Karanlıkta | In Darkness


Yönetmen:
            
  Anthony Byrne
Senaryo:
            
     Anthony Byrne, Natalie Dormer
Oyuncular:
             Natalie Dormer, Ed Skrein, Joely Richardson, Jan Bijuoet, Emily Ratajkowski, James Cosmo

Aksiyon, Gerilim     100 dakika , 2018     İngiltere, Amerika

Geçtiğimiz haftalarda izlediğim "The Maus" filminden sonra, benzer bir konuya sahip bir başka film "Karanlıkta" dün gösterime girdi.

Dozunda aksiyonu, şaşırtan hikaye dönüşleri ve "Game of Thrones"tan hatırladığımız Natalie Dormer'un başrolde olduğu kadrosuyla güzel bir seyirlik.
Margaery Tyrell'ı bu kez kör bir piyanist kadın olarak izliyoruz. Bir apartman katında yalnız yaşıyor ve her gün film müzikleri kayıtlarının yapıldığı stüdyoya gidiyor. 
"Düzenli" bir hayat Sofia için güvenlik demek. Bu yüzden günlük yaşamındaki en ufak bir değişiklik onun için hayatı oldukça zorlaştırıyor.

Üst katında yaşayan ve apartman girişinde 1-2 cümle ettiği Veronique ise Sophia'nın tersine son derece hareketli ve bol aksiyonlu bir kadın.
Akşam saatlerinde dairesinde müzik dinleyerek vakit geçiren Sophia, o akşam, üst kattan gelen "fazlasıyla yüksek" seslerden rahatsız oluyor.

Ne olduğunu anlamaya kalmadan da kendini zincirleme olayların görgü tanıdığı olarak buluveriyor.
Filmin ilk yarısı ile ikinci kısmı sanki başka filmler gibi... Özellikle ilk dakikalarda Sophie'nin hiçbir şey görmeden sadece duyarak ve dokunarak hissetmeye çalıştığı dünyaya tanık olmak izleyici olarak gerilimi yaşamanıza neden oluyor.

Buna bir de yönetmenin yakın çekimleri ve müzik de eklenince gayet başarılı bir gerilim ortamı yaratılmış oluyor.

Ancak film ilerledikçe bu gerilin ortamı yerini yavaş yavaş biraz daha klasik bir Holywood aksiyon filmine bırakmaya başlıyor. Silahlari arabalar, hesaplaşmalar, kovalamacalar... Kötü mü? Değil ama ilk 20 dakikanın verdiği o gerilim atmosferini "Karanlıkta" bana göre bir daha yakalayamıyor.
Filmin kalanını izlenir kılansa, Natalie Dormer ve filmin yönetmeni aynı zamanda da Dormer'ın sevgilisi olan Anthony Byrne'ın yazdığı senaryodaki ters köşeler.
Hikaye yan öğelerle biraz karıştırılmış olsa da şaşırtan finalini ben kendi adıma sevdiğimi söylemeliyim.

Her ne kadar eleştirmenler filmi fazlasıyla eleştirseler de, bence başından sonuna sıkılmadan izlenebilecek bir aksiyon filmi sizi bekliyor. Tercih sizin!

Herkese iyi seyirler!

2 yorum :

 1. Aklımızda olsun , izleriz artık izleyebildiğimiz bir vakitte:) Yorum için teşküüür💐😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır 👍
   Ben de çok teşekkür ederim. İyi pazarlar!

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates