Hafta Sonu Tavsiyesi #3 | Taksi Şoförü (Taeksi Woonjunsa)


Yönetmen:
                   
  Hun Jang
Senaryo:
                   
     Yu-na Eom
Oyuncular:
                    Kang-ho Song, Thomas Kretschmann, Hae-jin Yoo, Jun-yeol Ryu

Aksiyon, Drama, Tarih          137 dakika ,  2017     

Bu taksi şoförü başka taksi şoförü! 
Ayna karşısında "Benimle mi konuşuyorsun" diye pratik yapan Travis'ten binlerce kilometre uzakta, Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaşayan bambaşka bir taksi şoförü! Ama emin olun, onun macerasının Travis'ten aşağı kalır bir yanı da yok! 

Merak ediyorsanız hemen bir kuple ipucu vereyim size ;p
Bu şoförümüzün adı Kim. Kızıyla birlikte minicik bir daire yaşıyor. Kendisi dışarıda ay sonunu getirmek için gereken parayı kazanmaya çalışırken, kızı da hem okula gidiyor hem de evin küçük annesi oluyor (daha doğrusu olmak zorunda kalıyor.)

Böyle kıt kanaat geçinmeye çalışır, kendi yağlarında kavrulurken kulak misafiri olduğu bir konuşma Kim'in hayatını tamamen değiştirmek üzeredir. 

Bir turist Seul'e oldukça uzak sayılabilecek Gwangju şehrine gitmek istekte ve bunun için de yükü bir miktar para ödemeyi kabul etmektedir.
Kendisini iş adamı olarak tanıtan bu yolcuyu yani Peter'ı alan Kim uzun mu uzun bir yolculuğa başlar. 

Çat pat bildiği İngilizcesi ile mümkün olduğunca sohbet etmeye çalışırlar. Ama tüm bu yolculuk boyunca biz daha çok Kim'in o keyifli, şapşik hallerini izleriz.
Öyle böyle bu uzun araba yolculuğunu tamamlayıp Gwangju kentinin sınırlarına yaklaşınca şoförümüz Kim, olağanüstü bir durum olduğunu fark eder.

Hem kira sorununa çözüm olacak paranın miktarından hem de geri dönmek için çok yol katetmiş olduklarından Kim yola devam etme kararı alır. Ama burada hayatının en unutulmaz günlerini yaşayacağından bihaberdir.

G.Kore tarihinin acı olaylarından birini anlatan "Taksi Şoförü" (Taeksi woonjunsa) bu yönüyle tarih-sevenler için güzel bir seyirlik sunuyor. Her ülkenin geçmişinde olan olaylar, zamanla temize çekilmeye başlıyor ve biz de beyaz perde aracılığı ile tüm yaşananlara  bir nevi tanık olmuş oluyoruz.

Taksi şoförü rolündeki Kang-ho Song'un şirin oyunculuğu ile renklenen film keyifli başlayıp sonlara doğru gönül tellerinizi titretecek türden bir hikaye anlatıyor. 

Film sonunda muhtemelen sizler de benim gibi, yüz yıllar değil bin yıllar geçse de tarihin tekerrür ettiğini düşüneceksiniz üzülerek. Ve aynı zamanda hikayenin gerçek kahramanlarından da biriyle tanışma imkanı bulacaksınız. Bakalım görelim sizin de gözyaşları şelale mi??

Herkese iyi seyirler!

4 yorum :

 1. Yaa ben nedense hep izlemek konusunda kararsız kalıp ertelediğim için senin hızına yetişip senden önce izleyemedim gene:)) The killing dizisine sardım bu ara gözüm film falan görmüyor:)) ama bu yorumdan sonra merakımı cezbetti.Şu dizide katili bir bulak hele sonra bunu da izlerim. Ya da bana belli olmaz yarın akşam izlerim belki de 😅

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da denk geldi yoksa bu aralar ben de pek film falan izlemiyorum. Bahar yorgunluğu mu nedir bilemedim. Ama The Killing’e hemen göz attım, ilgimi çekti.

   Sil
 2. Şu afişler ne kadar yanıltıyor insanı. Ben bu filmi komedi olarak düşünmüştüm ilk gördüğümde...
  Listeyi göğe fırlatsam aya yol olacak :))) Ben ise hala sinekleniyorum izleme konusunda.
  Yorumuna sağlık arkadaşım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında başta güldüren sahneler var, zaten taksici komik.Ama sonra biraz daha toplumsal ve de duygusal bir konuya dönüşüyor.
   Ben teşekkür ederim güzel yorumun için 💐

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates