Hitler'in Son 13 Günü | Savaş Özpınar

Tarihin en istemeyerek hatırlayacağı figürlerin sanırım başında gelir Adolf Hitler.
Dünyanın en büyük katliamına neden olmuş ve bu yaparken de koca bir ülkeyi arkasına almayı başarabilmiş. 

Kararlarının -kendince- geçerli sebeplerini uzun yıllar içinde tamamladığı kitabı "Kavgam"da anlatır. Bir insanın böyle uç fikirlere mantıklı ve inandırıcı sebepler araması belki psikologlar tarafından anlaşılabilir ama asıl korkutucu olan, sanırım onu sorgusuz sualsiz takip eden, onaylayan ve tüm bu yapılanlara dahil olan milyonlar. İşte bu nasıl açıklanır onu bilmiyorum.

Yaşamı böylesine uçlarda, sıradışı olan bir adamın elbette ölümü de sıradan olmaz. İşte "Hitler'in Son 13 Günü" kitabında Savaş Özpınar, herkesin merak ettiği soruların cevabını aramaya çalışmış:

 • Hitler öldürüldü mü?
 • Karısı Eva Braun'la birlikte intihar mı etti?
 • Yoksa uzak bir ülkeye kaçıp, hayatlarının kalan kısmını orada mı sürdürdüler?

İşgalin iyiden iyice yoğunlaştığı, artık Almanya'nın yenilgisine kesin gözüyle bakılan bir zamanda dahi Hitler ordusunun kazanacağına dair inancını yitirmiyor. Öyle ki aksini söyleyenleri suçluyor, aşağılıyor.

 "En yakınında bulunanların anlattıklarına göre Adolf Hitler, yaşamının son gecelerinde çığlıklar atarak uyanıyor; titreyerek anlaşılmaz sözcükler söylüyor; soluk soluğa yatağından dışarıya fırlıyor ve odanın ortasına dikilip görmeyen gözlerle bakarak 'İşte o buraya da gelmiş, işte o!' diye inliyor, sonra yine anlamsız garip sözcükler mırıldanmaya başlıyordu."
Ancak o geri dönülmez noktaya gelindiği kesinleşince - daha doğrusu kendisi kabul edince- Hitler ve yakınları için bambaşka bir hayat başlıyor. Yerin altında, en güvenli şekilde inşa edilmiş bir sığınak, bu son günlerde Hitler ve en yakınlarının evi oluyor.

Burada gece yarılarına kadar süren sohbetler ediliyor, dışarıdan gelen haberler üzerine tartışılıyor ve orduyu yönlendirecek kritik kararlar alınıyor.


 "30 Nisan günü sabah saat 08.30'da emirler veriliyor. Herkes Hitler'in sığınağına çağrılıyor ve 20 kişilik bir grup halinde yemek salonunda tekrar toplanıyorlar. Hepsi bir araya gelince Hitler, Bormann'la beraber özel odasına çıkıyor. Düşünceli ve dalgın bir haldedir. Gözleri nemlidir."
Kitap son derece akıcı bir dille yazıldığı ve tarihi detayları sıkıcı olmadan verdiği için akıp gidiyor. Özellikle Hitler'in, Eva Braun'un ve çevresindekilerin psikolojilerinin incelendiği kısımlar bir solukta okunuyor.  

Peki bu bilgilere nasıl ulaşılmış derseniz, son günlerinde Hitler'in yanında olan aşçı, yardımcı vs. gibi kişilerin anlattıkları, yapılan sorgularda söyledikleri temel alınmış. 

Başından sonuna ilginç ve kendini okutan bir kitap olmuş "Hitler'in Son 13 Günü". Tarihin gördüğü en acımasız insanlardan birinin, Hitler'in son günlerinde neler düşündüğünü, nelerden korktuğunu merak ediyorsanız bir çırpıda bitireceksiniz.


"Hitler'i Son 13 Günü"
Yazar: Savaş Özpınar
2005 Profil Yayıncılık, 168 sayfa


8 yorum :

 1. Hitler öldürüldü mü?
  Karısı Eva Braun'la birlikte intihar mı etti?
  Yoksa uzak bir ülkeye kaçıp, hayatlarının kalan kısmını orada mı sürdürdüler?

  Bo soruları zaman zaman ben de merak ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hitler, tarihin en merak edilen karakterlerinden biri olarak kalacak sanırım

   Sil
 2. Kitap kütüphanemde mevcut okunmak için sırasını bekliyor.
  Amerikaya kaçıp yaşamını orda sürdürdüğü iddia ediliyordu ama ne kadar doğru bilinmez.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de bu tarz şeyler okumuştum. Kitapta da cesedinin dişçileri tarafından teşhis edildiği yazıyor. Gerçekleri belki de hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama ben de intihar ettiği fikrine katılıyorum.

   Sil
 3. Hitler'in savaş sırasında ölmediği kaçtığı yolundaki iddialarla ilgili geçen hafta bir haber vardı. Otopsi yapılmış cidden ölmüş diye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geri gelir falan diye iyice emin olmak istemiş olabilirler :p

   Sil
 4. Tarihin en çok konuşulan ve özellikle de son günleri tartışılan diktatörü... Daha çok konuşulur ve kitap yazılır...

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates