Yükseklik Korkusu Olanlar İçin Son Uyarı!

Aslında Oscar gününe kadar etkinlik dışında film izlemeyecektim. (film belgeselndalında Oscar adayı ama benim izleme listemde yoktu)  Ama son günlerde tanıtımıyla o kadar çok karşılaştım ki dayanamadım ve hafta sonu bu belgeseli izledim. Delilik, azim, hırs, mücadele, cesaret ne ararsanız Oscar adayı bu hikayede mevcut. 


Yönetmen:  Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Oyuncular:  Alex Honnold, Sanni McCandless, Tommy Caldwell, Alex Honnold

Belgesel   ·  100  dakika   · 2018  ·   ABD

Alex Honnold sessiz ve içine kapanık bir çocukken, bununla başa çıkabilmek için dağcılıkla ilgilenmeye başlıyor. Ailesinin, özellikle babasının da desteğiyle bu ilgisi giderek bir tutkuya dönüşüyor.

Ancak tırmanmayı başka bir seviyeye taşıyarak ipsiz, çıplak elle tırmanmaya başlıyor. 


Ekipmanlarla bile son derece tehlikeli ve zor olan tırmanışı, binlerce metre yüksekte ve çıplak elle hiçbir güvenlik önlemi almadan yaptığınızı düşünün. Düşünemiyorsunuz değil mi? 
En ufak bir yanlışınız, yorgunluğunuzun tek bir sorucu var: Ölüm


Belgesel yukarıda da yazdığım gibi Alex'in bu ekstrem spora nasıl yöneldiği ile başlıyor. Sonrasında Alex'in yıllardır sürdürdüğü disiplinli ve mütevazi hayatını, annesi ve sevdiklerinin bakış açılarını ve kız arkadaşı Sanni ile olan ilişkisini izliyoruz.


Ama "Free Solo"nun asıl odaklandığı Alex'in planladığı bir tırmanış. Amerika'da Yosemite Ulusal Parkı'nda bulunan 900 metre yüksekliğindeki granit "El Capitan" tüm dağcılar için bir kilometre taşı.

Alex'in hayali de işte bu kayaya tırmanmak.  Ancak "El Capitan" yapısı dolayısıyla çok kaygan ve düz. Genç sporcu tırmanmak için sadece ufak çıkıntılar ve çatlaklardan faydalanmak zorunda. Belgesel işte bu tırmanışa hazırlık aşamalarını en ayrıntılı şekilde anlatıyor. 

Son yarım saatinde ise gerçekten nefesini tutacağınızın garantisini verebilirim.


Bizim için düşünmesi bu kadar zorken Alex bu ölümcül davranıştan nasıl keyif alabiliyor diye araştırıyor doktorlar. Belgeselin bir bölümünde Alex'in beyin taramasını yapıyor ve normal insanlarınki ile karşılaştırıyorlar. 

Ve bingo!!! 
Beyinde korku, heyecan duygularını yöneten amigdala kısmında hiçbir aktivite bulamıyorlar.  Bu kısım çok ilginç geldi bana. Bilimsel bir gerçekliği var mıdır bilemem ama bazı insanların son derece korkusuz, ekstrem aktivitelere bu kadar düşkün olmalarının sebebi bu olabilir diye düşünüyorum.


Oscar adayı olduğu "En İyi Belgesel" ödülünü kazanır mı bilemem ama izleyene çok etkileyici bir hikaye sunduğu kesin "Free Solo"nun.

Dağcılıkla ilgilenenler zaten kaçırmamalı ama müthiş bir cesaret ve azim öyküsü izlemek isteyenler de Alex'in hikayesine bence göz atmalı! 

İyi seyirler!

12 yorum :

 1. Ödül almışlar herzaman çok iyi oluyor tanıtım için teşekkürler aldim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim.
   Çok ilginç bir belgesel tavsiye ederim.

   Sil
 2. IMDB'den sonra Türk dilince okuyucular için ziyaret edilmesi gereken film içeriklerin var. Bakmadan film seçemeyeceğiz yakında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke daha çok vaktim olsa da daha fazla izleyebilsem :o
   Teşekkür ederim yorumun için

   Sil
 3. Film tavsiyesi için teşekkür ederim ... Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 4. Yamaç paraşütü ve balona binmeyi bile tehlikeli görüp yapamayan bir çiftiz. Adamın yaptığını anlamam imkansız. Belki benim de amigdala kısmım çok çalışıyordur :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiçbir güvenlik önlemi almadan 900 metre yüksekliğinde son derece kaygan bir zemine tırmanmak nasıl bir hissiyattır ben düşünemiyorum bile!
   ence bu tarz tehlike seven insanlarda farklı bir beyin yapısı var. Normal düşünceyle yapılacak şeyler değil bunlar.

   Sil
 5. Tırmanışları anlatan filmler her zaman ilgimi çekmiştir. Özellikle kışın yapılanlar çok etkileyici oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bu belgeseli şiddetle tavsiye ederim. Özellikle tırmanışı izlerken nefesini tutacaksın eminim.

   Sil
 6. Yükseklik korkum her zaman var bir türlü yenemiyorum hatta fotoğraflara bakarken bile yüreğim hop hop ediyor nasıl yenecem bu korkuyu bilmiyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim yükseklik korkum olmamasına rağmen izlerken başım döndü resmen

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates