Sekizinci Sınıf | Eight Grade

 Altın Küreler dağıtılmaya hazır! 7 Ocak günü ödüller sahiplerini bulacak. Ben de o arada aday filmleri izlemeye devam ediyorum. İşte bu etkinlik kapsamında izlediğim son film "Sekizinci Sınıf"

Filmin başrol oyuncusu 15 yalındaki tatlı Elsie Fisher filmdeki karakteri ile "Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu" dalında Altın Küre adaylığı kazandı. Bu yaşta bu başarı alkışlanmaz da ne yapılır? 👏👏 

Yönetmen:  Bo Burnham
Senaryo:      Bo Burnham
Oyuncular: Elsie Fisher, Josh Hamilton, Emily Robinson, Jake Ryan, Luke Prael

Drama / Komedi    ·  93  dakika   · 2018  ·   ABD

Kayla Day, babasıyla yaşayan, ergenliğin sıkıntıları ile boğuşan tam bir 8. sınıf öğrencisi. Büyümenin getirdiği değişimlerle baş etmenin kendine göre bir yolunu bulmuş ama: 

Kendisi gibi gençlere hayat hakkında tavsiyeler verdiği bir kanalı var. Burada utangaçlıktan, erkek arkadaşlara, yeni ortamlara girmekten, nasıl cesur görünülebileceğini dair pek çok tavsiyeler veriyor.

Gel gör ki kendisi bunların hiçbirine uyamıyor. Çünkü Kayla sevimliliğin hiç farkında olmayan, sessiz ve çekinik bir kız. Hatta bu yanı, sınıfta yapılan oylamada "en sessiz öğrenci" seçilmesiyle tescilleniyor da.

O yıllardaki hemen her kızın olduğu gibi, Kayla'nın da hayran olduğu bir kız grubu var. Ve onları kendisine göre "çok coooool" buluyor. Tüm isteği onlar tarafından fark edilmez.


 Tüm bu büyüme süreçleri, akıl danışacak bir annenin yokluğu (ya da babanın onun yerini dolduramaması da diyebiliriz) ve Kayla'nın naif karakteri ile birleşince tan bir ergenlik hikayesi izliyoruz.

Pek çoğumuza tanıdık gelecek doneler var elbet. Muhtemelen Amerikan okullarında bu dönem bir parça daha sert geçiyor. Ama sonuçta çocukluktan yetişkinliğe geçiş dünyanın her yerinde sancılı...

Yukarıda da söylediğim gibi Elsie Fisher inanılmaz doğal canlandırdığı Kayla rolüyle Altın Küre adayı olmuş. Yüzündeki sivilceler, sürekli tekrarladığı kelimeler ve kambur duruşuyla 15 yaşındaki bir genç portresini başarıyla yansıtmış beyaz perdeye.

Filmin genelinde de bu doğallığı hissettim. Bu açıdan kameranın varlığını bir süre sonra unuttuğunuz filmlerden biri diyebilirim. Sanki Kayla'nın yanında, onunla yürüyor, onunla sıkılıyor ya da onunla telaşlanıyoruz.  

Beklediğimden daha güzel çıkan bir film oldu "Sekizinci Sınıf" benim için. O yaşlarınıza duygusal bir geri dönüş yapmak için ya da ergen çocuk sahibiyseniz onun neler yaşıyor olabileceğini daha iyi anlayabilmek için bir şans verebilirsiniz bu filme.

Herkese iyi seyirler!

4 yorum :

 1. Kayla bazı fotoğraflarda ne kadar Lindsay Lohan'a benzemiş. Sonu benzemez umarım :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç dikkat etmemiştim ama dileğine sonuna kadar katılıyorum.

   Sil
 2. Severim bu tarz filmleri.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates