Kırmızı Piyano | Josh Malerman

"Kafes", "Gölün Dibindeki Ev"den sonra "Kırmızı Piyano" ile Josh Malerman romanlarını tamamlamış oldum. 

Malerman kesinlikle gerilim dolu bir hikaye oluşturmada tutarlı. İlk ve en bilinen romanı "Kafes" in başarısı hemen yapımcıların dikkatini çekmişti. Hemen Sandra Bullock'un baş rolünde oynadığı bir televizyon filmi olarak uyarlandı ve geçtiğimiz haftalarda Netflix'te yayınlanmaya başladı. Söylenenlere göre "Kafes" filmi  Netflix'in şimdiye dek en çok izlenen filmlerinden biri olmuş.


https://centerforhealthprogress.org/wp-content/uploads/2017/08/hateshadows.jpg
"Kırmızı Piyano"da da bu kural bozulmuyor ve Malerman bol gizemli, bol gerilimli bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Burada kahramanımız orduda müzisyen olarak görev yapmış Philip Tonka ve grubu The Danes.

Sivil hayata geçtikten sonra müzikal kariyerleri için çalışmayana başlıyorlar. Başarılı albümler, konserler, hayranlar derken yeni albümlerinin çalışma aşaması için yeniden stüdyoya kapanıyorlar.

 "Ama yine de... işte buradasın...hayatta kaldın. Ve ikinci ama daha ivedi soru da şu ki...Orada neler oldu Er Tonka?
Ve bir gün kapıları çalınıyor Philip ev arkadaşlarının.
Yüksek rütbeli bir subay kendilerine son derece gizli ve ücreti yüksek rakamlı bir iş teklif ediyor. Yapmaları gereken tek şey Afrika'da bir çölde duyulan olağanüstü bir sesin kaynağını bulmak o kadar!

İlk romanında görmeyle ilgili gerilim yarattı Malerman, şimdi de duymayla ilgili... Bir sonraki muhtemelen dokunma veya koku ile ilgili olabilir:)


Paralel iki zaman şeklinde ilerliyor kitap. Hem Philip ve arkadaşlarının sesi arama görevini okuyoruz hem de bir hastane odasında, Ellen adındaki bir hemşirenin gözetiminde yaşamak zorunda kaldığı olayları takip ediyoruz.

Başarılı mı? "Kafes "kadar diyemem ama sonuna kadar merak ettiriyor okuyanı evet. Finalden ise ben kendi adıma pek memnun kalmadığımı söylemeliyim. 

 "Philip gözlerini yummak zorunda kaldı. Acı çok fazlaydı; görünmez parmaklar göz bebeklerine bastırıyordu. Gözlerini tekrar açtığında görme kabiliyeti en az dengesi, kararlılığı, midesi kadar altüst olmuş haldeydi. Bir siluetin doğrulduğunu gördü."

Josh Malerman ile tanışmak isteyenler önce "Kafes"le başlayabilirler. Bence en akıcı romanı o. İkinci olarak bu roman geliyor. "Gölün Dibindeki Ev"i hiç saymıyorum bile çünkü yazarın en vasat romanı bana göre.
Günümüz gerilim yazarları arasında kendine giderek yer edinen Malerman'ın siz hangi kitaplarını okudunuz? Favoriniz hangisi?
,

"Kırmızı Piyano"
Orijinal Adı: Black Mad Wheel
Yazar: Josh Malerman
Çevirmen: Aslı Dağlı
2017  İthaki Yayınları, 360 sayfa

11 yorum :

 1. Kafes'a oranla "çok iyi" diyenler olduğu gibi "pek iyi değil" diyenlerde vardı, kitapla ilgili yorumlarda.."Gölün Dibindeki Ev"i de merak ettim şimdi..🙂 Bilgiler için elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ilk sırayı Kafes'e veririm.
   Gölün Dibindeki Ev, Malerman'ın en az sevdiğim romanı oldu. Ama dediğin gibi zevkler ve renkler

   Ben teşekkür ederim yorumun için. Sevgiler

   Sil
 2. Sibelynkam sen nerelerdesin allah aşkına?Gözlerim film tavsiyelerini aradı kaç haftadır ya😍Derya ablanın twitter paylaşımından buldum sonunda blogunu😄❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 💋💐💐 Hoşgeldiiiiin!!!
   Çok sağol Büşracım.

   Ufak teknik bir arıza oldu, eski sayfayı aktarırken tüm bağlantılarım gitti. Şimdi yavaş yavaş bulmaya çalışıyorum ben de herkesi :s Tam beyaz bir sayfa oldu anlayacağın


   Sil
 3. Ben de virüs gibiyim haberi ver yayarim sosyal medyaya 😂😂😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya harikasınn! ✨💐
   Şu Twitter'da link verme işini becerebilsem kullanacağım ama yok olmuyor olmuyor :S

   Sil
  2. Aaa o cok kolay. Linki kopyala twittera git yeni tweet yazma seysine bas linki yapistir, o kadar 😃😃😃. Ben bu moruk yasta yapiyorsam siz ooo 😅

   Sil
  3. Hahaha o gruba beni de al çünkü aynı yaştayız be canım
   Benim yapamadığım linki ekleyince görsel olarak da görünüyor ya işte o. Bende sadece link olarak öyle duruyor :(( Var mı bunun bir yöntemi acaba?

   Sil
  4. Aaa hadi yaaa ben seni cok daha genc saniyordum benden 😂. Evet o konuda haklisin. Bazen otomatik bir resim cikiyor ama ben resmi ekstra ekliyorum. Sadece link dikkat cekmiyor gibi geliyor. Bi de resim kullanmayi cok seviyorum her yerde 😃

   Sil
 4. Blogun kapanmamasına sevindim :)
  Bu kitapları da not ettim, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Artık buradan devam edeceğim bakalım :)
   Hoş geldin bu arada. Yorumlarını, önerilerini her zaman beklerim.

   Sevgiler bendenn

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates