Miyazaki Severlere | Gake No Ue No Ponyo


Yönetmen:
        
  Hayao Miyazaki
Senaryo:
        
     Hayao Miyazaki

Animasyon, Aksiyon, Komedi   101 dakika , 2008

Hayao Miyazaki animeleri insanda kesinlikle bağımlılık yaratıyor. En azından benim için öyle... 

Benim Miyazaki ile tanışmam muhteşem "Ruhların Kaçışı" (Spririted Away) ile olmuştu. 

Öyle çok sevmiştim ki bu animeyi, hemen ardından da yönetmenin yine bilinen işlerinden "Yürüyen Şato"yu (Howl's Moving Castle) izlemiştim. Ve onu da çok sevmiştim. Yönetmenin ilginç hayal dünyasından etkilenmemek zaten mümkün değil. Sizi öyle bir dünyaya götürüyor ki, tekrar çağırdığında koşa koşa gidiyorsunuz :)

"Ponyo" minik, sevimli bir balık kızın hikayesi... Onu bulan ise 5 yaşındaki Sosuke. Evlerinin yakınındaki kumsala oyun oynamaya inen Sosuke, cam şişenin içinde garip bir şeye rastlar.

Bu nedir diye incelerken, minik şey hareketlenmeye başlar. Buna çok sevinen Sosuke, onu su dolu bir kovanın içine alır ve eve götürür. Adını ise Ponyo koyar.
Ponyo ve Sosuke birbirlerinin arkadaşlığını çok severler ama dış dünyada da bir şeyler garip gitmeye başlar. Fırtınalar, rüzgarlar kasabayı esir eder, dalgalar ev boyuna yükselir. Yerliler evlerini terk etme derecesine gelirler.

Önceleri bunu sadece bir tabiat olayı sanan Sosuke ve annesi, bir süre sonra, tüm bunların Ponyo ile bağlantısı keşfedeceklerdir.
"Ponyo" da Miyazaki'nin o ilginç dünyasına dahil olduğumuz hikayelerden biri... Özellikle deniz, dalgaların tasviri harikaydı. Ponyo'nun o sevimli, sarsak halleri de çok tatlı.
Beni diğer iki anime kadar etkilemese de "Ponyo" keyifli, güzel bir anime seyretmek isteyenlerin seveceği bir hikaye. 

Miyazaki asla hayal kırıklığına uğratmaz çünkü!

Herkese iyi seyirler!
Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates