Uyandığında | Hillary Jordan

Hillary Jordan ile geçtiğimiz sene, aralarında "En İyi Uyarlama Senaryo"nun da olduğu tam 4 dalda adaylık kazanmış "Mudbound" (Cesaretin Rengi Yoktur) filmi ile tanışmıştım.

Filmin senaryosu Hillary Jordan'ın 2008 tarihli aynı ismi taşıyan kitabından beyaz perdeye uyarlanmış. "Mudbound"dan tamamen farklı bir atmosferde geçen "Uyandığında" (When She Woke) ise yazarım son kitabı.

Benim için bir çırpıda bitirdiğim, kolay okunan ve kesinlikle (yine) beyaz perdeye uyarlanacak bir hikayeyi anlatıyor. Tam anlamıyla distopik türüne girer mi bilemem ama romantizmle karışık yumuşatılmış bir distopya diyebiliriz belki...
Yine yasaklarla örülü bir -gelecek- dünyadayız. Bu sert koşullar altında suç işleyenler de bundan fazlasıyla nasibini alıyor tabii.

Suçlular işledikleri suçların derecesine göre ayrılıyor ve vücutlarına enjekte edilen özel bir virüs ile ten renkleri değiştiriliyor. En hafif suçları işleyenler sarı renk alırken, en tehlikeli suçlular da kırmızı olarak yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyorlar. Toplumun "renkliler" dediği bu insanlar için hayat hiç kolay değil. 


 "İçinde paniğin kabardığını, boğazının sıkıştığını, kollarıyla bacaklarının titremeye başladığını hissetti. Gözlerini sımsıkı yumdu, kendisini zorlayıp kımıldamadan yatmaya, nefesini yavaşlatmaya ve karnının düzenli inip kalkışına odaklanmaya çalıştı.
İşte "kırmızı"lardan biri de hikayemizin kahramanı Hannah Payne.
Suçu ise kürtaj olmak ya da (yasalara daha uygun bir bakış açısıyla, doğmamış bebeğini öldürmek!)

Çocuk aldırmak devlet tarafından kabul edilen en ağır suçların başında geliyor. Ve Hannah bu kararı aldığında kendini neler bekleyeceğini de gayet iyi biliyor.
Kitabın ilk yarısında Hannah'ın suçunu kabullenmek ve arınmak (!) için gittiği bir dini eğitim merkezindeki ilgi çekici hikayesini okuyoruz. Ki bu bölüm benim en çok keyif aldığım bölüm oldu.

İkinci yarıda ise olay biraz daha "Görevimiz Tehlike" kıvamına geliyor ve aksiyon resmen ateşleniyor. Araya bir de "romantizm" katılınca "Uyandığında" oluyor "Sevince", Hannah oluyor bir "Juliet". Anladığınız gibi hikayeni dönüştüğüm kısmı ise hiç sevmedim.

 "Mesajları gözden geçirdi. Her zamanki pazarlama gönderileri vardı ama isimlerini bilmediği şahıslardan gelen çok sayıda mesaj da vardı. Ekrana dokunup görüntülü mesajlardan rastgele bir tanesini açtı. Alevli kıpkırmızı harfler hızla üzerine doğru gelerek 'CEHENNEMDE YAN KATİL!"'diyordu."

Belki temel hikaye itibarıyla bir "Handmaid's Tale" esintileri hissetmiş olabilirsiniz. Bence de özellikle otoriter toplum, suç & suçlulara bakış açısı ve yasaklar açısından benziyor. Ama hikayenin işleniş biçimi tamamen farklı.

Kolay okunur, kafanızı dağıtmalık bir kitap isterseniz "Uyandığında"yı size rahatlıkla önerebilirim. Bence bir an önce okuyun çünkü beyaz perdede izlemek için çok da fazla beklemeyeceğiz gibi bir his var içimde :D

Keyifli okumalar!"Uyandığında"
Orijinal Adı: When She Woke
Yazar: Hillary Jordan
Çevirmen: Özlem Yüksel
2012  YKY, 312 sayfa

4 yorum :

 1. İlgi çekici bir kitap gibi görünüyor.Dikkatimi çeken bir konu.Gelecek kurgularında neden bu kadar çok negatif bir dünya hayal ediliyor acaba.Distopik roman ve film kurguları ne kadar fazla çoğaldı.Geleceğe dair karamsar bir bakış açısı var genellikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyin güzel olması pek ilgi çekmiyor muhtemelen.
   Korku ve belirsizlik insanları meraklandırıyor; o yüzden son zamanlarda distopya hikayeleri de artıyor.

   Sil
 2. Hollywood ilgi çekici kitapları kaçırmıyor. Film olma potansiyeli varsa dediğin gibi mutlaka filmini çekerler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle!
   Yakın zamanda haberini bekliyorum

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates