Sessiz Bir Yer | A Quiet Place


Yönetmen:
                   
  John Krasinski
Senaryo:
                   
     Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski
Oyuncular:
                    Emily Blunt, John Krasinski, Milicent Simmonds, Noah Jupe

Drama, Gerilim          90 dakika ,  2018

Gelecekte dünyamızın uzay gemisi gürültüleri, insan kalabalığının o yorucu sesleri ile dolu olacağını kim söylemiş? Belki de yüzyıllar sonra minik mavi dünyamız kendi sessizliği ile dönüp duracak güneşin etrafında!

"Sessiz Bir Yer" işte böylesine ürkütücü bir sessizliğe bürünmüş gezegenimizde geçiyor.
Çıt yok, insanlar birbirleriyle fısıltıyla konuşmak zorunda. Bir oyuncağın gürültü yapması ya da bir çocuğun yere düştüğünde bağırarak ağlaması mevzu bahis bile değil! 

İnsanlar neden böyle yaşamak zorundalar peki?
Çünkü güvenlikleri ile çıkardıkları/yaptıkları sesler arasında negatif bir bağlantı var. Ve onlar da buna göre bir hayat kurmuşlar / kurmaya çalışıyorlar.

Ama tamamen sesten arınmış bir yaşam sürdürmek ne kadar olası? İşte filmimiz de bu sorunun cevabını bir şekilde vermeye çalışıyor.

Yönetmen koltuğunda oturan John Krasinski'yi (kendisi aynı zamanda başrolü paylaştığı Emily Blunt'un da eşi olurlar) minimum diyalog ile böylesi gerilimli bir film yaptığından dolayı tebrik etmek gerek! 
Çünkü izleyeni bir buçuk saatlik süre boyunca sessizlikte tutmak ve bundan keyif almasını sağlamak her babayiğidin harcı değil!

Eğer senaryoyu didik didik edip "Bu neden böyle oldu?" "Şurada şunu yapsalardı zaten böyle olmazdı?" gibi istemsiz senaryo avcılarından biriyseniz "Sessiz Bir Yer" size bire iş yükü verebilir. 

O yüzden  tavsiyem çok fazla mantık/çözüm düzlemine takılmadan filmin keyfini çıkarmanız. Sinema biraz da bize farklı dünyalar sunduğu için güzel değil mi?

Ortalama bir senaryo, ortalama oyunculuklarla 90 dakika boyunca belli bir düzeyin altına inmeyen "gerilim" size keyifli bir hafta sonu keyfi yaşatabilir. Çok ayrıntılara takılmadan izleyin derin ben.

Bu tarzı severseniz bir de kitap önerim olacak size:
Josh Malerman'ın "Kafes" (Bird Box) kitabına bir göz atın. Sevebilirsiniz.

Herkese iyi seyirler!
8 yorum :

 1. Kafesi okumuştum çok da tırsıp sevmiştim.Bu film de ondan esinlendiler sanırım:)).Korkuyorsunuz ama neyden bunun cevabını tam olarak vermese de güzeldi kitap,film de bunu başarmışsa ne güzel izleriz o zaman:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duyu organlarımızı sırasıyla senaryolaştırıyorlar :o
   Bakalım bir sonraki hangisi olacak?

   Sil
 2. Gerilim filmlerini severim ve zaten genelde mantık aramam..O süre içinde keyif vermesi yeterli.Bu tavsiyeyi mutlaka değerlendiririm teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Maalesef bir senaryo avcısıyım sanırım.Mantık hataları,senaryodaki boşluklar vb şeyler gözüme çok batar.Ama bu filme bir şans versem iyi olacak gibi.Konusu oldukça ilginç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı yerlerde senaryo açığına takılabilirsin diyebilirim.
   Ama umarım seyir keyfini bozmaz bu. İyi seyirler şimdiden

   Sil
 4. Tam aile filmi olmuş. Hem yazıp hem yönetip hem de başrolü oynamak herkesin harcı değil. John Krasinski'yi sempatik bulurdum ama adamda bundan fazlası varmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle olmuş. Yazarım, yönetirim, eşimi de alıp oynarım :p

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates