Bomb City


Yönetmen:
         
  Jamie Brooks
Senaryo:
         
     Jamie Brooks
Oyuncular:
          Dave Davis, Glenn Morshower, Logan Hoffman, Lorelei Linklater, Henry Knolts, Eddie Hassell

Suç, Drama   95 dakika , 2017    Amerika

Yine film maratonumuz dahilinde nefiss bir filmle geldim. 1997 yılında yaşanmış ibret verici bir hikayeyi anlatan "Bomb City" pek çok film festivalinden de ödül kazanmış.

Yer Amerika Birleşik Devletleri'nin ortasında yer alan ve tutuculuğu ile bilinen Texas şehrinin Amarillo kasabası.

Filmlerden de bilirsiniz muhtemelen, bu kırsal bölgeler muhafazakar ve çoğu zamanda oldukça tutucu olmaları ile bilinirler. Amarillo da bunlara güzel bir örnek.

Böyle bir kasabada Brian Deneke ve arkadaşları kendilerini çok sıra dışı ve değişik (!!) bir şekilde ifade etmeyi seçiyorlar. Punk yaşam kültürünü benimsiyor ve bu tarz giyiniyorlar.

Toplandıkları ve vakit geçirdikleri bir mekanları var. Burada bol bol metal müzik dinliyor, kendi zevklerinde eğleniyorlar. 

Dikkat ettikleri en önemli şey kendi içlerinde kalmak ve kimseyle dalaşmamak.
Ne aileleri ile ne de çevredeki insanlarla bir sıkıntıları var. Ama onların toplumla sıkıntılarının olmaması önemli değil! Çünkü bir kesimin onlarla sıkıntıları var.

Kasabanın bir diğer grubu, beyzbol takımındaki tiki çocuklarla aralarında giderek büyüyen bir gerginlik yaşamaya başlıyor punk çocuklarımız. Ve bu gerilim hiç de hoş olmayan sonuçlara yol açıyor.
Başından sonuna merakla ve içim acıyarak izlediğim bir film oldu "Bomb City".

Farklılığın böylesine korkulan, cezalandırılması gereken bir şey gibi görülmesi çok sinir bozucu. Hele bu farklılığı cezalandıran adaletin ta kendisiyse!!!
Filmin sonunda hikayenin gerçek kahramanlarını, 19 yaşındaki Brian Deneke'yi, Amerika'nın en büyük açık hava sergisini düzenleyecekleri abisi ve arkadaşlarını görmek duygulandırdı beni.

Ve maalesef dünyanın her ülkesinde farklı adlar altında yaşanıyor bu ayrımcılık.İnsanın olduğu yerde "sınıflandırma" kaçınılmaz sanırım.

Mutlaka izleyin dediğim filmlerden biri "Bomb City" Eminim siz de benim kadar etkileneceksiniz Brian ve arkadaşlarının hikayesinden...

Herkese iyi seyirler!
10 yorum :

 1. ilginç duruyor.. maraton, ne maratonu ?? ben kaçırmışım o yazını

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika bir film maratonuna başladık biz. 30 tane film seçtik, 9 eylüle kadar izleyip paylaşıyoruz.
   Bir sürü yeni film keşfediyoruz bu sayede. Keşke sen de katılsaydın :o

   Sil
 2. "Farklılığın böylesine korkulan, cezalandırılması gereken bir şey gibi görülmesi çok sinir bozucu. Hele bu farklılığı cezalandıran adaletin ta kendisiyse!!!" 🙂 Bu eleştrisel sözünüzle filmin içeriğini anlamak çok kolay oldu..😁Farklı yaşamlarla ilgili bu tür filmler çok sayıda ve filmlerde geçen farklı yaşamlara olan saldırılar,cezalandırmalr aslında gerçek yaşamda da yaşanıyor,hem de burnumuzun ucundaki yaşamlarda,ama işte bizler onu belki de göremiyoruz..🤔 filmi izlemek lazım bi ara,tavsiye ve tanıtım için emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı filmler yüreğinizde bir yere dokunuyor ya işte "Bomb City" de benim için bunlardan biriydi.
   Hayatın çok içinde ve insanın acımasızlığını oldukça etkileyici şekilde anlatıyor.
   İzlemenizi tavsiye ederim.

   Çok teşekkürler

   Sil
 3. Maraton harika bir maraton olmuş. Bence filmler, kitaplar ve müzikler insanların ruhlarına dokunan en etkili ve faydalı yöntem. Hayatın sosyal ve bireysellik oluşumuna etkisi yadsınamaz. Eski blogumu iptal ettim, yeni blogta seni buldum, ve çok mutlu oldum. Keyifle okumaya devam edeceğim... :) Ayrıca bu filmi geçenlerde bir forumda okudum, birazdan izleyeceğim, bizzat yoruma geleceğim yeniden. Sevgiyle kal Sibelynka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni blogun hayırlı olsun şimdiden. Hemen ziyarete geleceğim.
   Güzel yorumun için ayrıca çok teşekkür ederim.
   Filmle ilgili yorumlarını merakla bekliyorum.

   Sevgiler

   Sil
 4. Filmi de Brian Deneke'i de duymamıştım. Sayende keşfettim. Teşekkürler :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmi senin seveceğini düşünüyorum. Umarım bir fırsatını bulur izleyebilirsin.
   Teşekkürler benden :)

   Sil
 5. Sen bulaşmasan da birileri sana bulaşıyor malesef. Bazen "insansız hava sahası" dileğim oldukça baskın olur. Artık çok da sevmiyorum insanları. Sevgisiz, ön yargılı, bağnaz, garip bir millet olduk...filmi de seyretmeli bir ara. Maraton bitsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü insan sayısı çoğalsa da dünya iyi insanların hatırına dönüyor.
   Bize düşen çocuğumuzu, kardeşimizi, eşimizi ya da kendimizi iyi bir insan olabilmek için yüreklendirmek, desteklemek. Başka yapabileceğimiz pek bir şey yok sanırım

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates