Kujo | Stephen King

Bu aralar deli gibi kitap okuyorum - daha doğrusu okumaya çalışıyorum. Ayda 1 kitabı anca bitirken şimdi hedefim haftada bir kitap. 

Bu arada blog arkadaşlarımda gördüğüm "500 Kitap Meydan Okuması"na da şapka çıkartıyorum. Siz de katılmak ya da takip etmek isterseniz etkinliği başlatan sevgili Öneri Makinesi ve Mutlu Anlar Koleksiyoncusu 'nun sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim Kujo'ya...
Kujo, minik bir kasabada yaşayan, sakin, insancıl bir St.Bernard.
King'in en başarılı olduğu şey, böylesine masum, sakin canlıları inanılmaz bir korku figürüne dönüştürmesi. "Kujo"da da benzer bir hikaye var.  "Üstünü örtmeye hazırlanıyordu ki, sivri kafasının iki yanında hörgüç gibi yükselen omuzları, kehribar rengi ışıltılar saçan gözleriyle, kurtla insan karışımı bir yaratığın yüklüğün içinden kendisini gözetlediğini fark ederek, yatakta doğrulup oturdu. Tüyleri diken diken olmuş, soluğu gırtlağında düğümlenip kalmıştı."
Hemen her çocuğun yaşadığı korkuları minik Tad'in gözünden okurken, kasabanın büyüklerinin kendi kişisel korkuları ile yüzleşmelerine tanık oluruz.

Belki Kujo burada bir simge ama King'in kaleminin ne kadar etkileyici olduğunun da bir kanıtı. Özellikle kitabın son 30 sayfası nefeslerinizi tutacağınız kadar gerilim yüklü.

 "Soluğu ve nabzı hızlanmıştı. Vücudu kafasından önce koşuya hazırlanıyordu. Gömleğini sağ koluna dolayıp, ucunu sıkıca tuttu. Yapmak istediğinin bilincine vardığında sol eli kapıya uzanmıştı bile. Yarış başlıyordu.
Kitabın filme çekildiğini de yeni öğrendim. Merak ediyorum açıkçası. Özellikle şiddetin yoğun olduğu sahneler nasıl çekilmiş izlemek gerek! 

Bu arada kitabın, köpek korkusu vs. olanları biraz gerebileceğini söylememe gerek yok sanırım.

Gerilim dozu hep belli bir düzeyde devam ediyor ama ben "Kujo"yu King'in diğer kitaplarına oranla sıralamada biraz daha geride buldum. Ama King tarzını sevenler için keyif alabilecekleri bir kitap yine de...


"Kujo"
Orijinal Adı: Cujo
Yazar: Stephen King
Çevirmen: Oya Çakır
2015 Altın Kitaplar, 288 sayfa

16 yorum :

 1. ilk okuduğum kitaplarından biriydi filmi de seyrettim tabi bir Salems lot değil ama yine de oldukça gerilim yüklü ve gerçek yaşamda olabilecek bir şey olduğu için de korkutucu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben biraz geç okudum ama şimdi filmini de merak ediyorum.
   Konusu, özellikle köpek korkusu olanları rahatsız edebilir.

   Sil
 2. Bunun filmini izlemiştim eskiden ve çok fena kötüydü. Kitabını merak ediyorum ama :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı muhtemelen filminden daha iyidir diye düşünüyorum.
   O kadar kötü diyorsun yani?!?!

   Sil
 3. Bir köpek sahibi olarak tereddüt ettim doğrusu şimdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dünya tatlısı varlıklardan bir korku figürü çıkartmak ancak Bay King'e yakışırdı zaten

   Sil
 4. Köpek korkusu var bende gerilebilirim hiç okumayayım ☺

  YanıtlaSil
 5. Bir çok yazarın, akıcılığı, uslubu, hayal gücü ve kurgudaki ustalığı ile Stephen King’in kendilerine ilham verdiğini söylediklerini biliyorum, ancak bu yazarımızın henüz hiçbir kitabını okumadım maalesef. Bu kitabı yazarın sıralamada diğer kitaplarının gersinde bulduğunuzu söylüyorsunuz. Öyleyse, Stephen King'e hangi kitabıyla başlamalı?
  Kitaplara Kaçanlara a beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Korku-gerilim türüne ilginiz varsa mutlaka okuyun derim.
   Çok kitabı var ama ben okuduklarım arasından "Hayvan Mezarlığı", "Sis", "Christine" ve "O"yu önerebilirim. Diğerlerini ben de yavaş yavaş keşfedeceğim artık.

   Tabii ki zevkle uğrarım. Sevgiler

   Sil
 6. Ben bu aralar ayda bir kitap modundayım ne yazık ki. Hafta bir okuyabilsem keşke.. Az okuduğumda kendimi vicdanen rahatsız hissediyorum.

  Keyifli okumaların olur inşallah Sibelcim ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkürler 🌻🌻

   Ben de kendimi disipline etmeye çalışıyorum çünkü iyice salmıştım açıkçası. Şimdi ne zaman fırsat bulsam 2 sayfa da olsa okuyorum :) Umarım bozmadan devam ettiririm rutinimi yaz boyu

   Sil
 7. Yazarın okumadığım kitaplarından biri. Aslında epey kitabını okudum. Bakayım kütüphanede var mı diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de planım yavaş yavaş diğer kitaplarını bitirmek.
   İkimize de iyi okumalar şimdiden :)

   Sil
 8. Stephen King çok meşhur bir yazar ama ben henüz hiçbir kitabını okumadım. Çok korkunç olmayan bir kitabıyla başlamak isterim. Biraz korkağım da :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla insan kelimelerden nasıl korkar King'le bunu çok iyi anlıyorsun.
   Korkunç olmayan kitabı için "Yeşil Yol"u tavsiye edebilirim mesela

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates