10 Numaralı Kamara

ithaki yayınları
Adından da belli olacağı üzere yine bir "beyaz perde" romanı ile karşı karşıyayız. Okurken kafanızda bir film olarak canlandırabiliyorsanız, o hikaye er geç ya sinemaya ya televizyona uyarlanacak demektir.  İşte "10 Numaralı Kamara" da bunlardan biri.

Açık denizlerde geçen kitap okuyucusunu uzun ve gerilim dolu bir yolculuğa davet ediyor.

Kitabın kahramanı genç bir gezi yazarı olan Lo Blacklock.

Kedisi Delilah ile yaşadığı evinde başına gelen bir olay sonrasında, genç kadın hayatına eskisi gibi devam etmeye çabalamaktadır. Tam da bu sırada, çalıştığı dergiden ilginç bir teklif gelir:

Bir iş adamı, yakında turlara başlayacak ultra lüks cruise gemisi Aurora'yı basın mensuplarına ve bir avuç seçkin davetliye tanıtmak istemektedir. 

 "Uzun bir süre öylece donakaldım, elimi yüzüme götürdüm. Şokun ve hissettiğim acının etkisiyle dilim tutulmuştu. Parmaklarım buz kesmişti ama yüzümde sıcak ve ıslak bir şey vardı. Bunun kan olduğunu, kapının pervazının yanağımı kestiğini anlamam biraz zaman aldı."

Lo, hem bu keyifli teklife hayır diyemediğinden hem de kafa dağıtmak için güzel bir fırsat olduğunu düşündüğünden bavulunu toplayıp, soluğu bu muhteşem gemide alır.

Gemiye ayak bastığında ortamın ihtişamı karşısında büyülenir. Her şey son derece lüks, çalışanlar dostane ve konuklar da oldukça seçkin isimlerdir. 

Ama yolculuğun bu güzel havası bir gece ansızın değişir. Gemide sadece Lo'nun tanık olduğu bu "şey", genç kadını içinden çıkamayacağı bir olaylar sarmalının içine sürükleyecektir.


 "Ama bir şey duymuştum. Kalbimin dakikada 200 bpm hızla atmasına neden olup beni uykumdan uyandıran, avuçlarımı terden sırılsıklam bırakan ve çok yakınlarda bir yerde bir karının başının büyük belada olduğuna inandıran bir şeydi bu."

Bu, yazar Ruth Ware'in okuduğum ilk romanı. Daha önce "çok satanlar" listesine giren diğer romanı Kapkara Ormanda'yı okumadım. Ama yazarın tarzına bakılırsa o romanı da okuyanı bolca geren türden!

Çabucak okunan, "ne olacak" diye merak ettiren ortalama bir kitap "10 Numaralı Kamara". Yaz olsa yanına alabileceğiniz tam bir tatil kitabı diyebileceğim türden.

Kafanızı dağıtacak, sade bir dille yazılmış bir şeyler arıyorsanız, bu romanı da seçenekler arasına ekleyebilirsiniz.


"10 Numaralı Kamara"
Orijinal Adı: The Woman In Cabin 10
Yazar: Ruth Ware
Çevirmen: Aslıhan Kuzucan
2017  İthaki Yayınları, 376 sayfa

4 yorum :

 1. Gemi yolculuğuyla Amerika'ya gitmek istiyorum. Buradan çıkıp ta Jamaika, Küba'ya kadar. Öyle bir düşün kitabı :) Hayatımda bir kere gemiyle gezdim onda da tadı damağımda kaldı diyebilirim.

  YanıtlaSil
 2. Ilginç bir deneyim olabilir. Ama acaba klostrofobik hisseder miyim bilemedim. Minik minik kameralar falan

  YanıtlaSil
 3. Film olabilecek bir konu gercekten de ama kitabini okumak da keyifli olur kendim hayal ederim sahneleri 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam dediğin gibi bir kitap. Kafa dağıtmalık

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates