Frankestayn'ın Gizli Kalmış Öyküsü | Mary Shelley


Yönetmen:
         
  Haifaa Al-Mansour
Senaryo:
         
     Emma Jensen, Haifaa Al-Mansour
Oyuncular:
           Elle Fanning, Maisie Williams, Douglas Booth, Stephen Dillane, Tom Sturridge, Bel Powley

Drama, Biyografi, Romantik    101 dakika , 2017      İngiltere, Lüksemburg, ABD

Edebiyat dünyasının en önemli bilim-kurgu kitaplarının başında gelen "Frankestayn"ın arkasında böyle bir hikaye yattığını bilmiyordum. Ve ne güzel ki bu ilginç hikayeyi, daha önce bize "Wadjda" gibi harika bir hikaye sunmuş, Suudi Arabistan'ın ilk kadın yönetmeni Al-Mansour'dan izliyoruz.

18 yy. Londrası'nda yazar annesi ve felsefeci babasının genlerini taşıyan Mary Wallstonecraft Godwin'in en büyük zevki kitaplar arasında kendini kaybetmek... 
Bir elinde kalem bir elinde kağıt sürekli bir şeyler karalayıp, o eşsiz hikayenin peşinde koşuyor.

16 yaşındayken babası Mary'i akrabalarının İskoçya'daki evine gönderiyor ve bu yolculuk genç kız için hayatının en önemli dönüm noktalarından biri oluyor.
Burada tanıştığı şair Percy Shelley, Mary'nin hem kalbini hem ruhunu fethediyor. Onun da etkisiyle, aralarında dönemin ünlü şairlerinden Lord Byron'ın da olduğu bambaşka bir çevrenin içinde buluyor kendini.

O zamanların şair ve yazarlarının bohem ve dünyadan kopuk hayatları Mary için bambaşka bir yol açıyor ve onu Frankestayn'a hayat vermeye kadar götürüyor bu yol.

Öncelikle 2 başrol oyuncusunun Elle Fanning ve Douglas Booth'un da rollerine çok yakıştığını düşünüyorum. Bunun yanı sıra,dönem etkileri özellikle kostümler ve kullanılan o ağdalı dil ile oldukça güzel yansıtılmış.

Pek çok kişinin bilmediği böyle bir hikayenin sinema aracılığı ile "bilinir" hale gelmesine de ayrıca mutlu oldum. Çünkü bu filmden sonra "Frankestayn"i çok daha başka anlamlarla dolu olarak okuyacağım.

Filmin bana göre eleştirebileceğim tek yönü, konusuna oranla biraz uzun bulduğum süresi...Bu kimi zaman  ilgimi bir parça olsun dağıttıysa da "Mary Shelley"i dönem filmi meraklılarına ve edebiyat severlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

Herkese iyi seyirler!

5 yorum :

 1. frankestein benim çok beğendiğim bir bili kurgu kitabı.. filmin fragmanını görünce kesin izlemeliyim demiştim zaten :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ilgiyle izleyeceksin diye düşünüyorum :)

   Sil
 2. Kostümler, o tavırlar, bakışlar beni çok çekiyor. En kısa zamanda izlenecekler listeme güle oynaya ekledim, ellerine sağlık Sibelynka <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim 💐
   Dönem filmleri seviyorsan tam sana göre! İyi seyirler o zaman

   Sil
 3. Bu film benim çok ilgimi çekiyor. Filmden haberim yokken İnstagram'da oyuncuların kostümlü fotoğraflarını görmüş ve çok beğenmiştim. Edebiyat dünyasıyla ilgili olmasıyla merakım daha da arttı. Kesinlikle izleyeceğim.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates