kanunlar,  ülkede yaşayan - özellikle Müslüman kesime - yabancılara yönelik baskılar ve bunların sonucu olarak Irak'ın tüm dünyanın gözü önünde işgal edilmesi. Bu arada kendisine verilen sınırsız yetkiler...
(Tabii bu işgalin Cheney'nin dev bir petrol şirketinin danışmanı olmasıyla hiç alakası yok tabii! Sadece bir tesadüf!)

Tek adam olma yolunda halkın da desteğiyle rahatça yürüyen Cheney filmde de bunun altını özellikle çiziyor - ki bence filmin en çarpıcı sahnesi bu!

Gelelim oyuncu kadrosuna: Christian Bale Cheney rolü ile "metot oyunculuğu böyle olur" diyor adeta. Fiziksel görünümü bir yana bırakın beden dili, mimikler, konuşma stili ile adeti Cheney olmuş. Bu sene Oscar için en popüler aday olduğunu söyleyeyim. 

Amy Adams'ın da Oscar için adı geçiyor ve bunun için Regina King ile yarışacaklar gibi gibi.

Bunun dışında Sam Rockwell'in bir Bush  canlandırması var ki izlerken kahkahalarla güldüm. Nasıl bir bukalemun bu adam yahu :) 

Gelelim yönetmen Adam McKay'e... 
Böylesine ciddi ve sert bir konuyu Michael Moore tarzı bir belgesel-filme dönüştürmek sanırım filmi biraz yumuşatmak amaçlı. 

Birden beliren klipler, reklam-vari görüntüler, gerçek haber sahneleri hatta izleyiciyi kandıran kapanış jeneriği McKay'in absürt oyunları olmuş. 
(Kişisel tercihim olarak ben bu hikayeyi böyle bir tarzla izlemek istemezdim.)

Gerçek kapanış jeneriğindeki ince espri ile gönlümü çalan "Vice" aslında sadece Amerika'nın değil dünyanın karanlık bir dönemine ışık tutmaya çalışmış. Tarzını seversiniz ya da (benim gibi) sevmezsiniz bir kenara bırakın, sadece politikanın perde arkasını görmek için bile izlenmesi gereken bir film. Öyle ki Oscarlık oyunculuklar bile işin bonusu! 

İyi seyirler!

4 yorum :

 1. Oyuncu kadrosu gerçekten müthiş. Yönetmen ağır politik bir film yerine biraz daha eğlenceli bir film çekip daha çok kişiye ulaşmak istemiş olabilir. Malum birçok kişi ağır filmlerden kaçıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım haklısın.
   Ben biraz daha "Darkest Hour" kıvamında bir film bekledim sanırım. Ama kesinlikle oyunculuklar müthiş!

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates