Hiçbir Zaman Burada Değildin | You Were Never Really Here


Yönetmen:
        
  Lynne Ramsay
Senaryo:
        
     Jonathan Ames (kitap), Lynne Ramsay
Oyuncular:
         Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekatenha Samsonov, Alex Manette, Frank Pando

Drama, Gizem, Gerilim  89 dakika , 2017

Ve gelelim filmimize... Sayesinde "Kevin Hakkında Konuşmalıyız" gibi nefis bir film izlediğim "Hiçbir Zaman Burada Değildin" karmaşık bir film. Evet benim için doğru kelime bu sanırım. 

Konusu izleyeni yoran, kimi zaman üzen bir hikaye üzerine kurulu ama akıp giden bir film değil kesinlikle. Sürekli düşündüren ve olaylar arasında bağ kurmanızı isteyen bir film. 

Hikayemizin kahramanı bir anti-kahraman.
Hayatını kötüleri yakalayarak kazanıyor. Ama kendisi de oldukça sert ve acımasız olarak tanınıyor. Ama biz Joe'yu tanırken, onun birlikte yaşadığı yaşlı annesi ile olan güzel iletişimini izliyoruz. Annesine kırılgan bir vazo kadar nazik bakan biri aslında Joe (Annesi ile yaptıkları Psycho esprisi gülümsetti mesela)

Yavaş yavaş onu böyle olmaya, böyle bir hayata iten nedenleri keşfetmeye başlıyoruz ki bu çoğu zaman geri dönüşlerle oluyor.

Araya serpiştirilen çocukluk anıları, baba figürü, küçük bir çocukken Joe'nun gözünden gördüğümüz dünya algısı pek parlak değil. 
Zaten tıpkı bir ceviz misali, dışı sert içi yumuşacık. Beyni geçmişe dair bitmeyen acılar, sorgulamalar ve değersizlik duygusuyla dolu...

Bir gün kendisine verilen önemli bir görevle - bir Senatörün kaybolan kızını bulmak- Joe için hayatın başka bir sayfası açılır.


Hayal ve gerçekliğin birbirine geçtiği hikayede, kimi zaman hangisi gerçek hangisi Joe'nun hayal gücü şaşırıyorsunuz. Ayrıntılar hep geçmişle bir yerle bağlanıyor. Mesela plastik poşet ya da kullandığı çekiç gibi... O yüzden dikkatli izlemek gerek!
Ama gerçek olan bir şey var ki Joaquin Phonex'in muhteşem bir oyuncu olduğu. Joe karakterini başarıyla canlandırıyor. (Bence kendisi de kötü filmi olmayan aktörlerden) 

Zaten Cannes'dan "En İyi Oyuncu" ödülü ile dönmüş evine. (Ayrıca "En İyi Senaryo" ödülünü de almış film)

Benim için "Kevin Hakkında Konuşmalıyız" kadar etkileyici bir film olmasa da, yönetmen Lynne Ramsay'ın filmografisini takip etmek ve Joaquin Phoneix'i izlemek için görülmesi gereken bir film.

O zaman herkese iyi seyirler!

2 yorum :

 1. Kendime yeni yeni dilm izlemek için zaman yaratıyoırum. Bu filmi listeye almaya değmez. Sonuçtamutfakta yemek yaparken kafa yormayanları izleyerek başlamak lazım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu biraz izleyiciden emek istiyor. Açıkçası genel beğeniye hitap etmeyebilir, ben de Kevin Hakkında Konuşmalıyız'dan çok etkilenmiştim. Bu film o etkiyi yaratmadı mesela bende

   Ben teşekkür ederim güzel yorumun için

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates