İz Bırakma | Leave No Trace


Yönetmen:
              
  Debra Granik
Senaryo:
              
     Peter Rock (kitap), Debra Granik, Anne Rosellini
Oyuncular:
               Thomasin McKenzie, Ben Foster, Dale Dickey, Dana Millican, Peter Simpson

Drama     109 dakika , 2018     ABD, Kanada

Teknoloji geliştikçe biz kesinlikle daha fazla bunalır hale geliyoruz. Etrafımızdaki kalabalıklar arttıkça giderek daha fazla yalnız hissediyoruz kendimizi. Ve herkesin hayali şehirlerden, kalabalıktan, betondan uzaklaşıp, doğayla iç içe yaşamak.

Son senelerde de bu konuyu işleyen filmler sıklaşmaya başladı. "İz Bırakma" da bunlardan biri...

Will ve Tom (evet bir kız adı) doğanın kucağında yaşamayı seçmiş bir baba-kız. Bu seçimi uzunca bir süredir yaşadıklarını da filmin başında kolayca anlıyoruz. Başlarını sıkacakları bir çadırları, ısınacakları/yemek pişirecekleri bir ateşleri ve sadece gerektiği kadar eşyaları var.

Baba Will'in doğaya bu kadar uyum sağlamasını eski bir asker olması kolaylaştırıyor. Ancak yine aynı nedenden insanlar arasında olmak istemiyor; bulabildiği her anda kaçıyor her yerden ve herkesten.

Tedavisini yaşamları için (gayri resmi) bir avantaja çevirirken, kızı Tom'u da bu yaşama sürüklediğini bir an için bile düşünmüyor. Hatta Tom da kendileri için en iyisinin bu olduğuna inanıyor. Ta ki bir gün "diğerleri" ile birlikte, mutlu yaşanabileceğini görene dek!

Filmin büyük çoğunluğu tahmin edebileceğiniz gibi doğada geçiyor ve daha çok bu 2 karakter üzerine kurulu. Her iki oyuncunun da doğal performansları, hikayenin akıp gitmesini sağlıyor. Özellikle Tom'u oynayan Thomasin McKenzie çok başarılı.
Ama bu demek değil ki Ben Foster ikinci planda. Hayır, tersine. Çünkü film boyunca ben bizzat kendisine sinir olup durdum. Bir baba kızına bu kötülüğü bilerek ve isteyerek nasıl yapar diye sordum kendime. 

Tom'un okuldaki arkadaşları ile ilgili bir sorusu var mesela. O minik beyninden geçen onlarca soru işaretini öyle güzel anlatıyor ki! İçinde pek soru soru barındıran küçük, kendi halinde bir hikaye "İz Bırakma"

Jennifer Lawrence'lı "Winter's Bone"un da yönetmeni olan Debra Granik, "İz Bırakma" ile Sydney'den Seattle'a Boston'a değin pek çok film festivalinde ödül ya da adaylık kazanmış. 

Benzer bir hikayeyi drama değil de komedi olarak izlemeyi tercih ederseniz size hemen "Kaptan Fantastik" filmini şiddetle tavsiye ederim. 

Herkese iyi seyirler!
2 yorum :

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates