Van Gogh | Sonsuzluğun Kapısında

Ressamların hayatları Hollywood için pek ilgi çekici bir konu sayılmaz. Çalkantıları, sansasyonel yaşamları ile aktörler ya da yazarların hayatları dururken Hollywood'a biraz daha çekici gelmiştir. 

Ama konu Dali, Kahlo ya da Van Gogh olunca işler biraz değişiyor tabii! Bu isimler üzerinden yıllar geçtikten sonra dahi sadece eserleri ile değil şaşırtıcı yaşam serüvenleriyle de merak uyandırmaya devam ediyorlar.


Yönetmen:  Julian Schnabel
Senaryo:    Jean-Claude Carniere, Julian Schnabel
Oyuncular:  Willem Dafoe, Rupert Friend, Oscar Isaac, Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner

Biyografi / Drama   ·  111  dakika   · 2018  ·   İsviçre / İrlanda / İngiltere / Fransa / ABD

En son 2017 senesinde Hollandalı ressam Van Gogh'un çalkantılı yaşamını anlatan bir animasyon/film izlemiştik. Oldukça farklı bir teknikle beyaz perdeye aktarılan "Vincent'ten Sevgilerle" evine bolca ödülle dönmüştü.

"Sonsuzluğun Kapısında" ise aynı ismi, bu kez daha farklı bir perspektiften anlatmayı seçiyor.
Van Gogh'un beyninin kıvrımlarına sokmak istiyor bizi yönetmen Schnabel. Dünyayı nasıl algıladığını, ona bu tabloları yaptıran duyguları, aldığı kararların çıkış noktalarını keşfetmemizi istiyor. Keşfedelim ki Van Gogh'u Van Gogh yapan şeyleri de anlayabilelim. Bu yüzden "Sonsuzluğun Kapısında" ünlü ressamın hayat hikayesinden çok kendisine odaklanmayı tercih ediyor.

Arles ile Auvers-sur-oise arasında geçen günleri, kardeşi Theo ile olan bağı, döneminde hiç ilgi görmeyen tabloları ve hala gizemini koruyan ölümü...
Willem Dafoe'nin çok başarılı bir Van Gogh portesi çizdiğini belirtmeliyim.  Ressamın taşkınlıkları, duygusal hezeyanları ve kimi zaman deliliğe varan davranış bozukluklarını çok güzel yansıtmayı başarıyor. Fiziksel benzerliklerinin de bunda ufak da olsa bir payı olduğunu düşünüyorum. 

Bunun dışında Fransız ressam Gauguin ile olan takıntılı dostluklarını daha ayrıntılı izleme imkanı da buluyoruz. Özellikle resimle ilgilenen izleyiciler için keyifli olacağını düşünüyorum.
Van Gogh'un değişen ruh hallerini yansıtan renk geçişleri ve birbiri içine geçmiş sahneler, bolca izlediğimiz doğa manzaraları filmin bana göre artıları. 

Ama -yine yönetmenin bilinçli bir tercih olarak kullandığı- hareketli kamera ve (çok) yakın planlar kimi zaman rahatsız edici olabiliyor. Tabii tüm bunların tek bir amacı var: Dünyayı Van Gogh'un gözüyle görmemizi sağlamak.

Sonuç olarak beğendiğim ve Dafoe'nin oyunculuğuna hayran bir şekilde bitirdiğim bir film oldu "Sonsuzluğun Kapısında". Resim dünyasının en ilgi çekici karakterlerinden birini biraz daha yakından tanımak isterseniz bu filmi kaçırmayın.

İyi seyirler!18 yorum :

 1. Nedense bu filmi sevmezmişim gibi geldi bana. O yüzden seyredileceklerde biraz arkalara attım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dram yönü biraz ağır basıyor.
   Ama sadece Dafoe için bile izlenir.

   Sil
 2. Henüz animasyon filmi izlemedim. Onu çok merak ediyorum. Sonrasında bu filmi de izleyebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok değişik bir teknikle yapılmış animasyon.
   Özellikle onu tavsiye ederim.

   Sil
 3. Van Gogh'a ilgim yok fakat Dafoe en sevdiklerimdendir <3 Vizyondaysa bakayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dafoe muhteşem oynamış. Tavsiye ederim.
   Halen vizyonda evet

   Sil
 4. Fikir sahibi oldum.Ben ilk kez duyduğum için çok iyi oluyor.

  YanıtlaSil
 5. Vincent'ten Sevgilerle'yi çok beğenmiştim. Bu filmi de muhakkak izleyeceğim. Van Gogh'un iç dünyasına daha fazla yer verilmesi ilgimi çekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bunu da severek izleyeceksin.
   Karakteri, korkuları, takıntıları ve hayatı nasıl gördüğü çok güzel anlatılmış. Ve Dafoe de nefiss canlandırmış ünlü ressamı.

   Bakalım sen ne düşüneceksin?

   Sil
 6. Van Gogh filmleri damakta tad bırakıyor. Loving Vincent'in görüntüleri hala canlı olarak hafızamda. Bu filmde ise ressamın düşüncelerine odaklanılmasını sevdim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi?
   Dafoe diyorum ve susuyorum. Tek kelimeyle muhteşem!

   Sil
 7. Merhaba, Değerli Blog Arkadaşım; İnsana Davet sitesinde "Blog Keşif Etkinliği ve Önemli Duyuru" başlıklı yazımızda size de yer verdik. Hemde önemli bir duyuru içeriyor... Bakmak isterseniz beklerim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Tabii uğrarım. Sevgiler

   Sil
 8. Van gogh resimlerini cok severim ve bu filmi cok izlemek istiyorum. Netflixte göremedim amazona bakayim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka izle!
   Dafoe'ye bir kez daha hayran olacaksın eminim :)

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates