Yangın Yeri | Wildlife

Geçtiğimiz hafta ülkemizde gösterime giren "Yangın Yeri" 1960'lı yıllarda, ekonomik çalkantılarla boğuşan Amerika toplumunun genel fotoğrafını çekiyor. Tepede yaşanan her şey er ya da geç onu oluşturan en ufak parçaya da sirayet eder. 

İşte "Yangın Yeri" de ateş misali yayılan bu durumun etkisini Brinson ailesini merkeze alarak anlatan bir aile draması.

Yönetmen:  Paul Dano
Senaryo:      Richard Ford (kitap), Paul Dano, Zoe Kazan
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Carey Mulligan, Ed Oxenbould

Drama   ·  105  dakika   · 2018  ·   ABD

3 kişilik çekirdek bir aile Brinsonlar. O yılların tipik aile fotoğrafına da gayet uygunlar. Baba Jerry bir golf kulübünde zenginlere yardımcı olduğu bir işte çalışıyor. Görevi onları iyi dolayısıyla önemli hissettirmek. 

Jeanette ev işleri, çocuğunun ödevleriyle ilgilenen klasik bir ev kadını. Ailenin en ufak ama en duyarlı üyesi ise liseye giden Joe.


Bir yandan babasının gurur dolu sözlerini kazanmak için uğraşıyor bir yandan da büyüme döneminin o dalgalı denizlerinde sakince yüzmeye...

Tüm bu denge, bir gün Jerry'nin işini kaybetmesi ile alt üst oluyor. "Yangın" tam olarak Brimsonların evinin ortasına düşüyor. Kendine güvenini dolayısıyla gücünü yitiren aile babası Jerry giderek silikleşen bir karaktere dönüşürken, yerini karısı Jeanette bırakıyor. Ama bu gönüllü bir devralış değil, tamamen şartların getirdiği bir zorunlulukla oluyor. Bu da evdeki merkezin kaymasına neden oluyor.


14 yaşında bir çocuğun bakış açısından anlatılan film, ekonomik sebeplerin bir aile için ne kadar yıkıcı olabileceğinin altını çizmeye çalışıyor. Filmin adı bu nedenle hikayede birden fazla anlam taşıyor. Filmin afişi de bence en etkileyici sahneden seçilmiş, belirtmeden geçmek istemedim.

"Benim Küçük Gün Işığım", "Çakı Gibi" ve "Okja" gibi filmlerden hatırladığımız genç oyuncu Paul Dano ilk yönetmenlik denemesinde gayet cesur davranmış. Richard Ford'un romanından uyarlanan filmin ilk gösterimi geçtiğimiz sene Sundance Film Festivali'nde yapılmış.

Paul Dano bu ilk yönetmenlik denemesi ile Torino Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülü, Cannes'da ise "Altın Kamera" adaylığı kazanmış. Katıldığı bağımsız film festivallerinden aldığı övgüler de cabası.

Özellikle genç oyuncu Es Oxenbould'un parladığı "Yangın Yeri" aile dramalarını seven izleyicilerin ilgisini çekebilir. Bu tarz ilginizi çekmiyorsa hikayeyi biraz durağan bulmanız olası.

Herkese iyi seyirler!

* Yangın Yeri - Wildlife 2018 Türkçe Altyazı

8 yorum :

 1. Dram severim. Bu filmi listeme aldım. Paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Senin blog da Newsify uygulaması sayesinde yeraltında giderken okuduklarımdan bir tanesi... ama bloga bir geldim listede yoksun! :@ küçük çaplı bir takiple buldum neyse ki... hayırlı olsun Sibelinceler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saçaklımm hoş geldin :))
   Valla yeni alan adına geçerken blog sayfasını kaybediverdim. Teknolojinin azizliğine uğradım.

   Çok sevindim, biliyorsun sensiz olmaz buralar. Çok da özletme kendini olur mu? 💐

   Sil
 3. İzlemeye gerek kalmadı çok güzel bir özet okudum :)

  YanıtlaSil
 4. Filmin konusunda etkilendim. Gerçeğe yakın zorlukları anlatan filmler, zor anlar için adeta referans niteliğinde oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle çocuğun gözünden anlatılması çok daha etkileyici olmuş tabii.
   Maalesef toplumda yaşanan her şey istesek de istemesek de bir şekilde etkiliyor hepimizi.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates