Soğuk Savaş | Zimna Wojna

Muhteşem bir görselliğe hazırlayın kendinizi! 
Son olarak "Ida" filmiyle izlediğimiz yönetmen Pawel Pawlikowski kendisine Cannes Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü kazandıran "Soğuk Savaş" ile sizi romantizme doyurmaya geliyor.


Yönetmen:
                     
  Pawel Pawlikowski
Senaryo:
                     
     Pawel Pawlikowski, Janusz Glowacki
Oyuncular:
                      Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza

Romantik, Drama, Müzikal       88 dakika, 2018            Polonya, İngiltere, Fransa


1945 yılında Polonya'dayız.
Müzisyen Wiktor ve Irena yerel ezgilerle bezeli bir gösteri hazırlamak için yetenek arayışındalar. Seçmeler sırasında dinledikleri onca sesin arasından 1 tanesi Witor'un dikkatini çeker: Zula

Sadece sesi ile değil güzelliğiyle de genç adamı büyülen Zula gizemli (ve biraz da karanlık) geçmişine rağmen kadroya alınır.

İlk olarak Polonya'da sergileyecekleri gösteri için günler gecelerce sürecek bir hazırlık kampına girerler. Bu esnada Wiktor ve Zula arasında o kaçınılmaz yakınlaşma da gerçekleşir.

Genç kadının asi ve cesur duruşu Wiktor'u gün geçtikçe etkisi altına almaya başlar.

Bu esnada komünizm şemsiyesi altında sergiledikleri sergilemek zorunda kaldıkları gösteri ülke sınırlarını çoktan aşmış, komünist rejim altındaki diğer ülkelerden de talepler gelmeye başlamıştır.

Tüm ekip Paris'ten Berlin'e Belgrad'a Avrupa şehirlerini dolaşırken Zula-Wiktor aşkı da bu şehirlerin ruhlarına göre şekillenecektir. Tüm dünyayı etkisi altına alan savaş dalgası çiftimiz arasında da bir "soğuk savaş" rüzgarları estirecektir.

O yıllarda Avrupa'yı etkisi altına alan siyasi durumları arka plana alan "Soğuk Savaş" Zola ve Wiktor ilişkisini merkeze almayı tercih etmiş. Bu da filmdeki "romantizm" dozunu artırmış, siyasi konuların -bir nevi tamamlayıcı unsur olarak - dozunda kullanılmasını sağlamış.

Filmin bu denli etkileyici olmasının nedeni ise bana göre filmin renkli değil siyah beyaz olması. Pawlikowski'nin tercihi hem bu aşk hikayesinin daha etkileyici olmasını sağlamış hem de dönemin atmosferine çok daha uygun olmuş. Siyah beyaz sahneler, savaş sonrası Avrupa şehirlerinin mimarisiyle birleşince ortaya tablo tadında sahneler çıkmış.

Daha önce "Ida" ve "The Woman In The Fifth" filmlerinde de Pawlikowski'yle çalışan Joanna Kulig ve ona eşlik eden Tomasz Kot'un beyazperdeye çok yakışan görüntüleri de yabana atılacak gibi değil!

Film, geçtiğimiz haftalarda dağıtılan Avrupa Film Ödülleri'nde de "En İyi Yönetmen", "En İyi Film", "En İyi Kadın Oyuncu" ve "En İyi Senaryo"dallarında ödül kazanırken "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Kot'a adaylık kazandırmış.

"Soğuk Savaş" sadece görüntüleri ve romantik hikayesi ile değil etkileyici yerel müzikleriyle de sizi büyüleyecek.


İyi seyirler!
5 yorum :

 1. Müzikleri harika ama görsellik muhteşem gerçekten, her sahne fotoğraf karesi gibi. Özellikle son sahne ile güzel bir nokta koyulmuş bu görsel ziyafete, bayıldım.

  Oyuncular konusunda da katılmamak elde değil, çok yakışmışlar. Çok acayip bir şey söyleyeceğim, saç renkleri bile siyah beyaz ekranda o kadar güzel tezat oluşturmuş ki bilinçli seçilmiştir zaten.

  Ben diğer filmlerini izlemedim ama bu filmi izledikten sonra araştırdım, izlemeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nefis özetlemişsin. Gerçekten bir görsel şölen
   Ben yönetmenin Ida filmini izlemiştim. Bu kadar kuvvetli olmasa da görselliği öne çıkan bir filmdi. Diğer filmlerine de bakılmalı dediğin gibi

   Sil
 2. Ben diger filmi de izlemedim ama bu anlatim merak uyandirdi simdi 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tablo gibi film denir ya öyle bir film
   Siyah beyaz olması da benim için ayrıca bir artı tabii

   Tavsiye ederim, bence beğenirsin

   Sil
 3. Bu film son zamanlarda çok karşıma çıkıyor. Afişindeki iddialı yorumlar abartılmış mıdır diye şüphelenmeme neden oldu ama sen güzel diyorsan izlenir :-)

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates