Whitney

Michael Jackson, George Michael, Prince, Whitney Houston...

Bu isimler sadece dev birer müzisyen/yorumcu olmanın dışında, bir nesil için gençlik yıllarının bir nevi simgesiydi adeta. Bu yüzden bizim jenerasyonumuz için onların öldüğüne inanmak zor. Çünkü onlarla birlikte o yıllarımızı, anılarımızı da gömüyoruz yavaş yavaş.

Bu isimlerden biri olan Whitney Houston'ı kaybedeli 6 yıl olmuş. Ne hızlı geçmiş değil mi?

Dünya onu "Bodyguard" filmiyle tanımış olabilir ama başarısı çoook çok daha öncelere uzanıyor. Aranızda hatırlayanlar vardır "I Wanna Dance With Somebody", "Didn't We Almost Have It All", "I'm Your Baby Tonight", "Greatest Love All" gibi hitlerle 80'leri kasıp kavuruyordu Houston.

Oscarlı yönetmen Kevin MacDonald da ölümünün üzerinden geçen bunca yıldan sonra Whitney Houston'ı bize yeniden anlatmak istemiş. Şarkıcının ailesinden yakın dostlarına, yapımcılarından eski eşi Bobby Brown'a kadar pek çok ismi biraraya getirmiş. Ve detaylı bir hikaye sunmuş bizlere.

Pek çok soul, R&B şarkıcısı gibi Houston'ın da müzik kariyeri kilise korolarında başlamış. Ancak kendisine verilmiş en büyük hediyenin genleri olduğu bir gerçek. Annesi, teyzesi, kuzenleri ailesindeki hemen herkesin müziğe olan büyük yetenekleri onun kaderini belirlemiş adeta.

Belgesel Houston'ın burada başlayan hikayesinden yola çıkarak ilk albümü, giderek artan şöhreti, müzik kariyerine ivme kazandıran sinema filmi "Bodyguard" ve sanatçının hayat çizgisini belirleyen Bobby Brown ile yaptığı sansasyonel evliliği gözler önüne seriyor. 

Bunu da en yakın görgü tanıklarının ağzından yapıyor.

MacDonald çekimler sırasında Houston'ın hayatı hakkında gizli kalmış karanlık bir gerçeği de tesadüfen keşfetmiş. Bunu, belgeselde paylaşıp paylaşmama konusunda kararsız kalmış ama tercihini paylaşmak yönünde kullanmış.

Hatta yönetmen, Houston'ın son zamanlarındaki alkol ve uyuşturucu probleminin altında da bunun yattığına inanıyor.

Annesi ile olan ilişkisi, çalkantılı özel hayatı, Bobbi Brown ile yaptığı evliliği ve kızı Bobbi Christina ile paylaştığı kaderi ve daha pek çok detay bu belgeselde yerini almış.

Son yüzyılın divalarından birini daha yakından tanımak isterseniz "Whitney" sizi yıllar öncesine götürmeye hazır.

İyi seyirler!
10 yorum :

 1. MJ ve Whitney'in ölümlerinin üstünden inanılmaz bir zaman geçmiş. Düşününce afallıyorum. Vizyonda duruyorsa filme gideyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yazıyı hazırlarken inanamamıştım 6 sene geçtiğine... Bir saatten sonra hızlı geçiyor sanki zaman

   3-4 hafta oldu ama vizyonda olma ihtimali var. İyi seyirler öyleyse 🙌

   Sil
 2. Yaa bütün sevdigimiz sanatcilar tek tek gidiyor. Türk sinemasinin ölümsüzleri de bir bir yokoldukca bir parcam kaybolmus gibi hissediyorum 😪

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatımızın içine ne kadar girmişler, ne kadar benimsemişiz onları gidişleriyle daha iyi anlıyoruz değil mi?

   Sil
 3. Bodyguard filmine ne kadar güzeldi. Filmin şarkısını da çok severim. 6 sene geçmiş olması inanılmaz. Zaman ne çabuk geçiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi?
   Biz bu seslerle büyüyen nesil gerçekten hala inanmakta zorlanıyoruz :(

   Sil
 4. Bizim dönemimiz için gerçekten de idoldüler...
  Bu belgeseli merakla bekliyorum ben, internete düşünce hemen izleyeceğim ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok keyif alarak izleyeceğine eminim.
   Şimdiden keyifli seyirler dilerim

   Sil
 5. Müthiş bir ses rengine sahipyi.Demek 6 yıl olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanılmaz değil mi?
   2012 yılında veda etmiş bize

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates