Vahşiler | Hostiles


Yönetmen:
                   
  Scott Cooper
Senaryo:
                   
     Scott Cooper, Donald E.Stewart
Oyuncular:
                    Christian Bale, Rosamund Pike, Wes Studi, Adam Beach, Jesse Plemons

Aksiyon, Western, Drama       132 dakika ,  2017

Düşmanlık karşımızdakini tanıyana kadardır.
Uzaktan, hakkında hiçbirşey bilmeden bir insansan nefret etmek kolaydır ama ne zaman ki onunla duygusal bir bağ kurarsınız o duygu yerini daha yapıcı bir şeye bırakmaya başlar. İşte "Vahşiler" filminin verdiği en güzel mesaj da bu olsa gerek!

1890'ların sonunda Amerika kıtasına yeni gelen misafirler, binlerce yıldır buraların evsahipliğini yapan yerlileri sistematik olarak haritadan siliyorlar. 

Cheyenne, Apaçi ya da Komançi olmaları hiç fark etmiyor öldürebildiklerini öldürüyor, kalanları da topraklarından yüzlerce kilometre uzaklara sürüyorlar.
İşte bu acımasız asimilasyon görevini uygulayanlardan biri de Amerikan ordusunun parmakla gösterilen isimlerinden biri Yüzbaşı Joseph Blocker. Kendisi yerlileri avlamadaki başarısı ile pek nam salmış bir asker, doğal olarak onlara karşı büyük bir "nefret" duygusu besliyor.

Kaderin cilvesi olarak Yüzbaşı Blocker'a devlet tarafında suçu bağışlanıp affedilen yaşlı Cheyenne reisi Sarı Şahin'i koruma görevi verilir. Blocker onu ve ailesini güvenli bir şekilde, yüzlerce kilometre uzaktaki topraklarına götürecektir. 

Pek tabii verilen bu görevden hiç mi hiç hoşlanmaz ve bunu da yolculuk boyunca misafirlerine gayet güzel belli eder.
Onlar bu yolculuklarına devam ederken bu kez yolları büyük bir trajedi sonrası hayatta tek başına kalmış olan Rosalie ile kesişir. Onun durumuna kayıtsız kalamayan Blocker, tüm yolculuk boyunca genç kadını koruması altına alır.

Günlerce sürecek bu yolculuk sırasında hem yerliler hem de beyaz adamlar kendi şeytanları ile tanışacaklardır. Birlikte vakit geçirmek zorunda kaldıkça karşıdakinin kendileri gibi "insan" olduğunu fark edeceklerdir. 

Yönetmen Scott Cooper 134 dakika süren nefis bir western filmine imza atmış. Yüzbaşı Blocke'ı canlandıran Christian Bale zaten hepimizin hayranlıkla izlediği bir oyuncu,burada da acımasız asker rolünü gayet başarılı canlandırmış.
Ama ondan rol çalan biri var. O da Rosalie rolündeki Rosamund Pike. Bir insanın nasıl olup da onca acıya dayanabildiğini öyle güzel anlatıyor ki bize etkilenmemek imkansız!

Ve tabii Sarı Şahin Wes Studi. 
Cherokee kabilesine ait atalarının izlerini öyle güzel taşıyor ki sadece duruşu, sözleriyle değil sessizliğiyle bile son derece hayran olunası bir karakter çiziyor.

Anlayacağınız üzere ben "Vahşiler"i keyifle izledim. Ben böyle düşünüyorsam eminim western sevenler çok daha beğenecek bu filmi.

O zaman herkese iyi seyirler şimdiden!
6 yorum :

 1. Epik western hmm... 1990 da beri görmemiştim. Bizden önce Kevin Costner izlesin :)

  YanıtlaSil
 2. Cok anlamli bir film. Kizilderililerin kültürü cok ilgimi ceker ve amerikalilar tarafindan bu güzel kültüre saldirilmasina, asimile edilmesine üzülürüm. Hala degisen bir sey yok gerci isgalciliklerinde 😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle!
   Binlerce, milyonlarca yerli, o toprakların gerçek sahipleri acımasızca katledildi. Sonra da filmlerde kovboylar iyi, kızılderililer kafatası avcısı olarak gösterildiler. Ne acı!

   Sil
 3. western filmlerini seviyorum bu filmi tanıtmanız iyi oldu.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates