Robert Redford'un Veda Filmi | Yaşlı Adam ve Silah

David Lowery ile "Ain't Them Bodies Saints" ve "A Ghost Story" filmleriyle tanışmıştım. Her iki filmi de çok sevmiştim. Yönetmenin fetiş oyuncuları Casey Affleck, Rooney Mara ve muhteşem görüntü yönetmenlerinin de katkılarıyla 2 modern çağ aşk masalı oldu bu filmler benim için.

"Yaşlı Adam ve Silah"ın önemi ise daha farklı! 

Yönetmen:  David Lowery
Senaryo:      David Lowery, David Grann
Oyuncular:  Robert Redford, Sissy Spacek, Casey Affleck, Danny Glover, Tom Waits

Drama / Suç / Komedi     ·  93  dakika   · 2018  ·   ABD

Belki denk gelmişsinizdir hemen her fırsatta Robert Redford'u ne kadar çok sevdiğimi iliştiriveririm satır arasında. Hem filmlerini hem yönetmenliğini ve bundan çok daha önemlisi sinema endüstrisine olan muhteşem katkılarını...

İşte gönüllerimizin Sundance Kid'i - söylendiğine göre - bu film ile sinemayla vedalaşmaya hazırlanıyor. Belki biraz da bu yüzden, çorbada benim de tuzum olsun diyen diğer usta isimler de kadroda almışlar yerlerini. 
Film, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Dünyanın en büyük hapishanelerinden kaçışı ile ünlü azılı hırsız Forest Tucker'ın hayat öyküsü anlatılıyor. Redford'un yaşını da göz önüne alırsak, öykünün büyük kısmı Tucker'ın son soygunlarını konu ediyor.
Tucker'ı meslektaşlarından ayıran bir başka özelliği daha var:
Banka soygunlarına her daim janti gitmesi, veznedeki görevlilere son derece kibar davranması ve "iyi günler" dilemeden olay yerini terk etmemesi! 

Bu yüzden görgü tanıklarından hiç biri Tucker hakkında olumsuz bir yorumda bulunamıyor :S

Tucker'ın ve yaşlı delikanlılar (Morgan Freeman & Tom Waits) çetesinin maceralarını takip ederken, onları araştıran polis olarak da Lowery'nin vazgeçemediği Casey Affleck'i izliyoruz. (Casey Affleck'in filmlerini izledikçe kendisini daha bir sevmeye başladığımı da itiraf edeyim :)
Ve gelelim filmle yorumlarıma: 

İlginç olmakla birlikte Bay Redford'un veda filmi olacak kadar etkileyici bir film değil maalesef "Yaşlı Adam ve Silah" 

Sıkıntı bence oyunculuklarda değil, tamamen senaryoda. (Redford bu filmde "Komedi/Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu" Altın Küre adayı olmuştu) Çok daha heyecanlı olacak böyle bir hikayeyi, dar alana sıkıştırıyor.

Çok fazla yan hikayelere sapmadan tek rota üzerinde ilerlemesi de filmin bir süre sonra durağanlaşmasına yol açıyor bence. Lowery'nin diğer filmleri ile karşılaştırdığımda "Yaşlı Adam ve Silah" ne görüntü ve ne de akıcılık açısından öne çıkabiliyor. Ama eleştirmenler benimle aynı fikirde değil. Hemen hepsinin çok beğendiği bir film olmuş. Bunu da buraya not düşelim.

Redford'u beyaz perdede izlemek her zaman büyük keyif. Umarım daha uzun yıllar sinemanın altın çocuğunu izleme imkanına sahip oluruz.


Herkese iyi seyirler!

**Filmi severseniz Jim Sturgess'li (Electric Slide) "Suç Zinciri"ne de göz atmanızı tavsiye ederim.

4 yorum :

 1. Efsane oyunculardan ♥
  Listemde bekliyor benim de izlenecekler arasında. Gelecek hafta sondan başlayarak izlemeye başlayacağım. Oscar'a yetişebilecek miyim bakalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi seyirler merakla bekliyor olacağım yorumlarını.

   Oscar adayları açıklanınca yapsak mı bir "Oscar Etkinliği"?
   Ne dersin?

   Sil
 2. Aaa nasil veda yaa etmesin ben cok seviyorum onu ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok üzüldüm okuyunca ama sanmıyorum.
   Bence yeniden göreceğiz onu beyaz perdede

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates