Boy Erased

cameron post,ters terapi
Geçtiğimiz senenin popüler konularından biriydi "cinsel yönelimler", özellikle de ergenlik döneminde... Zaten zor ve beyaz perdeye aktarılması zor olan konu 2018 sonunda bir başka pencere daha açtı bu dünyanın yabancılarına: "cinsel yönelim terapisi"

Duygusal yükü ağır hikayelere bir kum torbası daha eklenmiş oldu anlayacağınız. Ve "Boy Erased" geçtiğimiz sene izlediğimiz "Cameron Post'a Ters Terapi"den sonra bu konuyu anlatan (izlediğim) ikinci film. 

Yönetmen:  Joel Edgerton
Senaryo:      Garrard Conley (kitap), Joel Edgerton
Oyuncular:  Lucas Hedges, Nicole Kidman, Russell Crowe, Joel Edgerton

Biyografi / Drama   ·  115  dakika   · 2018  ·   ABD, Avustralya

"Boy Erased" din görevlisi bir baba, ona tabi bir anne ve kendi gerçeklerini yavaş yavaş keşfetmeye başlamış genç Jared'i hikayesinin merkezine alıyor.

İnançları ve toplumdaki duruşları nedeniyle Nancy ve Marshall Emmons için oğullarının çizdikleri portre dışına çıkması kabul edilemez bir şey. Belki de bu yüzden aile içinde konuşulmayan, anlamazdan gelinen ya da söylenmeyen bir gerçek.

Ancak gerçeklerden kaçılamayacağı bir şekilde anlaşılınca aile değişik bir yöntem denemeye ikna edilir olur.


Jared, kendisi gibi yolunu kaybetmiş, hatalı kararlar veren gençlerin "gerçeği" görebildiği bir terapi merkezine gidecektir. Ailelerin gözlerini sevgi, anlayış, inanç kelimeleri ile bolca boyayan bu merkez gençler için kendilerini, seçimlerini keşfetme, doğruyu dolayısıyla Tanrı'yı bulma yolu olacaktır.

Buraya adım attıktan ve eğiticiler(!) ile tanıştıktan sonra Jared da buna ikna olur. Artık o da yanlıştan dönecek ve ailesinin istediği gibi bir çocuk olacaktır. 


homofobi
Filmi izlemeye başlar başlamaz "Senaryo Cameron Post'la aynı!" dedim ama ilk yarım saat sonrasında kararım değişti. Cameron Post biraz daha eğlenceli, hafif bir anlatımı tercih ederken "Boy Erased" duygusal olarak bir hayli ağır. Üstelik gerçek bir hikayeden uyarlandığını, birilerinin bir yerlerde tün bu anlatılanlarını yaşadığını bilerek izliyoruz. Bu da filmin etkileyiciliğini bir hayli artırıyor.

Oyuncu kadrosu ise bir hayli kuvvetli: Jared'i canlandıran Lucas Hedges "Yaşamın Kıyısında" (Manchester By The Sea" filmindeki kırılgan, hassas çocuk karakterini sürdürüyor. (fiziğine de gayet uygun bence)

Russell Crowe ve Xavier Dolan (keşke daha uzun izleyebilseydik) kesinlikle Nicole Kidman'ın gölgesi altında kalıyorlar. İlginç şivesi ile lezzetlendirdiği,  "baba-oğul arasında kalmış" anne rolünde Kidman'ı izlemek keyifli. Filmin Kidman'dan sonraki yıldızı ise - bana sorarsanız- kesinlikle Joel Edgerton. Yönetmenlik, senaristlik yetmemiş filmi sürükleyen karakterlerden birini de oynayarak imzasını atmış.

Garrard Coley'in biyografik kitabından uyarlanan "Boy Erased" Altın Küre Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" (Lucas Hedges) ve "En İyi Orijinal Şarkı" (Revelation) dallarında da adaylık kazanmış.

"Cameron Pos"t filminden sonra bana ufak bir deja-vu yaşatsa da, merak eden herkese şimdiden iyi seyirler dilerim!
14 yorum :

 1. ERGEN PSİKOLOJİSİ iÇİN İDEAL FİLM

  YanıtlaSil
 2. Ilginç bir filim.Izlemek isterim.Paylasim için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. İki filmi de merak ettim şimdi. Bu filmin konusu ilginçmiş. Aslında bu konuyu yan konu olarak barındıran filmlerin bazı repliklerini zorlama buluyorum. Sanki farkındalık yaratmak isterken işi abartıp konunun etrafını fosforlu kalemle çiziyorlar gibi. Dolayısıyla olaylar kurguya yedirilmiyor ve konu abartı kaçıyor. Bu da farkındalık oluşturmuyor. Ama bizzat bu konuyu işleyen bir film nasıl olur bilemedim. İzleyeceğim bir ara. Güzel bir yorumdu ayrıca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin gibi düşünüyorum bu konuda.
   Eğer duygusal ajitasyon abartılırsa ben de pek sevmiyorum.

   Sil
 4. Gözüme çarpmıştı izleyeceğim mutlaka

  YanıtlaSil
 5. izleyip bakalım neymiş ne değilmiş...

  YanıtlaSil
 6. Evet konu zor ama görmezden gelerek gercekleri ortadan kaldiramayiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle! Biraz farkındalık ve bolca anlayış.
   Reçetemiz bu!

   Sil
 7. Filmi izledim ve blogumda da yazmıştım. Fakat bu kadar geniş bir anlatımım olmadı. ABD'deki değişim terapileri ile ilgili bir de Fair Haven filmi var. 21. yüzyılda bile cinsel yönelimleri anlamak insnalık adına utanç verici bir şey olsa gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunların yaşandığı bilmiyordum, son dönem filmleri ile öğrendim. Gerçekten çok can yakıcı. İşin garip tarafı bu taraz sözde terapiler hala uygulanıyormuş Amerika'da. Şaşırtıcı!

   *Tekrar teşekkür ederim yorumlarını tekrarladığın için :)

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates