Don't Call Me Son | Mãe Só Há Uma


Yönetmen:
         
  Anna Muylaert
Senaryo:
         
     Anna Muylaert
Oyuncular:
          Naomi Nero, Daniel Botelho, Dani Nefussi, Matheus Nachtergaele, Lais Dias

Drama   82 dakika , 2016     Brezilya

Büyük keyifle sürdürdüğümüz "Limonata Tadında Film Maratonu"nun sonlarına yaklaşmaktayız. Bence çok güzel, keyifli bir etkinlik oldu. Hem bir sürü film izledik hem de bir sürü yeni film keşfettik. 

Belki sonbaharda yeni bir tane daha etkinlik düzenleriz ne dersiniz?

Bu seyirliğimizde biraz uzaklara gidiyor, Brezilya'da bir eve konuk oluyoruz.
Ergenlik dönemini yaşayan Felipe (ya da Pierre) ve küçük kız kardeşi Jacqueline anneleri Aracy ile ortalama bir hayat sürmekteler. 
Evde gayet sessiz takılan Felipe, dışarıdaysa tam tersi bir hayat sürüyor.
Çılgın partilere katılıyor, sık partner değiştiriyor ve her şeyden önemlisi kendi cinsel kimliğini keşfetmeye çalışıyor. Bu durum çoğunlukla dışarıdan fark edilmese de, ayna karşısında kendisini kadın gibi görmekten de büyük zevk alıyor Felipe.

Bir gün kapılarına çalan polisin verdiği bir haber, hem Felipe'nin hem de ailesinin hayatını tümüyle değiştiriyor. Felipe bu hayatını bırakmak, tamamen yeni bir hayata ve yeni bir kimliğe geçmek zorunda kalıyor.

Ve gelelim yorumlarıma...
Filmin bence en büyük zorunu zayıf senaryosu. Filmin akışı içinde yönetmen (aynı zamanda senarist) Muylaert, yan yollara girmek istese de çok fazla kalmıyor orada ve hemen ana hikayeye dönüyor. Bu yüzden biz izleyiciler de olaylara tam anlamıyla hakim olamıyoruz.

Felipe'nin hissettikleri, annesi ya da kız kardeşinin duygu durumları çok arka planda kalıyor. Bu durumun tek bir istisnası var. O da filme adını veren "Bana Oğlum Deme" cümlesinin geçtiği o dramatik tartışma. Filmden zevk aldığım tek yer de burası oldu açıkçası.

Berlin Film Festivali ve Brezilya'daki bazı festivallerden ödülle dönen film bana çok hitap etmedi ama Brezilya sinemasını sevenler için çok daha keyifli bir seyir olabilir.

Herkese iyi seyirler!


2 yorum :

  1. Merhaba!Blogunuzu çok beğendim. Bana beklerim :)
    https://benirva.blogspot.com/2018/09/kendimle-yarstm.html

    Sevgilerimle,

    YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates