First Reformed

Eleştirmenler tarafından yere göğe sığdırılamayan, çantasına pek çok ödül taşıyan hatta ve hatta Ethan Hawke adının Oscar adaylığı ile anılmasını sağlayan bir film ile karşı karşıyayız.

Bunda senartistinin "Kızgın Boğa"(Raging Bull) ve Taksi Şoförü (Taxi Driver) gibi efsane filmlere imza atmış bir isim olmasının etkisi vardır muhakkak. Ama gel gelelim eleştirileri okudukça "Acaba ben yanlış bir film mi izledim?" diye sorup durdum kendime. Kötü bir film mi? Hayır ama vasatın üstünde de diyemem kendi adıma.


Yönetmen:    Paul Schrader
Senaryo:       Paul Schrader
Oyuncular:    Ethan Hawke, Amanda Seyfried, Philip Ettinger, Victoria Hill

Drama /  Gizem / Gerilim   ·  113  dakika   · 2017  ·  ABD / İngiltere / Avustralya

Her şeyden önce senaryo pek çok konuyu potasında eritmeye çalışıyor, kimi yerlerde gerçekten beklentiyi yükseltiyor ve izleyici olarak heyecanlanmanızı sağlıyor. Ama sonrasında havası kaçan bir balın misali uçup gidiyor gökyüzüne...

Film adını 1800'lerde kuruşmuş "First Reformed" kilisesinden alıyor. Bu kiliseyi diğerlerinden ayıran özellik ise doğruluk ve adalet için sadece dua etmekle kalmayıp bizzat çaba sarf etmiş olması. 

Filmin ana kahramanı rahip Toller da bunu bizzat hayatında deneyimleyenlerden... Kendisine verilmiş ikinci şansı elinden geldiğince iyi değerlendirmeye çabalıyor. Bu hümanist yaklaşımları da kapısının sık sık çalınmasına neden oluyor. Ve bir gün kendisinden yardım isteyen genç çift, Mary ve Michael, rahip Toller'ın hayata bakış açısını yavaş yavaş değiştirmeye başlıyor.

Filmin ilk yarısında hikayenin ilerleyişi beni merak ettirmişti açıkçası. Ama sonrasında konuya karışan yan meseleler (her ne kadar dünya adına önemli olsa da) filmin gidişatında -benim için- bir inandırıcılık sorununa neden oldu.

Belki rakip Toller'ın soru işaretleri farklı meseleler üzerinden ilerleseydi böyle düşünmeyebilirdim.

Hawke'a eşlik eden Amanda Seyfied'ı uzun zamandır beyaz perdede izlemiyorduk. Geçenlerde uzun uzun anlattığım dizi "One Dollar"da da oynayan Philip Ettinger'le yeniden karşılaşmak güzel bir sürprizdi. 

Yukarıda da dediğim gibi film genel olarak çok beğenilmiş hatta "başyapıt" olarak niteleyen eleştirmenler bile olmuş. Benim içinse her yönüyle vasat bir filmi aşamadı "First Reformed"

Ethan Hawke'a bu yıl Oscar adaylığı getirir mi onu da hep beraber göreceğiz. 

Herkese iyi seyirler!
4 yorum :

 1. Filmde de kitapta da araya çok fazla şey sıkıştırayım, o da olsun buna da değinsin mantığı girince yaoaylaşmış buluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha farklı bir hikaye ile ilerleseydi muhtemelen çok daha severek izlediğim bir film olarak yazacaktım "First Reformed"u.

   Ama dediğim gibi beğeneni çok, sadece ben onlardan biri değilim :p

   Sil
 2. Ethan Hawke Oscar'a aday olsa da Oscar'ı Rami Melek alacak gibi. Filmi izleyemedim ama okuduğum her yorum bu yönde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ben de kesinlikle senin gibi düşünüyorum.
   Alsın, sonuna kadar hakkıdır 🏆

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates