Arakçılar | Shoplifters

Geldik "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorimizde "Cold War" ve "Roma"dan sonraki üçüncü filmimize...

En son "Roma" ile Meksika'yı ziyaret etmiştik, şimdi de dünyanın diğer tarafına Japonya'ya gidiyoruz. Yine bir aile hikayesi izlemeye hazır olun ama bu kez biraz fırlama  biraz duygusal bir hikaye bekliyor bizleri.


Yönetmen:  Hirokazu Koreeda
Senaryo:     Hirokazu Koreeda
Oyuncular:  Lily Frank, Sakura Andro, Mayu Matsuoka, Jyo Kairi, Miyu Sasaki

Suç / Drama   ·  121  dakika   · 2018  ·   Japonya

Film, adını gayet hak eden bir sahne ile başlıyor. Bir baba-oğul ile marketten çıktıktan sonra ara sokakların birinde dünya tatlısı minik bir kızla karşılaşıyorlar. Onu evlerine (ya da eve benzer barınaklarına) getirmeleriyle birlikte, biz de bu ilginç ailenin hikayesini izlemeye başlıyoruz.


Onların keyifli ortamlarını keşfe çıkarken, bir yandan da her bir aile üyesini yavaş yavaş tanıyoruz. "Ne yaparlar, neleri severler, nasıl bir hayat yükü getirdiler bugüne kendileriyle birlikte?" sakin sakin öğreniyoruz.

İlk yarıda biraz durağan başlayan hikaye, bize keşif fırsatı tanıdıktan sonra, çok daha ilgi çekici bir hale gelmeye başlıyor. İzleyici olarak o ana kadar anladığımızı sandığımız şeyler, bizi bambaşka yolculuklara çıkarıyor - ki hikayenin ilginçliği de tam burada başlıyor. 


Kimi zaman insanı güldüren kimi zaman da (özellikle ikinci saatte) insanı hüzünlendiren bir konusu var "Arakçılar"ın. "Aile olmak nedir?", "Kan bağı ne kadar önemlidir?" ya da "Sevgi zarar verir mi?" gibi sorular soruyor - ya da ben film boyunca bu cevapları aradım.

Kimi sahnelerde çok etkilendim çünkü sevginin her birey için ne kadar farklı ifade edilebildiğini gördüm. Mesela büyük annenin mırıldandığı sessiz "teşekkür ederim" cümlesi ya da babanın "bildiğim başka bir şey yok ki!" derken ki o çaresizliği gibi... 


Oyunculuklar çok doğal. Anneyi canlandıran Sakura Ando ve Shota rolündeki Jyo Kaiiri'yi özellikle çok başarılı bulduğumu söylemek isterim. Ayrıca büyük anneyi canlandıran Kirin Kiki film gösterime girdikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiş.

Oscar adaylığı dışında (aralarında BAFTA, Altın Küre, İngiliz Bağımsız Film Ödülleri ve Antalya Film Festivali'nin de olduğu) pek çok yerden adaylık ve ödül alan "Arakçılar" yönetmen Hirokazu Kore-eda'ya Cannes Film Festivali'nde"Altın Palmiye" (Palme d'Or) kazandırdı.

Kimi zaman gülümseten, kimi zaman duygulandıran tatlı bir film izlemek isteyenlere...

İyi seyirler!
13 yorum :

 1. Japon filmlerini zihnime işlemek istiyorum. Başlamak için önerdiğiniz filmi zihnime yazdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1-2 yönetmen dışında ben de pek tanımıyorum maalesef Japon sinemasını.
   Yavaş yavaş keşfetmek güzel. İyi seyirler size şimdiden.

   Sil
 2. Listede oldukça ilerledin Sibelcim, şahanesin ♥
  Bu film benim de izleyeceklerim arasında ama sanırım tören sonrasına kalır gibi geliyor bana. Hepi topu 9 gün kaldı çünkü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay çok az kaldı değil mi?
   1-2 fireyle tamamlarım diye ümit ediyorum listemi. Yoksa bitirmek mümkün değil!

   Sil
 3. Bu filmi merak ediyorum. Bir ara izleyeceğim.

  YanıtlaSil
 4. Bu film de çok övüldü ama arada kaynadı gibi oldu, bir ara izleyeyim. Uzak Doğu'yu, filmlerini ve kültürlerini çok seviyorum zaten, oralardan film izleyince de mutlu oluyorum :):).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oscar adayı ama aslında çok iddiasız, doğal bir film.
   Özellikle oyunculuklar...
   Benim bu konuda çok eksiğim var. Maalesef pek tanıdığım bir sinema değil ama yavaş yavaş keşfetmek istiyorum.

   Sil
 5. Filme Gitmeden Önce hesabı bu filmi geçen senenin en iyi 10 filminden biri olarak seçmiş. Senin yorumunla beraber merakım daha da arttı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iddialı olmuş.
   Ben o listeye dahil etmem ama izle derim. Hele Uzakdoğu sinemasına ilgin varsa

   Sil
 6. Romayi tarihi film sanmistim degilmis 😂. Bu sanki daha sempatik geldi bana.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates