Kevin Hakkında Konuşmalıyız | We Need To Talk About Kevin


Yönetmen:
        
  Lynne Ramsay
Senaryo:
        
     Lionel Shriver (kitap), Lynne Ramsay, Rory Stewart
Oyuncular:
         Tilda Swinton, John C.Reilly, Ezra Miller, Jasper Newell, Rock Duer

Drama, Gizem, Gerilim  112 dakika , 2011

Aslında aklımda bugün için, yakın zamanda izlediğim "You Were Never Really There" filmini yazmak vardı. Ama "Acaba bu yönetmen daha önce neler neler yapmış?" diye araştırırken izlediğim filmi "Kevin Hakkında Konuşmalıyız" fikrimi değiştiriverdi. 

Nasıl "Daha Yeni Başladık" son aylarda izlediğim en sıkıcı filmlerden biriyse, "Kevin Hakkında Konuşmalıyız" da rahatlıkla "en etkileyici" payesini alabilir.
Her şeyden önce başrollerde Tilda Swinton var. Bu kadının oynadığı kötü bir film var mı acaba? (Varsa da ben bilmiyorum)

Bu hikayede de Swinton, beklemediği anda hamile kalan gezi yazarı Eva'yı canlandırıyor. Çocuğu dünyaya geldikten sonra -ki kendisi Kevin oluyor- ikisi arasında anne-çocuk bağı tam anlamıyla kurulamıyor. 

Eva çabalıyor ama Kevin'e ulaşamıyor. Kevin kendi yöntemleriyle annesinin takdirini toplamaya çalışıyor. Ama sonuç insanı derinden etkileyen olaylar oluyor.
Bir anne-çocuk ilişkisi üzerinden ebeveynliği, kişilik gelişimini, toplumsal yüceltmeyi (veya tam tersi dışlanmayı) öylesine çarpıcı bir şekilde anlatıyor ki film! Zaten hikayemiz de Lionel Shriver'ın büyük başarı kazanan romanından beyaz perdeye uyarlanmış.


Filmde bazı detaylar dikkatli gözlere... Mesela annenin okuduğu kitaptaki kahramanın ok atması, spor salonundaki ışıkların mavi-kırmızı renklerinde olması vs. vs. Hepsinde anlamlı bir alt metin var.

Ayrıca filmde şiddet kavramı çoğunlukla "sözlü", görsele pek dökülmemiş. Yani olayı biliyorsunuz ama nasıl olduğunu görmüyorsunuz. Yönetmen burada boşlukları sizin doldurmanızı istiyor.
Ve oyunculuklara gelirsek...

Swinton'ı söylemeye bile gerek yok. O donuk, anlamsız bakışları, tedirgin vücut dili ile ile Eva'yı çok başarılı bir şekilde canlandırıyor. Ama burada spot ışıklarının vurduğu kişi Kevin'i ürpertici bir gerçeklikle canlandıran Ezra Miller bence. 

İzlerken nefret etmekle acımak arasındaki ince çizgide gidip geliyorsunuz.
Cannes Film Festivali'nden Altın Küre'ye, BAFTA'ya kadar pek çok festivalde ödül (ya da adaylıkla)dönen bu filmi ne yapın edin seyredin. 

Film bittiğinde kafanızda dönüp duran soru şu olacak muhtemelen:
"Doğduğumuz zaman mı kim olacağımız bellidir, yoksa içinde yaşadığımız çevre mi bizi şekillendirir?"

Herkese iyi seyirler!

15 yorum :

 1. Çok etkilendiğim bir filmdi.Hatta blogda ben de yazmıştım bu filmi...

  YanıtlaSil
 2. Film hakkında daha önce de bir yorum okumuştum ama senin yorumun beni can evimden vurdu. Çok merak ettim şimdi filmi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok etkileyici bir film. Eminim izledikten sonra benim gibi düşüneceksin.
   Hele Tilda hayranıysan bayılacaksın eminim

   Sil
 3. Hımm, hiç duymamıştım, merak ettim. Ben de çok severim Tilda 'yı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok sevdiğim, takip ettiğim oyunculardan biri

   Sil
 4. Tamda bağlanma konusunda eğitim alıyorum cik oturdu yorumun hemen izleyeceğim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper olmuş öyleyse :p
   İyi seyirler, yorumlarını merakla bekliyorum

   Sil
 5. Bu filmi yakın zamanda bir arkadaşımın önerisiyle izledim ve çok etkilendim. Çocuk sahibi olma konusunda tereddütlerim vardı. İnsanı çocuktan soğutan bir film :-)

  Anladım ki çocuk sahibi olma konusunu ciddi olarak düşünmek gerekiyor. Çocuğun olduktan sonra da onu çok sevmelisin. Ben herkesin iyi doğduğuna inanmıyorum. Bazıları kötülüğe meyilli olarak doğuyor. Onları sever, huzurlu bir ortamda büyümelerini sağlarsan kötülüğü kontrol edebiliyorsun ama yetişme ortamı uygun değilse çok kötü biri çıkıyor ortaya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu oldukça bıçak sırtı.
   Filmde de bu soruyu sık sık soruyor insan kendine. Ve katılıyorum, çocuk sahibi olmak enine boyuna düşünülmesi gereken bir konu. Ömür boyu sürecek bir sorumluluk çünkü

   Sil
 6. en sevdiklerim arasındaaaa :) timbuktu, bu filmi izlemediysen kaçırmaaaa, bir de, body and soul :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Body and Soul" pek bana hitap etmedi maalesef.
   Ama bu film fenaaaa!

   Sil
 7. Ezra Miller'ın kendini kanıtladığı film bu benim için, çok beğeniyorum oyunculuğunu. Film de en etkileyici filmler arasında yer alır benim için kesin. :)

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates