Bogart Filmleri İzliyorum | Kirli Yüzlü Melekler


Yönetmen:
               
  Michael Curtiz
Senaryo:
               
     Rowland Brown, John Wexley, Warren Duff
Oyuncular:
                James Cagney, Pat O'Brien, Humphrey Bogart, Ann Sheridan, George Bancroft

Suç, Drama, Film-Noir     97 dakika , 1938     ABD

Özellikle 1940'lı yılları etkisi altına alan bir tür film-noir, diğer adıyla kara film. Hep iyiler mi baş karakter olacak diyen Hollywood yapımcıları, yavaş yavaş toplum tarafından "kötü" olarak tanımlanabilecek karakterleri parlatmaya başladılar. 

Dönemin koşullarına da gayet paralel giden bu akım bize de birbirinden güzel filmleri izleme imkanı sundular. "Kirli Yüzlü Melekler" de bu türün en güzel ve en başarılı örneklerinden biri.Amerika'nın suçla, çetelerle boğuştuğu dönemlerdeyiz. 
O yıllarda henüz bir ergen olan Rocky Sullivan ufak ufak bu dünyanın içine girmeye başlamıştır. 

Çocukluk arkadaşı Jerry ile "kilidi kırılacak bir şeyler" ararlarken polise yakalanırlar. Jerry hızlı koşar kurtulur ama maalesef Rocky bu kadar şanslı değildir.Yıllarını tel örgüler arkasında geçirdikten sonra, özgür hayata döndüğünde ergenlik yıllarını çoktan geride bırakmıştır. Yaptığı ilk iş ise kasabasına geri dönerek kaldığı yerden devam etmektir.


Ancak ne çocukluk arkadaşı Jerry ne de bıraktığı işleri aynı şekilde beklemektedir Rocky'i... Her şey değişmiştir ama Rocky hayatını sıfırdan yeniden kurmaya kararlıdır.


 "Kirli Yüzlü Melekler" bir yandan "arka sokaklarda neler oluyor?" diye sorarken bir yandan da adalet ve ceza sistemini sorguluyor. O günlerden bu günlere pek bir şey değişmemiş anlayacağınız.

Ceza vermek işe yaramıyorsa hapishaneler gerçekten gerekli mi? Suçtan uzak tutması gereken yerler aslında gerçek birer suç yuvası mı? Cevabı izleyenler bulacak.
Her ne kadar kadroda Humprey Bogart adı göze çarpsa da yardımcı rollerde izliyoruz kendisini. Filmin ana karakterini James Cagney canlandırıyor ve bu rolle "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ına da aday olmuş.

Film ayrıca  "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Orijinal Senaryo" dalında da Oscar adayı olmuş.Siyah-beyaz filmleri seven bir film izleyicisi iseniz, hele de suç filmlerini ilginizi çekiyorsa "Kirli Yüzlü Melekler" akıcı hikayesi ve duygulu finali ile sizi bekliyor.


İyi seyirler!
6 yorum :

 1. Film Noir'i hem okuduğum kitaplarda hem de aldığım derslerde çok gördüm. Sunset Boulevard'da çok güzel bir örneği, çok severim. Tabi film noir denince akla yeni dalga sinemasının en önemli isimlerinden Godard ve Truffaut işbirliği Breathless'ı da akla getirmiyor değil. Hitchcock gerilim ile ön plana çıksa da onun da güzel kara filmleri var.

  Bogart'ı en son Casablanca'da izledim herhalde, o film de çok güzel, aynı yönetmenden zaten. Bu filme de, yönetmenin diğer birkaç filmine de bakmalı, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin gibi bir sinefilden yine nefis bir özet geldi. Dediğin gibi pek çok güzel örneği var bu türün. Ben de pek severim.

   Bu aralar Bogart filmleri izlemeye çalışıyorum. Yavaş yavaş tüm filmlerini bitirmeyi planlıyorum. Bakalım artık :)

   Sil
 2. Bu filmi izlediğimi hatırlıyorum hayal meyal...
  Eskiden çocukluğumda yani, pazar günleri böyle siyah beyaz filmler yayınlardı...
  Ahh o güzel günler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hala fırsat buldukça izlemeye çalışıyorum valla
   Pek de keyifli oluyor

   Sil
 3. Siyah beyaz eski filmleri cok severiz esimle. Arada bir nostalji aksami yapariz ��

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates