Kings


Yönetmen:
              
  Deniz Gamze Ergüven
Senaryo:
              
     Deniz Gamze Ergüven
Oyuncular:
               Hale Berry, Daniel Craig, Lamar Johnson, Kaalan Walker, Rachel Wilson

Drama Suç,     92 dakika , 2017     Fransa, ABD, Çin, Belçika

Deniz Gamze Ergüven'i 2015 tarihli "Mustang" filmi ile tanımıştık. Film, Oscar için düşünülen filmlerden biriydi. Ancak hem seçici kurulun başka bir filmi tercih 
etmesi hem de Kültür Bakanlığı ile olan anlaşmazlık nedeniyle Fransa'dan aday olmuştu. Ve bu filmle birlikte Deniz G.Ergüven adı uluslararası camiada bilinir hale geldi.


"Kings" -senaryosu "Mustang'ten yıllar önce yazmış olsa da- yönetmenin ikinci filmi. Tabii çok daha büyük bir bütçe ve Hale Berry - Daniel Craig gibi gayet bilinir isimlerle...


Konusu itibariyle de film sanki daha çok Amerikan seyircisini hedefliyor gibi. 
Film 91 yılında Los Angeles 'ta, polisler tarafından öldüresiye dövülen bir siyahinin, Rodney King'in hikayesini merkeze alıyor. Bu olayın görüntüleri basına sızınca polisler hakkında soruşturma açılmış ama hepsi serbest bırakılmıştı.B u da Amerika'da aylarca sürecek ayaklanmalara yol açmıştı.

Ergüven bu olayların gerçek görüntülerini tv yardımı ile bize sunarken, sıradan insanların bakış açısını da alt sınıf bir ailenin bakış açısından ele alıyor.

Berry'nin canlandırdığı Millie, Elmyra'nın bir üst versiyonu...
Evde baktığı küçüklü büyüklü çocuklar yetmiyormuş gibi nerede zorda bir çocuk görse koşuyor yanına. Annelik hormonları en üst seviyede çalışırken Millie evde pişirdiği keklerle geçimini sağlıyor. Ayrıca bu koşuşturmada muhteşem saçlarıyla hep güzel görünmeyi de başarıyor(!)

Erkek arkadaşı ve minişleriyle yaşayıp giderken Minnie, kendilerini bir anda olayların içinde buluyor. Artık tek amacı sadece çocuklarını değil sokakta gördüğü herkesi olaylardan uzak tutmak oluyor.

Bond'umuz ne yapıyor bu arada derseniz hemen anlatayım:
Sürekli bornozla dolaşan, ağzından küfür eksilmeyen tuhaf bir karakteri canlandırıyor. Bu hikayeye katkısı ne derseniz hiçbir fikrim yok.
İzleyeni etkileyeceği garanti ilk market sahnelerinden sonra (o da yaşanmış bir olay) kendinizi bir anda büyük bir kakofoni içinde buluyorsunuz. O buraya koştu, o aşağıya tv attı, polisler birini yakaladı derken bir bakıyorsunuz ki film bitmiş.

Berry ve çocukların oyunculukları yeterli Ama daha kuvvetli bir senaryoyla çok daha güçlü bir hikaye çıkabilirdi ortaya diye düşünüyorum.

Ama '91 Amerika olaylarını Fransa'da yaşayan bir Türk yönetmenin gözünden izlemek yine de ilginç bir tecrübe.

Herkese iyi seyirler!

12 yorum :

 1. Teşekkürler, izlenecekler listeme aldım:)

  YanıtlaSil
 2. Mustang hoşuma gitmişti, biraz üzülerek izlesem de.. Bu da izlense fena olma dedirten ama bir Mustang kadar iyi değil sanırım. Yine de önyargılı olmasam iyi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü bir film diyemem sadece biraz zayıf buldum.
   Hikayenin işlenişi çok daha etkileyici olabilirdi bence.

   Dediğin gibi ön yargısız izlemek en doğrusu
   Şimdiden iyi seyirler 🤓

   Sil
 3. Paylaşım için teşekkürler😊ben de listeme aldım insAllah izlemeyi isterim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kısa zamanda izlersiniz umarım.
   Sevgiler

   Sil
 4. filmin bir benzerini izlemiştim,ismini unuttum şimdi ama güzeldi..bu filmde buna benziyo,izlenmesi gereken bir film..✔😊

  YanıtlaSil
 5. Bir Türk yönetmenin böyle ünlü iki oyuncuyla film çekmesini başarılı buldum. Umarım yönetmenin bundan sonraki filmleri daha iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay bir şey değil bence de Hollywood'da var olabilmek. Yolu açık olur umarım, bizi de gururlandırmaya devam eder.

   Bu arada henüz yazısını yazmadım ama Sean Penn'in son dizisi "The First"ün de 2 bölümünü yönetmiş Ergüven. Görünce çok mutlu olduğumu itiraf edeyim :)

   Sil
 6. Halle Berry ye hayranim, bunu mutlaka izlemeliyim 😊

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates