Ahlat Ağacı


Yönetmen:
         
  N.Bilge Ceylan
Senaryo:
         
     Akın Aksu, Ebru Ceylan, N.Bilge Ceylan
Oyuncular:
          Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin

Drama  188 dakika , 2018

Cannes Film Festivali'nin gediklisi Nuri Bilge Ceylan'dan, yine burada ayakta alkışlanan filmi "Ahlat Ağacı" ülkemizde gösterime girdi. Okuduğum kadarıyla da izleyici rakamları gayet iyi. Ceylan giderek kemik izleyici kitlesini oluşturuyor - ki bu bence yerli sinema için son derece güzel bir haber.

*Filmi izlemeyi düşünüyorsanız burada vedalaşalım ki seyir keyfiniz kaçmasın*

Bizi, bize, bizim hikayelerimizle anlatan Ceylan, yine diyaloglar (ve monologlarla) örülü bir hikaye ile karşımızda.

Onun filmlerinin mayası insan ve ilişkiler. Bu kez hikayesi anlatılan üniversiteyi bitirip baba evine dönen genç Sinan ve babası ile bir türlü rayına oturtamadığı ilişkisi...
Hemen söyleyeyim, filmin başından itibaren Sinan'dan hiç hoşlanmadım. Tipik "konuşan ama hiçbir şey yapmayan" karakterde biri. Sürekli çevresini, toplumu, diğer insanları eleştiriyor ama kendi adında yaptığı pek bir şey de yok.

Tabii bu coşkulu eleştiri seanslarına, annesi ile kardeşi de katılıyor. Kutsal ittifak oluşunca kim durabilir ki karşılarında?
Buna karşılık o sarsak, rahat ama ufak şeylerden mutlu olan baba figürünü sevdim. 

Sinan'ın gözünden gördüğüm "baba" ile benim izledikçe keşfettiğim "baba" figürü giderek ayrışmaya başladı.

Yukarıda belirttiğim gibi bolca diyalog yer alıyor filmde. Mesela kitapçıda karşılaştığı bir yazar ile Sinan'ın yaptığı entelektüel sohbet "toplum ve aydın" konusunu masaya yatırıyor.  
Ama benim en sevdiğim köyün 2 imamı arasındaki atışmalı o tatlı sohbetti. Ne çok hasret kalmışız böyle gülümseyerek, seviyeli biçimde yapılan tartışmalara...
Ve kuyu... Evet, kuyu olgusunun, yeni bitirdiğim "Zemberekkuşu'nun Güncesi"nin hemen ardından karşıma çıkması bir tesadüf olmasa gerek!

Burada da kuyu, eski hayatın bittiği ve yepyeni bir hayatın başladığı bir durumu simgeliyor. Filmin en can alıcı sahneleri de kuyu ile ilgili zaten. 

Sevgili Sanem Karakaş'ın nefis yorumunda da okuduğum kadarıyla ahlat ağacı tek başına yaşayan, yamuk yumuk büyüyen, asi bir ağaç. Burada da temsil ettiği bir karakter var tabii! Ama izleyen olarak sanırım bizi bu kadar etkilemesinin nedeni, hepimizin kendi ahlat ağaçlarımızı düşünmemiz oldu. Belki babamız, belki annemiz ya da abimiz... 
Hepimizin hayata karşı mücadele eden ahlat ağaçlarımız var. Belki farkındayız belki "henüz" farkında değiliz. Ama şu bir gerçek ki bu filmin bu denli etkileyici olmasının altında tam olarak bu yatıyor.

Favori NBC filmim halen "Kış Uykusu" ama "Ahlat Ağacı"nı da biraz gülerek ama bolca duygulanarak izledim. Süresinin uzunluğu biraz göz korkutucu olsa da o muhteşem görsellik ve ilginç diyaloglar ve son 10 dakika sizi alııııp uzaklara götürecek. 

Herkese iyi seyirler!

12 yorum :

 1. Nuri Bilge Ceylan'nın filmleri gerçekten çok başarılı. Fragmanını izlamemiştim. Tavsiye için teşekkürler. Bu film izlenir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle son 15 dakikasında, resmen boğazıma yumru oturdu.
   Beni "Kış Uykusu" kadar etkilemese de beğendiğim, etkilendiğim bir film oldu.

   Ben güzel yorumun için teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Mutlaka izlemek istiyorum ama önce Bir Zamanlar Anadolu'da filmini izleyeceğim. O da çok beğeniliyor. Sen izlemiş miydin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O izlediğim NBC filmeri arasında bana göre daha farklı bir yerde. Kuzey polisiyelerindeki tadı almıştım. Kesinlikle beğeneceğini düşünüyorum.

   İyi seyirler şimdiden :)

   Sil
 3. Bir süre gidecek bir yandaş aradım, bulamadım. Sonra hadi tek gideyim dedim, seansı iş çıkışına uyduramadım... kararlıyım izliycem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmin uzunluğunu da göz önüne al.
   Ben de iş çıkışı gittim ama neredeyse sinemadan ofise geri dönsem, eve uğramasam mı acaba dedim :pp

   Sil
 4. Çok güzel yorumlamışsın, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Sinan'dan ben de hoşlanmamıştım, Doğu Demirkol'a karşı da biraz önyargılıyım :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce tanımıyordum, bu filmle tanıştım kendisiyle.
   Nasıl rol yapmışsa artık, hele o yan yan konuşması sinirimi bozdu film boyu

   Sil
 6. Nuri Bilge Ceylan için, ülkemizin sinema üstadı Andrei Tarkovsky’si diyebilirim. Nitekim, kendisi de bu yönetmenden ilham aldığını sık sık söyler. Ancak, bu gibi filmler her ilde gösterime girememekte, girdiği yerlerde de fazla izlenmeden seanslardan kısa sürede kaldırılmakta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendine has bir anlatımı olduğu muhakkak. Yönetmenleri özel kılan şey zaten bu bence.
   Maalesef bu tarz filmler genelde de daha kısıtlı seyirciye hitap ediyor. O yüzden sanırım sinema salonları popüler filmlere yöneliyorlar.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates